Karpacz i okolice dla rodzin z dziećmi

karpacz i okolice - wycieczka z dziećmi

W wakacje 2010 r. całą rodzinką (rodzice, 6-cio letni Bartek i 2-u letnia Madzia) postanowiliśmy odwiedzić urokliwe miasteczko Karpacz, leżące u stóp Śnieżki. Wybór padł na to miasto, bowiem nigdy wcześniej w rejony Karkonoszy nie zapuszczaliśmy się. Sam Karpacz, no cóż, przyjemny, ale niezbyt przyjazny dla rodzin z dziećmi, bowiem ciężko się po nim poruszać dziecięcym wózkiem: cały czas pod górę bądź z górki ze względu na jego położenie na stromych wzgórzach. Ale za to miasto stanowi rewelacyjną bazę wypadową.

Bowiem, gdy zaliczyliśmy Śnieżkę (a właściwie część naszej rodzinki – chłopcy, a warto zaznaczyć, że już pięciolatek spokojnie wejdzie na szczyt), zobaczyliśmy niesamowitą przystań wikingów – Kościółek Wang z XII wieku i zwiedziliśmy Miejskie Muzeum Zabawek (kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 200 lat od XVIII – wiecznych figurek szopkowych poprzez lalki z XIX wieku aż po zabawki typowe dla XX wieku), ruszyliśmy w okolice.

Na pierwszy ogień poszedł Park Miniatur w Kowarach – milutkie miejsce, gdzie na małej powierzchni zebrano wiele zabytków i ciekawych miejsc Kotliny Kłodzkiej. Na dzieciach robi wrażenie i czują się tu jak Guliwer w krainie Liliputów, natomiast my po wizycie w Parku Miniatur do swojego programu dodaliśmy parę punktów, chcąc pewne pałace zobaczyć na żywo, np. urokliwy, świetnie odrestaurowany (bo przeznaczony na hotel), ale przepiękny Pałac w Wojanowicach czy też Zamek Książ z jego pięknymi ogrodami.

W pobliżu Karpacza jest też westernowe miasteczko pod Kozią Skałą, gdzie dzieci z rozkoszą spędzą pół dnia w otoczeniu kowbojów, pojeżdżą na koniach i kolejką z Dzikiego Zachodu.

Polecam również jedyny stacjonarny cyrk w Polsce w Miłkowie – co prawda na przedstawieniu nie byliśmy, ale można go zwiedzić, a prowadzi go przemiła rodzina, która pozwoli wejść w każdy zakamarek.

Jednym słowem, tydzień w Karpaczu bardzo miło wspominamy!
Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego
ul. Karkonoska 5, 58-540 KARPACZ

Kościół Wang
PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA WANG
58-540 Karpacz
ul. Na Śnieżkę 8
e-mail: wang@wang.com.pl
(Dojazd do świątyni Wang wskazują brązowe turystyczne tablice z logo kościoła Wang ustawione na przedmieściach Jeleniej Góry, Kowar, Karpacza)

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
ul. Zamkowa 9
58-530 Kowary
+48 691 213 212

Zwiedzający są oprowadzani przez obsługę parku, gdzie przy poszczególnych modelach są opowiadane ciekawostki związane z przeszłością i stanem aktualnym obiektów. Podczas oprowadzania pokazuje się również pracownie w której powstają nowe modele, gdzie zaznajamia się zwiedzających z metodami tworzenia poszczególnych elementów. Podczas zwiedzania można fotografować obiekty w parku. Fotografowanie jest nieodpłatne.

Western City
58-500 Ścięgny k/Karpacza,
ul.Nad Łomnicą 1A
tel.: (75) 7-619-560

Strona www: http://www.western.com.pl

Cyrkland – miasteczko cyrkowe w Miłkowie
Miłków 26c
tel./fax 75.7610038, e-mail: cyrkland@home.pl

Autorką opisu rodzinnej wycieczki jest Pani Monika Konieczny.