UD

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci
Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka alternatywa pozostaje? Jednodniowy wyjazd za miasto. Mieszkańcy Wrocławia są w tej dobrej sytuacji, że godzina drogi dzieli ich od wielu rodzinnych atrakcji, a wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobaczcie 15 naszych propozycji na jednodniowy wyjazd rodzinny w okolicach Wrocławia:

1. Kolejkowo

Kolejkowo Wroclaw RatuszZwiedzanie Dolnego Śląska warto zacząć od Kolejkowa we Wrocławiu. To cudowny świat w miniaturze przedstawiający znane miejsca Wrocławia i Dolnego Śląska, m.in. Ratusz we Wrocławiu, kamienice wrocławskiego rynku, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, Obserwatorium na Śnieżce. We wrocławskiej atrakcji zapada noc i wstaje dzień, jeżdżą pociągi, tramwaje, samochody. Z burzowych chmur pada prawdziwy deszcz, a wśród tego zwiedzający zobaczą scenki z życia wzięte i ożywią wystawę interaktywnymi guzikami.

Kolejkowo we Wrocławiu  znajduje się w budynku Sky Tower.

Sky Tower I piętro
ul. Powstańców Śląskich 95
53-332 Wrocław
tel. +48 880 008 004
wrocław@kolejkowo.pl

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie kolejkowo.pl.

2. Edukacyjne Mini Zoo Gaja

Golędzinów, ul. Obornicka 2
tel. 661 705 821

W Mini Zoo Gaja spotkamy mnóstwo przyjaznych zwierzątek. To królestwo kotów, jest również osiołek Dyzio, kozy, pies, małpki, konie. Mieszkała tu sarenka, mieszkał dzik. Taki bezpośredni kontakt z naturą i zwierzątkami to wiele radości dla najmłodszych.

Dzieci mogą również skorzystać z dodatkowych atrakcji jak piaskownice, tablice manipulacyjne, slackline, piłkarzyki, tenis stołowy itp. Znajdziemy tu również miejsce na ognisko, piknik i grilla, a także możemy spróbować przysmaków z koziego mleka.

Przed wyjazdem warto skontaktować się z obiektem telefonicznie.

Więcej infomacji o Mini Zoo Gaja na stronie: minizoogaja.wordpress.com

3. Gospodarstwo agroturystyczne Cicho-Sza

Niedźwiedź 77, 63-500 Ostrzeszów
tel. 602 417 396

Miejsce, w którym dzieci mają możliwość aktywnego kontaktu z przyrodą. Można tu poznać wiele zwierząt domowych i egzotycznych – wszystkie są łagodne i przyjaźnie nastawione do odwiedzających. Spotkamy tu konie i kucyki, lamy, strusie, osły, bawoły, wielbłądy, kangury, owce, małpy, szopy, nutrie i wiele innych ciekawych zwierząt.  Dzieci (już od pierwszego roku życia!) mogą skorzystać tu z nauki jazdy konnej. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek i świetną zabawę. Jest tutaj i plac zabaw ze zwodzonymi mostami, torem przeszkód, huśtawkami, zjeżdżalniami, mostami zwodzonymi, wieżą Gargamela.

Cennik – 1 dzień pobytu (bez noclegu):
– osoba dorosła – 15zł
– dziecko – 10zł
– dzieci do 3 roku życia – wstęp wolny

Więcej informacji o gosporarstwie Cicho-Sza na stronie: www.cicho-sza.com.pl

4. Szczyt Ślęża

Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży oraz Przedgórza Sudeckiego. To góra, która idealnie nadaje się na wycieczki z dziećmi w każdym wieku. Na szczyt góry Ślęży prowadzi wiele szlaków. Trasę można spokojnie przejść praktycznie o każdej porze roku. Droga zarówno na szczyt, jak również powrotna jest bardzo przyjemna. Wystarczy wybrać odpowiedni szlak. Piękne krajobrazy i lekki klimat to z pewnością duże atuty tego miejsca. Dla rodzin z dziećmi w wózkach (ale na gumowych kołach) najwygodniejszy będzie szlak żółty  od Przełęczy Tąpadła przy południowym stoku Ślęży, wejście zajmuje ok. 1,5 godz.

5. Zalew Mietkowski i okolice

Zalew Mietkowski (inna nazwa – Jezioro Mietkowskie) jest największym akwenem w regionie dolnośląskim. Zajmuje powierzchnię ok. 9,3 km2. To przepiękna okolica, w której można wypocząć. Znajduje się tam plaża rekreacyjna oraz przystań dla żaglówek. Zalew jest doskonałym miejsce do uprawiania wielu sportów wodnych. Teren wokół zalewu to doskonałe miejsce na długie spacery z dziećmi. Dla rodzin z dziećmi polecamy szczególnie Przystań w Borzygniewie.

6. Zamek Książ

ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych
tel.: 74 66 43 872

Zamek Książ w Wałbrzychu jest doskonałym miejscem, w którym rodzice z dziećmi mogą zwiedzać cały obiekt, a w nim m.in. piękne komnaty zamkowe, korytarze oraz wspaniale tarasy. W sezonie wiosenno-letnim bardzo często w zamku odbywa się dużo imprez z licznymi atrakcjami dla rodzin z dziećmi, jak chociażby wycieczki tematyczne „Baśniowy Książ”.  W odległości 2km od Zamku znajduje się Palmiarnia, którą można zwiedzać w ramach biletu do Zamku Książ.

Godziny otwarcia kas biletowych Zamku i Palmiarni:
Kwiecień – październik od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00, w soboty i niedziele w godzinach 9:00-18:00.
Listopad – marzec od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00, w soboty i niedziele w godzinach 10:00-16:00.

Więcej informacji i ceny biletów na stronie: www.ksiaz.walbrzych.pl

7. Zamek w Bolkowie

Ul. Zamkowa 1, 59-420 Bolków
tel.: 75 7413297, 699994256

Zamek w Bolkowie jest atrakcją nie tylko dla dorosłych, lecz również dla dzieci. Zlokalizowany jest na wysokim wzgórzu nad miastem Bolków. Z zamku pozostały ruiny, jednak w obiekcie znajduje się muzeum z wieloma rodzajami średniowiecznej broni i starymi mapami. Na zamku często odbywają się m.in. pokazy walk rycerskich. Widok z dziedzińca na górską okolicę jest wspaniały. Dzieci mają gdzie biegać i z ciekawością zaglądają w liczne zakamarki. Jednak nie polecamy zwiedzania Zamku z dziećmi w wózkach. Jest tu sporo schodów i rodzice zazwyczaj noszą malucha na rękach.

Więcej informacji na stronie www.zamek-bolkow.info.pl

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

8. Las Bukowy i dzielnica uzdrowiskowa w Trzebnicy

Wspaniale odrestaurowana  dzielnica uzdrowiskowa w Trzebnicy (wraz ze stawami i placami zabaw), która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Lasów Bukowych stanowi idealne miejsce dla spędzenia czasu z rodziną. Piękny zabaw z ławkami oraz miejscem przeznaczonym do ćwiczeń, przepięknie oświetlona fontanna z pewnością stanowi wspaniałą atrakcję dla najmłodszych. W Lesie Bukowym znajduje się wiele ścieżek, które są wspaniałym miejscem na rodzinne spacery. Dodatkowego uroku miejscu nadaje jego malownicze położenie na wzgórzu. Są tutaj też tężnie solankowe czyli instalacje, które tworzą w powietrzu specyficzny mikroklimat. Na terenie dzielnicy uzdrowiskowej znajduje się też aquapark, który w okresie letnim ma także basen zewnętrzny. I w środku i na zewnątrz są brodziki dla dzieci oraz zjeżdżalnie. Warto więc zabrać stroje kąpielowe, bo dzieci nie przepuszczą takiej okazji! Cennik aguaparku dostępny jest na stronie trzebnicazdroj.eu

9. Stawy Milickie

Ruda Sułowska, 56-300 Milicz

Tysiące hektarów powierzchni akwenów, wiele kilometrów kanałów oraz liczne przepusty, a wokół przyroda. Stawy Milickie są obszarem szczególnie ważnym z punktu widzenia wielu cennych gatunków roślin i zwierząt, które można tam spotkać. Stawy Milickie są idealnym pomysłem na rodzinne wypady. To świetne miejsce na bliski kontakt z naturą, to również wspaniałe miejsce na oglądanie ptaków. Kraina Stawów Milickich to cisza i spokój. Możliwość wejścia do Muzeum Tradycji Rybactwa, plac zabaw, ścieżka zmysłów, mały zwierzyniec  (owce, kury, gęsi, osiołki, kozy). Słowem – miejsce idealne dla całej rodziny.

Więcej informacji: www.stawymilickie.pl

10. MiniEuroland w Kłodzku

ul. Noworudzka 11, 57-300 Kłodzko
792 444 333

Do Kłodzka z Wrocławia jest ok. 1,5 godz. drogi samochodem, ale warto, bo to doskonałe miejsce na całodniowy wypad z rodziną. Szczególnie ze względu na MiniEuroland czyli park miniatur, mini ogród botaniczny i świetnie przygotowany plac zabaw, z którego dzieci długo nie będą chciały wyjść.

MiniEuroland czynny jest codziennie w godzinach 9:00-19:00.

Więcej informacji i ceny biletów na stronie minieuroland.pl

11. Zamek Topacz + park

To wspaniałe miejsce na krótkie wycieczki dla rodzin z dziećmi. Zamek można obejrzeć z zewnątrz. Wokół niego znajduje się wiele terenów spacerowych. Znajdziemy tam m.in. piękny staw z niewielką plażą oraz ławki, na których można odpocząć. Wszystko jest zadbane. Miejsce idealne na spacer i wypoczynek, który nic nie kosztuje. Nieopodal znajduje się też Muzeum Motoryzacji czyli nie lada gratka dla małych (i tych większych) fanów pojazdów wszelakich. Strona muzeum: muzeum.topacz.pl.

12. Zamek na wodzie w Wojnowicach

Zamkowa 2, 55-330 Wojnowice

 Zamek w Wojnowicach znajduje się 25 km od Wrocławia. Jeśli jeździcie na rowerach, można się pokusić o taką wycieczkę zwłaszcza, że trasa nie jest górzysta. Zamek postawiony został na wodzie. Okolica jest dobrym miejscem do uprawiania wielu form aktywnego wypoczynku. Można tam spacerować oraz jeździć rowerem. Znajduje się w nim niewielki hotel z restauracją i kawiarnią. Naturalne walory krajobrazowe, jak pofalowany teren, który porastają lasy, liczne oczka wodne i podmokłe łąki, decydują o jego wyjątkowości. Przechodzą tam dwa ciekawe szlaki turystyczne. Spacer w takich okolicznościach przyrody to czysta przyjemność. Znajdziecie też tu ładne polanki idealne na piknik.

Więcej informacji: zamekwojnowice.com.pl

13. Lasy w okolicach Obornik Śląskich

To świetne miejsce na spacery dla całej rodziny. Teren urozmaicają piękne wzgórza. W lasach znajduje się wiele szlaków turystycznych. Nadają się one zarówno na wycieczki piesze z dziećmi, jak również na wycieczki rowerowe. Są to miejsca z ciekawymi widokami. Można spotkać tam wiele zwierząt, m.in. sarenki. Ponadto pomiędzy Golędzinowem a Wilczynem znajduje się ośrodek jazdy konnej. Jeśli decydujecie się na pieszy spacer pamiętajcie, że to trasa dla wytrzymałych piechurów (można nawet przejść 9 km) w otoczeniu łąk, lasów, stawów i małych wzgórz.

14. Dolina rzeki Bystrzycy

Znajduje się tam park krajobrazowy. To ciekawe i sympatyczne miejsce spacerowe, zwłaszcza w okolicach miejscowości Samotwór (gdzie znajduje się piękny pałac) i Skałki. Okolica przyciąga rodziny z dziećmi dzięki bardzo dobrze zachowanym terenom leśnym. To miejsce, gdzie można miło spędzić czas w bezpośrednim otoczeniu przyrody.

15. Kopalnia Złota i Leśny Park Przygody Skalisko

ul. Złota 7, 57-250 Złoty Stok

W Kopalni Złota Złota Stok oddalonej 1,5 godziny drogi autem od Wrocławia dzieci (i rodzice) poczują się niczym prawdziwi poszukiwacze skarbów. Dużo tu tajemniczych opowieści i legend, tuneli i zakamarków. Jest nawet zjeżdżalnia! W położonej nieopodal  Sztolni Czarnej zobaczycie wspaniały, podziemny wodospad i przejedziecie się podziemnym tramwajem. Dzieci nie będą się tu nudzić. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny.

Godziny otwarcia Kopalnia Złota Złoty Stok:
1.04-31.10 – godz. 9.00-18.00
1.11-31.03 – godz. 9.00-16.00

Więcej informacji i cennik biletów na stronie: www.kopalniazlota.pl

Leśny Park Przygody Skalisko to park linowy na terenie dawnego kamieniołomu dolomitu w lesie nad Złotym Stokiem. Trasy dostosowane są do wieku uczestników i zaczynają się od prostych, a kończą na bardzo skomplikowanych. Pamiętajcie o sportowym obuwiu! Cennik parku sprawdzicie na stronie www.skalisko.eu.

16. Arboretum w Wojsławicach

Wojsławice 2, 58–230 Niemcza

Znajduje się tu przepiękny Ogród Dendrologiczny z przecudnie kwitnącymi azaliami i rododendronami. Można w nim spotkać wiele ciekawych drzew oraz krzewów. W ogrodzie znajduje się najbogatsza kolekcja roślin w całej Polsce. To wymarzone miejsce na kilkugodzinny spacer z dziećmi. Godziny otwarcia i cennik Arboretum w Wojsławicach na stronie: arboretumwojslawice.pl.

880 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent