Góralska przygoda w Rabce!
UD

Góralska przygoda w Rabce!

Muzeum Górali i Zbójników w Rabce Zdrój
Zapewne na swych turystycznych szlakach wcześniej czy później traficie na Rabkę Zdrój. Właśnie tam koniecznie swe kroki skierujcie w stronę Muzeum Górali i Zbójników. A dlaczego? Dlatego, że warto – to nie tylko muzeum, lecz także miejsce aktywnego wypoczynku.

To miejsce, które zagospodarowali młodzi ludzie z pasją i z nadzieją, że uda im się krzewić kulturę góralską. Jak sami o sobie piszą:  „to miejsce odpowiednie dla najmniejszych, młodych, dorosłych oraz osób  tak wiekowych, jak najstarsi górale nie pamiętają :)”. I po odwiedzeniu Muzeum z moimi pociechami zgadzam się – dla każdego znajdzie się tam coś miłego. A przy okazji, ot tak niepostrzeżenie, dzieci „lizną” trochę wiedzy i tradycji.

W Muzeum (które nam przypominało mały skansen) zobaczyć można chałupę góralską z XIX w. z wyposażeniem, zamek zbójnictwa karpackiego, szałas pasterski, kapliczkę, góralską dzwonniczkę, dyby i lochy! W zwiedzaniu pomaga nam mapka, która pełni równocześnie rolę karty zadań.

Jednakże to nie wszystko, bo to nietypowe Muzeum – niemal wszystkiego można dotknąć. Zatem my też spróbowaliśmy deptania kapusty, spania na sianie,  prania na tarze, zakuliśmy się w dyby, przymierzyliśmy strój góralski, zadzwoniliśmy dzwonem w dzwonniczce. Szukaliśmy też góralskich skarbów na multimedialnej podłodze. Zresztą nowoczesna technika to teraz chyba nieodzowny element w każdym miejscu na świecie –  dlatego też w muzeum możemy jeszcze przykładowo zagrać w „zbójnicką” grę albo spróbować swoich sił w teście ze znajomości gwary góralskiej. Śmiesznie i zaskakująco 🙂
Na koniec za dobrze wykonane zadania zdobyliśmy Odznakę Tropiciela Zbójników!

Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdroju

A po atrakcjach zwiedzania udaliśmy się na warsztaty, podczas których można samodzielnie dekorować swoje pamiątki – korale, ciupagi , ptaszki itp. Ewenementem jest malarstwo na szkle na podstawie oryginalnych szkiców Jana Fudali – to nie takie proste, jakby się mogło wydawać! My pierwszy raz malowaliśmy na szkle, a to technika, która wciąga i efekt przepiękny. Pracownicy z anielską cierpliwością  i prawdziwą radością pochylają się nad wszystkimi gośćmi -„artystami”. Nas urzekła domowa i ciepła atmosfera tego miejsca – czuliśmy się tam tak dobrze, że niezmiernie trudno było opuścić te gościnne progi.

Zatem, jeśli chcielibyście poznać świat górali i zbójników, zobaczyć jak mieszkali i jak się ubierali koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Górali i Zbójników w Rabce Zdrój. Polecamy gorąco! I chcemy tam wrócić.

Muzeum Górali i Zbójników w Rabce Zdrój
ul. Sądecka 4, 100 m od zabytkowego, drewnianego kościoła w Rabce – Zdroju
tel. 795 222 925
www.muzeum-zbojnikow.pl

https://www.facebook.com/muzeumzbojnikow

205 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent