Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Do Polski zwyczaj zdobienia i święcenia jajek przywędrował prawdopodobnie z zachodniej Europy w XII w.

Każda pisanka ma swój niepowtarzalny wzorek, kolorystykę i sposób wytwarzania. Jest on też zależny od kraju, czy regionu, z którego pisanka pochodzi. Wielowiekowa tradycja ozdabiania jajek różnie rozwijała się w różnych krajach. Jednakże każda pisanka ma w sobie cząstkę magii. Kiedyś wierzono w wielką moc pisanek, dziś widzimy w nich raczej magię rodzinnych świąt, rodzinnego nastroju, niepowtarzalnej atmosfery.

Jak czytamy w Wikipedii „Jajka zdobiono w celach magicznych. W ludowych wierzeniach zwyczaj ten uważany był za jeden z warunków zapewnienia ciągłości świata.

W motywach zdobniczych ukryta była bogata symbolika: elementy solarne odwoływały się do takich wartości jak odrodzenie i wieczność, figury geometryczne były znakiem nieskończoności. Sama praktyka dekorowania skorupki miała spotęgować cudowne własności jajka.

Nie tylko w ornamentyce, ale i w barwach znajduje się wiele symboli: czerwień i biel oddają cześć domowym duchom opiekuńczym, a czerń i biel – duchom ziemi. Zieleń nawiązuje do odrodzenia przyrody i miłości, która wraz z rodzinnym szczęściem ukryta jest w brązie.”

Dzieci uwielbiają zdobić jajka.

Wydrapują w nich wzorki szpikami, malują jajka gotowymi farbkami, ubierają w foliowe koszulki, czasami z pomocą mamy czy babci gotują, jaka w wywarach z cebuli, buraków lub traw. Ozdabiają krepiną i naklejkami. Pomysłów jest tysiące.

Wielu ludzi wierzy, że poświęcone jako przyniesie im szczęście i zapewni dobrobyt. Podczas świątecznego śniadania dzielimy się jajkiem życząc sobie nawzajem zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń. Święconym jakiem dzielimy się też często z naszymi domowymi zwierzakami, by zdrowo i szczęśliwie nam się chowały. Nawet pokruszone skorupki ze święconych jajek rozsypane w ogródku czy na działce zapewnią zdaniem wielu obfite plony. Skorupkami święconych jajek karmi się też kury alby lepiej się niosły.

W wielu domach jajko w czasie świąt służy także rozrywce.

Ulubioną zabawą moich dzieci jest stukanie się jajkiem o jako (czubkami) zwycięża ten, kogo jako przetrwa najdłużej w rodzinnej batalii.

Jajko od wieków budzi zainteresowania i nic w tym dziwnego, przecież z jajka rodzi się nowe życie, a zdarza się to najczęściej właśnie na wiosnę 🙂

Z jajka można zrobić smaczne przekąski dla małych niejadków:

 
 

 

183 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent