Karpacz i okolice dla rodzin z dziećmi

karpacz i okolice - wycieczka z dziećmi
Urokliwe miasteczko Karpacz, leżące u stóp Śnieżki to pomysł na wakacyjny wyjazd – zarówno letni , jak i zimowy. Nasz wybór kilka lat temu latem padł na to miasto, bowiem nigdy wcześniej nie zapuszczaliśmy się w rejony Karkonoszy. Sam Karpacz, no cóż, przyjemny, ale niezbyt przyjazny dla rodzin z dziećmi, bowiem ciężko się po nim poruszać dziecięcym wózkiem: cały czas pod górę bądź z górki ze względu na jego położenie na stromych wzgórzach. Ale za to miasto stanowi rewelacyjną bazę wypadową.

Bowiem, gdy zaliczyliśmy Śnieżkę (a właściwie część naszej rodzinki – chłopcy, a warto zaznaczyć, że już pięciolatek spokojnie wejdzie na szczyt), zobaczyliśmy niesamowitą przystań wikingów – Kościółek Wang z XII wieku i zwiedziliśmy Miejskie Muzeum Zabawek (kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 200 lat od XVIII – wiecznych figurek szopkowych poprzez lalki z XIX wieku aż po zabawki typowe dla XX wieku), ruszyliśmy w okolice.

Na pierwszy ogień poszedł Park Miniatur w Kowarach – milutkie miejsce, gdzie na małej powierzchni zebrano wiele zabytków i ciekawych miejsc Kotliny Kłodzkiej. Na dzieciach robi duże wrażenie i czują się tu jak Guliwer w krainie Liliputów, natomiast my po wizycie w Parku Miniatur do swojego programu dodaliśmy parę punktów, chcąc wybrane pałace zobaczyć na żywo, np. urokliwy, świetnie odrestaurowany (bo przeznaczony na hotel), ale przepiękny Pałac w Wojanowicach czy też Zamek Książ z jego pięknymi ogrodami.

W pobliżu Karpacza jest też westernowe miasteczko pod Kozią Skałą, gdzie dzieci z rozkoszą spędzą pół dnia w otoczeniu kowbojów, pojeżdżą na koniach i kolejką z Dzikiego Zachodu.

Polecam również jedyny stacjonarny cyrk w Polsce w Miłkowie – co prawda na przedstawieniu nie byliśmy, ale można go zwiedzić, a prowadzi go przemiła rodzina, która pozwoli wejść w każdy zakamarek.

Jednym słowem, tydzień w Karpaczu pozostawia miłe wpsomnienia!

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego
ul. Karkonoska 5, 58-540 Karpacz

Kościół Wang
ul. Na Śnieżkę 8, 58-540 Karpacz

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
ul. Zamkowa 9, 58-530 Kowary
Zwiedzający oprowadzani są  przez obsługę parku, która przy poszczególnych modelach opowiada ciekawostki związane z przeszłością i stanem aktualnym obiektów. Podczas zwiedzania można fotografować modele w parku.

Western City
58-500 Ścięgny k/Karpacza,