Zabawy ruchowe:
Każdy dzień warto rozpocząć od ruchu. Poprawi to nastrój nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. Wspólna poranna gimnastyka mogłaby stać się przyjemnym rytuałem w czasie ferii. Dodatkowo w czasie całego dnia warto zachęcać dzieci do aktywności ruchowej, której bardzo potrzebują.
1. Koło fortuny
Czyli losowanie ćwiczeń, które należy wykonać. Wystarczy tylko zakręcić magicznym kołem.
– TUTAJ koło fortuny koło dla młodszych dzieci
– TUTAJ wersja dla starszaków
2. Zabawy sensoryczne z balonami i piłkami (klik)
Dobra zabawa i ćwiczenia związane z integracją sensoryczną. Okazuje się, że piłką można się bawić nie tylko na dworze! W polecanym przez nas artykule znajduje się kilkanaście pomysłów na zabawy z piłką i balonem w domu. Na czas zabawy drogocenne wazony i inne porcelanowe figurki oczywiście wynosimy z pokoju… Z balonów można też stworzyć przyjaznego rączkom gniotka, instrukcję znajdziecie w filmie:
3. Zabawy sensoryczne ze sznurkiem (klik)
Kolejne wariacje sensoryczne z powodzeniem wykonacie w domu z użyciem zwykłego sznurka. Ogromną zaleta tego rodzaju ćwiczeń jest to, że mają formę zabawy i dzieci nawet nie zdają sobie sprawy, że bawiąc się trenują nabywanie kluczowych umiejętności charakterystycznych dla danego etapu rozwojowego.
4. Ciuciubabka albo Raz dwa trzy baba jaga patrzy
Znane wszystkim zabawy niezmiennie cieszą kolejne pokolenia dzieci. Warto spróbować ich w domu.
5. Tor przeszkód
Wspinanie się na krzesło i przechodzenie pod kolejnym. Utrzymanie równowagi na zrolowanym dywanie lub przechodzenie przez tunel zrobiony ze sklejonych kartonów… Dzieci uwielbiają tego rodzaju zabawy, starsze mogą pokonywać tory na czas. Inną wersją tego rodzaju zabawy jest przechodzenie między nitkami włóczki przywiązanej do mebli albo slalom z zawiązanymi oczami.
6. Twister
Jeśli nie macie planszy do tej gry, nic nie szkodzi! Wystarczy rozłożony koc. Wszyscy muszą się na nim zmieścić. Jeśli się uda, składamy koc na pół i znów wszelkimi sposobami próbujemy się na niego dostać. Jeśli osiągniemy sukces, znów zmniejszamy objętość koca. Zapowiada się wiele zabawnych kombinacji!
7. Lawa na podłodze
Zasady tej zabawy są proste, choć ona zabawa do prostych nie należy. Trzeba przemieszczać się po mieszkaniu nie dotykając podłogi. Trudne wyzwanie, ale takie właśnie dzieci lubią najbardziej!
8. Karnawałowa dyskoteka
Taka z migającymi światłami i przygotowanymi dzień wcześniej dekoracjami. Mogą obowiązywać karnawałowe przebrania a dzieci mogą połączyć się online z kolegami i spróbować wspólnej zabawy. Maski karnawałowe do druku pobierzecie TUTAJ.
9. Wspólny trening online
Dzieci są już znudzone zdalną nauką, ale jeśli rodzice będą uczyć się czegoś wspólnie z nimi to… to zmienia obraz sytuacji. Może być śmiesznie, motywująco i z korzyścią dla zdrowia dzieci oraz sylwetki dorosłych. W sieci znajdziecie mnóstwo krótkich – piętnasto- lub trzydziestominutowych – treningów zumby, aerobiku czy gimnastyki prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów. Warto je wypróbować wraz z dziećmi!
10. Podłogowa planszówka
Narysujcie kredą na podłodze najprostszą wersję gry planszowej, a potem rzucajcie kostką i przeskakujcie określoną liczbę pól. Który „pionek” dotrze pierwszy do mety, ten wygrywa!
Zabawy plastyczne
Przed feriami warto zaopatrzyć się w kolorowe papiery, filc, klej typu magic, plastelinę, druciki kreatywne, kolorowe pomponiki i wszystko co może się przydać do tworzenia dzieł artystycznych. Nawet jeśli nie uda się zrobić takich zapasów wcześniej, zakupy z portali sprzedażowych przychodzą zazwyczaj w ciągu dwóch-trzech dni od zamówienia. A co mogą robić dzieci w długie, zimowe wieczory? Pomysłów są setki, oto kilka z nich:
1. Zabawki z rolek po papierze
Z rolek po papierze toaletowym można zrobić praktycznie wszystko! TUTAJ przygotowaliśmy ponad 40 pomysłów na zabawki z rolek – może okażą się przydatne i w Waszych domach.
2. Zimowe pejzaże z waty lub pasty do zębów
Dzieci kochają zimę, więc przygotowanie obrazków o tematyce zimowej może im sprawić wiele radości.
– Do obrazków z watą potrzebne będą: kartki z bloku (mogą być kolorowe!), wata, papier kolorowy, nożyczki, klej.
– Do obrazków z pastą potrzebne będą: kolorowe kartony, pasta do zębów i brokat sypany. Pastę nakładamy palcami i od razu sypiemy brokatem. Rysunek można także ozdobić wyciętymi, za pomocą dziurkaczy ozdobnych, kolorowymi gwiazdkami albo filcowymi czy materiałowymi choinkami.
3. Tworzenie laurek dla babci i dziadka
Kilka inspiracji na laurki znajdziecie w TYM artykule. A może zechcecie przygotować kreatywne ramki ze zdjęciami? Sposób ich wykonania znajdziecie TUTAJ.
4. Zróbcie akwarium
Nie macie rybek, a dzieci o nich marzą? Może to jest właśnie czas na próbne podejście do tematu i stworzenie efektownego akwarium z kartonu? Inspirację znajdziecie TUTAJ.
5. Zakładki do książek
Takie zakładki to mogą być sympatycznym upominkiem dla wszystkich członków rodziny. Pomysłów na zakładki może być wiele. My proponujemy prostą wersję ze sznurkowymi frędzlami (klik). A TUTAJ więcej inspiracji.
6. Zwierzątka z plasteliny
Zabawy z plasteliną świetnie rozwijają wyobraźnię i motorykę małą. A z plasteliny można przecież stworzyć niemal wszystko, nawet całe ZOO! Spójrzcie jak łatwo zrobić zwierzaki z plasteliny (klik). Dla młodszych dzieci przygotowaliśmy karty pracy do wyklejania plasteliną. Znajdziecie je TUTAJ.
7. Przygotowanie ozdób karnawałowych
To może być wszystko, co tylko przyjdzie dzieciom do głowy. Wystarczy by było kolorowo i błyszcząco. My proponujemy srebrne albo złote gwiazdki (klik) albo piękne płatki śniegu o różnych kształtach (klik).
8. Drzewo z guzików
Jeśli macie w domu nadmiar pojedynczych guzików, zachęcamy do tworzenia guzikowego drzewa (klik). Im więcej guzików, tym dłuższa będzie zabawa!
9. Wazonik ze sznurka
Tworzenie wazonika ze zwykłej butelki (klik) to kolejny sposób na twórcze popołudnie. Inną opcją jest robienie wazoników lub świeczników z użyciem kolorowych szkiełek (klik).
10. Domowa diorama
Planowanie i wykonanie może zająć Wam cały dzień. Do stworzenia tego dzieła sztuki potrzebujecie: pudełka po butach, farbki, patyczków po lodach plasteliny/ciastoliny lub plastycznej masy klejącej + inne materiały według dziecięcych pomysłów. Z tego wszystkiego zrobicie park dinozaurów, domek, wiejską farmę, zimowy obrazek czy ilustrację ulubionej bajki. Od pudełka należy odciąć brzeg, a potem pomalować boki i tył. Potem wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni:
– małe lustereczko lub celofan doskonale się sprawdzi jako jezioro
– mebelki możecie zrobić z kolorowego bristolu
– zielona krepina może być trawą
– wspaniałe zwierzątka powstaną z plasteliny
– zabawki z kinder niespodzianek świetnie zastąpią spacerowiczów parku itp.
Masa plastyczna albo ciastolina przymocuje to wszystko do spodu pudełka.
Zabawy w kuchni
Kuchnia to istna kopalnia pomysłów na zabawę. W przypadku starszych dzieci można wolny czas wykorzystać też na naukę podstawowych kuchennych umiejętności (obieranie warzyw, oddzielanie białek od żółtek, przygotowywanie dodatków do pizzy itp.). Oto kilka propozycji wspólnego czasu spędzanego w kuchni w czasie ferii:
1. Porządki w szafce z przyprawami
Jak wiadomo, dzieci najchętniej bawią się nie zabawkami, a przedmiotami codziennego użytku. Zatem niech w ruch pójdą ryże, grochy, makarony (zabawy sensoryczne), zakrętki do słoików, garnki, patelnie i pojemniki na żywność. Starsze dzieci na pewno z zapałem pomogą w porządkowaniu szuflady z przyprawami lub innymi przydasiami – to może być istna kopalnia skarbów!
2. Pieczenie i dekorowanie ciasteczek
Dobieranie ilości składników – edukacyjna zabawa. Ugniatanie ciasta – jeszcze lepsza zabawa. Wykrawanie kształtów lub wymyślanie własnych – super zabawa. Dekorowanie ciasteczek – rewelacja. Jedzenie – mniam! Chyba teraz nikt nie ma wątpliwości, że przynajmniej jeden dzień ferii powinien upłynąć pod hasłem ciasteczek? Mnóstwo inspiracji na wspólne pieczenie, gotowanie i przystrajanie znajdziecie w naszym dziale z przepisami.
3. Zróbcie pizzę
Najpierw zakupy a potem przygotowywanie pizzy z ulubionymi dodatkami będzie dla dzieci świetną rozrywką. A przy okazji zabawy obiad „sam” się przygotuje.
4. Przygotujcie wesołe kanapki na kolację
Ta prozaiczna czynność może stać się świetną zabawą, gdy pozwolimy dzieciom tworzyć kanapkowe stworki i potworki. Przygotowaliśmy aż 30 pomysłów na zabawne kanapki (klik). Nawet największy niejadek będzie je przygotowywał z uśmiechem i jadł z apetytem.
5. Tworzenie naszyjników i bransoletek z makaronu
TUTAJ przepis na pokolorowanie makaronu. A jeśli już stworzycie lub kupicie kolorowy makaron, zabaw z nim może być naprawdę wiele – choćby układanie literek albo komponowanie makaronowych obrazków.
6. Kuchenne eksperymenty
Skoro już jesteśmy w kuchni, warto sięgnąć po składniki, z których możemy trochę poczarować. W łatwy sposób stworzycie pieczątki z ziemniaków, tęczę ze skittesów (klik) albo burzę w słoiku (klik).
7. Robienie mydełek
Przepisy i kilka mydełkowych inspiracji znajdziecie w TYM artykule.
8. Można też zrobić kule do kąpieli
Najlepiej takie z niespodzianką np. drobną zabawką czy figurką – znajdziecie ich mnóstwo w każdym domu. Prosty przepis na kule do kąpieli:
– pół szklanki kwasku cytrynowego
– szklanka sody oczyszczonej
– dwie łyżki oliwy z oliwek albo oleju kokosowego
– wybrane barwniki i aromaty
Dobrze wymieszaną masę umieszczamy w foremkach (mogą mieć różne kształty) i zostawiamy na noc do wyschnięcia. Zabawa będzie wyśmienita!
9. Dajcie nowe życie kredkom woskowym
Chyba w każdym domu, w którym są dzieci w jakiejś szufladzie zalegają połamane kredki woskowe. Można je rozpuścić i stworzyć z nich tęczowe kredki. TUTAJ zobaczycie jak to zrobić.
10. Kolorowe cegiełki z lodu
Jeśli doczekamy się w te ferie mrozu i śniegu, dzieci na pewno chętnie zaangażują się w zimowe zabawy kuchenno-plenerowe. My proponujemy tworzenie cegiełek z lodu (klik) albo bajecznych lodowych świeczników (klik).
Zabawy twórcze
W tej „kategorii” zgromadziliśmy zabawy, które wiążą się z nabywaniem przez dzieci jakiś praktycznych umiejętności albo rozwijaniem ich wyobraźni twórczej.
1. Robótki ręczne
To jedna z takich zabaw, na które „normalnie” nie mamy czasu. A może by tak uszyć poduszkę? Albo sympatycznego stworka? Serduszko z filcu? Jeśli tylko dzieci są już w wieku, w którym igła nie stanowi zagrożenia, warto dać im się wykazać w temacie szycia. Może im się spodoba. A nawet jeśli nie, umiejętność przyszycia guzika prawdopodobnie przyda się im wielokrotnie. Dla bardziej zaawansowanych mamy też pomysł na pizzę z filcu (klik).
2. Przygotowanie rodzinnego kącika czytelniczego
Może to zachęci dzieci do sięgania po książkę? Ważne, aby i dorośli nie zapominali o korzystaniu z tego wyjątkowego miejsca. Zatem przyda się miękki fotel, pufy lub wygodne poduchy, stolik na picie lub coś do chrupania, lampka i – oczywiście – regał z książkami w zasięgu ręki. Własnoręcznie robione ozdoby kącika mile widziane! W przypadku młodszych dzieci na ścianach warto przewidzieć miejsca na ilustracje tworzone przez dziecko i nawiązujących do przeczytanych książek.
3. Porządkowanie w szafach
Przejrzyjcie wspólnie regały z książkami i płytami, albo szafę z ubraniami. Może część z rzeczy warto sfotografować i wystawić za symboliczną kwotę na platformach sprzedażowych, by zyskały nowe życie, zamiast kurzyć się na półkach? Większość bibliotek chętnie przyjmuje przeczytane książki.
4. Przemeblowanie pokoju
Starsze dzieci często potrzebują odmiany własnej przestrzeni życiowej. Może warto pomyśleć o przemeblowaniu pokoju, odnowieniu szafki i zakupieniu jakiegoś dekoracyjnego drobiazgu jak choćby kurtyny z lampek, świecącego napisu do pokoju albo neonowego, ledowego podświetlenia biurka. Niby mała rzecz, a pokój dziecka stanie się przytulniejszy i jeszcze bardziej jego. Możecie też pomóc dziecku stworzyć girlandę – może być taka z klamerkami albo okrągła lub tradycyjna.
5. Stwórzcie kapsułę czasu albo dziennik rodzinny
Pracujcie nad nim każdego wieczoru. Mogą się tam znaleźć wydruki zdjęć z danego dnia, rysunki, cytat, który był inspiracją czy przepis na coś pysznego, co wspólnie przyrządzaliście. Integracja podczas wspólnej pracy, a do tego wspomnienia zamknięte w zeszycie lub magicznym pudełeczku.
6. Zróbcie drzewo genealogiczne
Być może dzieci robiły je już jako pracę domową, ale jeśli nie – to właśnie jest na to doskonała pora! Wspomnienia, poszukiwanie rodzinnych powiązań, przeglądanie albumów ze zdjęciami to wspaniała integracja, a dla dzieci lekcja na temat ich korzeni. Szablony drzew genealogicznych do druku znajdziecie TUTAJ.
7. Urządźcie rodzinną sesję zdjęciową
Ale nie takie zwykłe robienie zdjęć. To ma być profesjonalna sesja, do której trzeba się przygotować – kostiumy tematyczne np. inspirowane owocami albo ulubionym filmem oraz odpowiednia scenografia. Zdjęcia z tej zabawy staną się jednymi z waszych ulubionych fotografii!
8. Zabawa w teatr
Można ją zorganizować w prostszej lub trudniejszej wersji. W pierwszej wystarczy scena z tekturowego pudełka, aktorzy – pluszaki lub pacynki ze skarpet, luźny zarys fabuły i sporo improwizacji. Wersja trudniejsza to rozpisanie scenariusza, przygotowanie scenografii i kostiumów. Nie ważne, który sposób zabawy wybierzecie, w każdy dzieci na pewno zaangażują się w radością.
9. Zorganizujcie dzień tematyczny
Najprościej jeśli dziecko ma już sprecyzowane jakieś zainteresowania – na przykład kocha zwierzęta lub jest zafascynowane kosmosem. Przygotujcie w jednym miejscu wszystko, co nawiązuje do omawianego tematu – książki, wydrukowane z Miasta Dzieci kolorowanki (a mamy je na każdy temat!), karty pracy, pluszaki, planszówki itd. W ten sposób powstanie kącik tematyczny, który oczywiście trzeba odpowiednio zaaranżować – może jakaś girlanda z planetami? Dziecko z zainteresowaniem będzie uczestniczyło w tworzeniu kącika, a potem wspólnie możecie poznawać kolejne ciekawostki na interesujący je temat.
10. Domowy pokaz mody
Taki z profesjonalnym wybiegiem i sesją fotograficzną. I ubraniami pożyczonymi od mamy. I od taty. I jeszcze z szafki z pościelą… W tej zabawie może spokojnie uczestniczyć i damska, i męska część rodziny.
Rodzinne zabawy weekendowe
Weekend to chwila na odpoczynek i wytchnienie dla zapracowanych rodziców. Ale to też czas gdy możemy więcej czasu poświęcić dzieciom, które – szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie – bardzo tej uwagi potrzebują. Mamy propozycje kilku zabaw, które podziałają integrująco, ale nie powinny bardzo dorosłych zmęczyć.
1. Piknik w domu
Wszyscy kochają pikniki, a i te domowe trzeba odpowiednio przygotować. Zaletą pikniku pod dachem jest to, że można go połączyć z piżama party. Przyda się namiot, jeśli taki macie. Będą potrzebne koce, herbatka w termosie, jakaś planszówka, książki i piknikowe przekąski. A potem przy zgaszonym świetle można jeszcze długo i szczerze rozmawiać. Bezcenne!
2. Domowe SPA
Kusząca propozycja dla żeńskiej części rodziny. Stworzenie domowego Spa zajmie tylko chwilę (kilka inspiracji TUTAJ), a wyjdziecie z niego zrelaksowane i w doskonałych humorach. Wieczór urody można połączyć na przykład z warsztatami tworzenia biżuterii, podczas których zrobicie etniczne bransoletki albo naszyjnik z popcornu. Mogą się także odbyć warsztaty rysowania fryzur (do pobrania TUTAJ) albo ubieranki. Papierowe lalki-wycinanki do ubierania pobierzecie TUTAJ.
3. Kalambury
Zabawa, która sprawdza się w każdych okolicznościach, ale uda się najlepiej jeśli włączą się w nią dorośli. Można przygotować wcześniej karteczki z pokazywanymi zagadnieniami albo „iść na żywioł” i grać, na przykład, w prezentowanie tytułów bajek. Większe rodziny mogą podzielić się na drużyny, w mniejszych działamy jednoosobowo. Mnóstwo śmiechu zapewnione!
4. Wieczór filmowy
Czyli coś, co lubią tak samo i dzieci, i rodzice. Przygotowanie takiego maratonu także może stać się przyjemnym rytuałem: „drinki” z palemką, coś do chrupania, kolorowe przekąski albo małe kanapeczki, do tego kanapa na środku salonu, przysłonięte rolety i wspólne wybieranie filmów:
– jeśli lubicie ponadczasowe komedie zajrzyjcie TUTAJ,
– najlepsze filmy z lat 80-tych zgromadziliśmy TUTAJ,
– coś poważniejszego do obejrzenia z nastolatkiem znajdziecie TUTAJ,
– najpiękniejsze filmy Disney’a są TUTAJ,
– rodzinne i ponadczasowe komedie są TUTAJ.
Przepis na domowy popcorn znajdziecie TUTAJ.
5. Gry planszowe
Planszówki w tym zestawieniu oczywiście musiały się znaleźć. Gry mają same zalety: mogą zająć na długi czas, rozwijają wiele zdolności, a dzieci je uwielbiają. A może pokusicie się o stworzenie własnej gry planszowej? Takiej, która będzie nawiązywała do zainteresowań dzieci, będzie miała nietypowe zadania i (na pewno) cudowne ilustracje. Listę naszych ulubionych gier planszowych znajdziecie TUTAJ.
6. Puzzle
Kolejny żelazny punkt każdego zestawienia pomysłów na wspólny czas dzieci i dorosłych. Puzzle uzależniają, wciągają i ćwiczą cierpliwość. Nie musicie wcale ułożyć całej układanki w jeden wieczór (zwłaszcza jeśli ma tysiąc elementów), ale to świetny pomysł na codzienny, półgodzinny, rodzinny rytuał.
7. Rodzinne bitwy skarpetkowe
Dzieci kochają śnieg, a z roku na rok coraz rzadziej mają szanse się nim cieszyć. Dlatego proponujemy bitwę na śnieżki w wersji skarpetkowej. Zwinięta skarpetka nie zrobi krzywdy, a przy okazji można zrobić porządki w szufladzie z bielizną. Skarpetki można też wykorzystać do zabawy w rzucanie do celu.
8. Zbudujcie prawdziwą fortecę
Albo domek, albo namiot. Może to być nawet piracki okręt. Przydadzą się koce, poduszki, krzesła, kartonowe pudła jeśli jakieś jest akurat pod ręką (pudełka można pomalować). Budowlę można oświetlić na przykład lampkami choinkowymi.
Osobnym tematem są właśnie kartonowe kartony. Z takich materiałów budowlanych mogą powstać auta, pociągi, statki, zamki, a nawet całe miasta! Wystarczy kilka pudeł, mazaki lub farby oraz nożyczki i taśma klejąca. Reszta to już tylko kwestia dziecięcej wyobraźni.
9. Zabawa w detektywa
Dzieci na pewno z radością zaangażują się w poszukiwanie skarbu. Oczywiście zabawę trzeba najpierw przygotować. Przyda się więc mapa z określonymi zadaniami przy kolejnych punktach (zrób trzy przysiady, zaśpiewaj piosenkę) lub karteczki ze wskazówkami. Każde pomieszczenie lub zakątek domu może mieć na niej swoją tajemniczą nazwę, np. Zakątek Wróżek lub Komnata Strachów (łazienka). Skarb może być jeden lub kilka drobniejszych. Maluchy w każdym z oznaczonych miejsc mogą znaleźć drobny upominek (lizaka, kolorowankę). Starszakom na mapie wystarczy zaznaczyć tylko pierwsze miejsce. Gdy do niego dotrą znajdą wskazówkę, jak znaleźć kolejne, a skarb może się znajdować się dopiero w 5-tym miejscu. Łatwiejszą opcją tej zabawy jest tradycyjne „ciepło – zimno”.
10. Karaoke lub koncert
Czy znacie kogoś, kto nie zaśmiewałby się podczas karaoke? No właśnie – dlatego to doskonała rozrywka na rodzinne popołudnie. A jeśli zdecydujecie się na koncert, warto zaangażować instrumenty, które wspólnie zrobicie. Bębny z kartonowych pudeł, grzechotki z butelek, do których wsypiecie ryż albo fasolę, tamburyn z kapsli. Oj, będzie się działo!
Szybkie zabawy na czarną godzinę
Są czasem sytuacje, że dzieci trzeba na chwilę zająć, bo mamy ważne spotkanie online, albo obiad trzeba ugotować… Proponujemy kilka krótkich aktywności, do których nie trzeba specjalnych przygotowań i które dzieci mogą wykonywać same – oczywiście pod czujnym okiem rodzica.
1. Dmuchanie piłeczki pingpongowej
Dzieci po dwóch stronach stołu starają się przedmuchać piłeczkę na przeciwną stronę (lub boczną jego krawędź w przypadku młodszych dzieci). Uwaga! Piłka nie może spaść ze stołu, a nie można jej dotykać rękami. Jeśli dziecko przedmucha piłkę na drugą stronę, zdobywa punkt.
2. Zabawy drucikami kreatywnymi
Z takich drucików można zrobić prawdziwe cuda bez ryzyka zalania stołu, poklejenia ścian i innych domowych katastrof. TUTAJ znajdziecie nasze pomysły na konstrukcje z drucików kreatywnych.
3. Kolorowanki, łamigłówki, zagadki, quizy
Czyli wszystko to, co znajdziecie w Mieście Dzieci i co zajmie dzieci na dłuższą chwilę:
– Zagadki śmieszne, logiczne, matematyczne, przyrodnicze znajdziecie TUTAJ
– Quizy edukacyjne znajdziecie TUTAJ
– Tysiące kolorowanek do druku znajdziecie TUTAJ (a TUTAJ także dla starszych dzieci)
– Bajkowe łamigłówki do druku znajdziecie TUTAJ
– Edukacyjne materiału do druku – szlaczki, literki, rysuj po śladzie znajdziecie TUTAJ
4. Znajdź kolory, policz przedmioty
Bo kto powiedział, że ćwiczenia spostrzegawczości i nauka liczenia nie mogą być zabawą? Szukajcie przedmiotów w domu lub pokoju, które mają dany kolor. Zapisujcie lub zapamiętujcie wyniki. Ciekawe kto znajdzie więcej… TUTAJ pobierzecie szablon, który ułatwi zabawę w szukanie przedmiotów, a TUTAJ szablon do mierzenia wysokości i szerokości danych rzeczy. Zatem miarki i długopisy w dłoń!
5. Ułóż kształt według wzoru
Nie ma pod ręką kolorowych patyczków? Nic nie szkodzi, wystarczą zapałki. Brak pomysłów na kształty do ułożenia? Proszę bardzo – oto gotowe karty pracy i dla dzieci (klik).
6. Obrazy do malowania
W przypadku starszaków może warto zaopatrzyć się w pomoce typu obraz do malowania po numerach albo haft diamentowy, który polega na przyklejaniu kolorowych kryształków w wyznaczone miejsca rysunku. Nawet bez specjalnych zdolności plastycznych dzieci mogą stworzyć piękny obraz. A „przy okazji” poćwiczą cierpliwość, staranność i koncentrację.
7. Quilling
Inną wersją zabawy, która może dziecko trochę wyciszyć jest quilling czyli zwijanie pasków papieru i tworzenie z nich przeróżnych obrazków. Na pierwszy rzut oka może wydawać się trochę… nudne, ale wciąga coraz bardziej z każdym kolejnym przyklejonym do kartki paskiem. TUTAJ najważniejsze informacje o technice quillingu.
8. Gra państwa – miasta
Grali w to nasi rodzice, a pewnie i dziadkowie. Warto i dzieciom podsunąć ją jako pomysł na zabawę. Gotowe plansze do uzupełniania możecie pobrać i wydrukować TUTAJ.
9. Co jest w środku?
Macie w domu jakiś stary sprzęt – może zepsuty toster, telefon, radio? Śrubokręty w dłoń i badamy co jest w środku! Dla nas dorosłych to żadna atrakcja, ale dzieci mogą z pasją odkrywać co znajduje się wewnątrz rzeczy, które na co dzień używają i jak to wszystko działa.
10. Film poklatkowy
Zachęćmy dzieci do stworzenia stop motion video czyli filmików poklatkowych, które powstają ze zdjęć robionych jedno po drugim – można z tego zrobić potem książeczkę – szablon do pobrania TUTAJ. Zobacz więcej inspiracji TUTAJ.
Pamiętajcie też, że instytucje kulturalne i edukacyjne dwoją się i troją, aby ferie w czasie epidemii nie były dla dzieci nudą. W naszym dziale wydarzeń znajduje się wiele interesujących propozycji dla uczniów spędzających ferie w domu (klik). Zapraszamy!