Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 10 min. 🕑
Wspólny czas w domu można wykorzystać na rodzinną integrację. Dłużące się letnie dni, długie jesienne wieczory czy infekcja i zwolnienie w pracy mogą stać się punktem wyjścia do budowania relacji i poszukiwania wspólnych pasji. Ileż to razy obiecujemy sobie, że zrobimy coś z dziećmi w weekend czy w święta, a potem brakuje na to czasu? To właśnie jest ten czas!

Od czego zacząć? Wiadomo, że od wspólnej zabawy, ale nie zapominajmy i o obowiązkach. Oczywiście każda rodzina jest inna i każdą może interesować coś zupełnie innego. Nie zapominajmy, że dom to miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy mają prawo do swojego zdania i swoich wyborów. Warto więc zrobić burzę mózgów, by każdy miał szansę wskazać, co chciałby robić wspólnie z innymi. Rodzinne aktywności trzeba potem planować tak, aby każdy miał swoje „pięć minut”.

film

Przygotowaliśmy 30 pomysłów na uatrakcyjnienie czasu dzieciom (i rodzicom!)

1. Zacznijcie dzień od ruchu

15 minut wspólnej porannej gimnastyki przy otwartym oknie pomoże dobrze rozpocząć dzień. I dzieciom, i rodzicom. A i śmiechu przy tym będzie mnóstwo!

2. Planszówki to oczywistość

Musiały znaleźć się na tej liście. Rozrywka dla całej rodziny i gimnastyka umysłu. Nawet jeśli domowe gry już się dzieciom znudziły (a to mało prawdopodobne), to bez wychodzenia z domu można z sieci pobrać proste planszówki do druku. Można też stworzyć własną, tylko waszą, autorską grę planszową. A listę naszych ulubionych gier planszowych znajdziecie TUTAJ.

3. Puzzle – najlepszy na świecie zabójca nudy

A przy tym ćwiczenie cierpliwości, koncentracji, pracy w grupie. Ważne, żeby nie zostawiać z tą zabawą dziecka samego, bo szybko się zniechęci. Puzzle do wycinania są TUTAJ, a puzzle do układania online TUTAJ.

4. Budowanie z klocków

Banał? Tak, ale uwierzcie, że dla dzieci to będzie prawdziwy hit, jeśli rodzice usiądą z nimi na podłodze i wspólnie zaczną budować zamkową fortecę. Zazwyczaj rzucamy dzieciom „pobaw się klockami”. Tym razem będzie inaczej. I w tym cały smaczek!

5. Zorganizujcie zawody

Dzieci uwielbiają rywalizację, więc nieważne czy będzie to konkurs na najwyższą wieżę z klocków, domek z kart, czy kto najszybciej posprząta swój pokój (zalecane!). Emocji na pewno nie zabraknie.

6. Zaangażujcie dzieci do pomocy

Rozpakowywanie zmywarki, wspólne wieszanie prania, mycie auta (jeśli macie swoje podwórko), wiosenne porządki w szafie malucha efektywnie zajmą czas i uczą obowiązków. TUTAJ znajduje się lista czynności domowych, które mogą wykonywać dzieci w danym wieku.

7. Maraton filmowy

Czyli coś, co lubią tak samo i dzieci, i rodzice. Przygotowanie takiego maratonu także może stać się przyjemnym rytuałem: „drinki” z palemką, coś do chrupania, kolorowe przekąski albo małe kanapeczki, do tego kanapa na środku salonu i wspólne wybieranie tytułów:
jeśli lubicie ponadczasowe komedie zajrzyjcie TUTAJ,
najlepsze filmy z lat 80-tych zgromadziliśmy TUTAJ,
coś poważniejszego do obejrzenia z nastolatkiem znajdziecie TUTAJ,
najpiękniejsze filmy Disney’a są TUTAJ,

I oczywiście domowy popcorn – przepis TUTAJ.

8. Wspólne zabawy w kuchni

Czy próbowaliście kiedyś upiec ciasto albo ciasteczka wspólnie z dzieckiem? Maluchy zazwyczaj preferują robienie ciasta kruchego albo drożdżowego. Dlaczego? Ponieważ to ciasto się ugniata! Najpierw można zrobić niezły bałagan na stolnicy, a potem jeszcze z połączonej masy lepić prawdziwe cuda. To jak zabawa plasteliną, tylko fajniejsza. A że będzie bałagan? Pięć minut odkurzania i po kłopocie. Możecie też zrobić domową pizzę – przy okazji obiad gotowy.

Mnóstwo inspiracji na wspólne pieczenie, gotowanie i przystrajanie znajdziecie w naszym dziale z przepisami.

9. Kolorowanki, łamigłówki, zagadki

Czyli wszystko to, co znajdziecie w Mieście Dzieci i co zajmie dzieci na dłuższą chwilę:

Tysiące kolorowanek do druku znajdziecie TUTAJ

Bajkowe łamigłówki do druku znajdziecie TUTAJ

Zagadki śmieszne, logiczne, matematyczne, przyrodnicze znajdziecie TUTAJ

Edukacyjne materiału do druku – szlaczki, literki, rysuj po śladzie znajdziecie TUTAJ

10. Wyprawa do muzeum

No co to Miasto Dzieci wymyśla, przecież muzea są pozamykane! To prawda, ale wiele z nich udostępnia swoje zbiory, a nawet lekcje historii przez Internet. Wirtualnie zwiedzicie między innymi Muzeum Narodowe w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, Muzeum Historii Polski, Zachęta czy Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – tutaj także pojawią się transmisje na żywo i wykłady.

Listę muzeów online pod kątem dzieci znajdziecie w TYM ARTYKULE

11. Zabawa online z rówieśnikami

Córka mojej koleżanki dużo tańczy. Uwielbia to i gdy nie może się spotkać na treningu, bardzo ją to smuci. Ostatnio skrzyknęła koleżanki i wraz nimi przez dwie godziny trenowała online. Można? Można!

12. Wieczór relaksu i urody

Kusząca propozycja dla żeńskiej części rodziny. Stworzenie domowego Spa zajmie tylko chwilę (kilka inspiracji TUTAJ), a wyjdziecie z niego zrelaksowane i w doskonałych humorach. Wieczór urody można połączyć na przykład z warsztatami tworzenia biżuterii, podczas których zrobicie etniczne bransoletki albo naszyjnik z popcornu. Mogą się także odbyć warsztaty rysowania fryzur (do pobrania TUTAJ) albo ubieranki. Papierowe lalki-wycinanki do ubierania pobierzecie TUTAJ
dziewczynki w domowym spa

13. Piknik w domu

Wszyscy kochają pikniki, a i te domowe trzeba odpowiednio przygotować. Zaletą pikniku pod dachem jest to, że można go połączyć z piżama party. Przyda się namiot, jeśli taki macie. Będą potrzebne koce, herbatka w termosie, jakaś planszówka, książki i piknikowe przekąski. A potem przy zgaszonym świetle można jeszcze długo i szczerze rozmawiać. Bezcenne!

14. Posłuchajcie radia

Słuchanie radia przez dzieci jest chyba mniej popularne niż dawniej. A szkoda, bo przecież słuchanie o wiele bardziej niż obrazy na ekranie, rozwija wyobraźnię. A czego słuchać? Jest mnóstwo dziecięcych stacji internetowych, które prócz dziecięcych hitów, prezentują słuchowiska i audycje edukacyjne.

15. Wirtualne zwiedzanie parków narodowych albo słynnych budowli

Coś niesamowitego! Okazuje się, że możemy podejrzeć największe, najpiękniejsze parki narodowe świata i słynne budowle bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki programowi Google Earth i bezpłatne. A do tego naprawdę wciąga… Sprawdźcie sami:
TUTAJ znajdziecie linki do zwiedzania aż 33 parków narodowych.
– a TUTAJ linki do spacerów po polskich parkach narodowych.
TUTAJ znajdziecie linki do zwiedzania 30 znanych budowli oraz… prawdziwa gratka dla dzieci – Ferrari World

16. Książki i audiobooki

O zaletach czytania dzieciom nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli wszystkie książki już przeczytane, a dzieci domagają się dalszej lektury, polecamy nasz dział z bajkami. A gdy głos już siada, można się wspomóc audiobookami. Słuchają ich z przyjemnością i dzieci, i rodzice.  Listę miejsc, z których możecie zaczerpnąć bezpłatne audiobooki dla dzieci przygotowaliśmy w TYM ARTYKULE

17. Domowy pokaz mody

Taki z profesjonalnym wybiegiem i sesją fotograficzną. I ubraniami pożyczonymi od mamy. I od taty. I jeszcze z szafki z pościelą… W tej zabawie może już spokojnie uczestniczyć i damska, i męska część rodziny.

18. Zabawa w teatr

Przygotowanie scenariusza, ról, scenografii i aktorów to praca na wiele dni albo na jedno popołudnie. Wszystko zależy od Was. Scenariusz może być tylko luźnym zarysem fabuły, scenę zrobicie z kartonowego pudełka, a aktorzy mogą być pacynkami ze skarpet albo maskotkami. Nie musi być idealnie. Ważne, by było wesoło.

19. Zabawy ruchowe

Wbrew pozorom można je uprawiać także w domu:
– rodzinna dyskoteka,
– rzucanie piłeczek do wiaderka albo gra w kolanko,
– ciuciubabka,
– slalom z zawiązanymi oczami,
– odbijanie baloników (rękami, nogami)
– tory przeszkód
– zbijanie baniek mydlanych,
– przechodzenie między nitkami włóczki przywiązanej do mebli.
Te wszystkie i wiele więcej prostych zabaw dostarczą dzieciom porcji ruchu, którego tak potrzebują.

Może się tu przydać magiczne koło do losowania ćwiczeń, sprawdźcie TUTAJ.

20. Domowe mydełka

Jeśli macie w domu glicerynę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić domowe mydełka w fantazyjnych kształtach. Inspirację do zabawy znajdziecie TUTAJ. Tworzenie mydełek może stać się pretekstem do rozmowy o higienie.

21. Stwórzcie drzewo genealogiczne

Przyjemne z pożytecznym. Dzieci uwielbiają słuchać o tym, jak mama czy tata byli w ich wieku. Wspomnienia, poszukiwanie rodzinnych powiązań, przeglądanie albumów ze zdjęciami to wspaniała integracja, a dla dzieci lekcja na temat ich korzeni. Szablony drzew genealogicznych do druku znajdziecie TUTAJ.

22. Karaoke i koncert

Czy znacie kogoś, kto nie zaśmiewałby się podczas karaoke? No właśnie – dlatego to doskonała rozrywka na rodzinne popołudnie. A jeśli zdecydujecie się na koncert, warto zaangażować instrumenty, które wspólnie zrobicie. Bębny z kartonowych pudeł, grzechotki z butelek, do których wsypiecie ryż albo fasolę, tamburyn z kapsli. Oj, będzie głośno!

23. Zróbcie akwarium

Nie macie rybek, a dzieci o nich marzą? Może to jest właśnie czas na próbne podejście do tematu i stworzenie efektownego akwarium z kartonu? Inspirację znajdziecie TUTAJ.

24. Zabawa w detektywa

Dzieci na pewno z radością zaangażują się w poszukiwanie skarbu. Oczywiście zabawę trzeba najpierw przygotować. Przyda się więc mapa z określonymi zadaniami przy kolejnych punktach (zrób trzy przysiady, zaśpiewaj piosenkę) lub karteczki ze wskazówkami. Każde pomieszczenie lub zakątek może mieć na niej swoją tajemniczą nazwę, np. Zakątek Wróżek lub Komnata Strachów (łazienka).  Skarb może być jeden lub kilka drobniejszych. Łatwiejszą opcją tej zabawy jest tradycyjne „ciepło – zimno”.

25. Domowe robótki ręczne

To jedna z takich zabaw, na które „normalnie” nie mamy czasu. A może by tak uszyć poduszkę? Albo sympatycznego stworka? Serduszko z filcu? Jeśli tylko dzieci są już w wieku, w którym igła nie stanowi zagrożenia, warto dać im się wykazać w temacie szycia. Może im się spodoba. A nawet jeśli nie, umiejętność przyszycia guzika prawdopodobnie przyda się im wielokrotnie.

26. Gra w kalambury

Można podzielić się na drużyny. Można najpierw przygotować hasła na kartkach, które uczestnicy będą losować, ale można też „iść na żywioł” i przedstawiać na przykład bohaterów bajek. Dużo śmiechu gwarantowane!

27. Zbudujcie fortecę

Albo domek, albo namiot. Może to być nawet piracki okręt. Przydadzą się koce, poduszki, krzesła, kartonowe pudła jeśli jakieś jest akurat pod ręką (pudełka można pomalować). Reszta zależy od dziecięcej wyobraźni, a ta może rodziców zaskoczyć!

28. Edukacja w domu

Jeśli lubicie się wspólnie uczyć to pomóc w nauce przez zabawę mogą platformy edukacyjne, serwisy i kanały dla dzieci w różnym wieku. Listę takich miejsc znajdziecie TUTAJ.

29. Zabawy plastyczne

Pod tym szerokim pojęciem kryje się milion pomysłów na wiele godzin zabawy. W domu może nie być takich czy innych artykułów, dlatego przygotowaliśmy kilka propozycji zabaw plastycznych  z użyciem bardzo różnych materiałów – od papieru po kamyki, plastelinę, guziki, płatki kosmetyczne, rolki po papierze toaletowym czy płyty CD. Oto garść inspiracji:

Wiosenne owady z rolek po papierze toaletowym,

wiosenne handmade dla dzieci owady z rolek po papierze toaletowym biedronka pszczółka zabawy plastyczne

Zwierzątka z plasteliny,

Malowane kamyki,

Kolorowe drzewo z guzików,

Wesoły przybornik na długopisy

Pejzaże malowane pastą do zębów,

Kolorowy deszcz,

Zakładki do książek,

– Pieczątki z ziemniaka

Słoneczko z płyt CD,

Broszki z modeliny,

Stworki z papierowych torebek,

Kwiaty z bibuły,

Tort z gąbek,

Pizza z filcu,

Wazonik ze sznurka,

Kolorowa przypominajka,

Obrazki z plasteliny,

Rozpuszczone kredki,

Quilling,

Wydzieranki,

Niedźwiedź z płatków kosmetycznych.

30. Porządki w szafkach z „przydasiami”

W każdym domu znajdzie się taka szafka lub szuflada, w której jest dosłownie wszystko. Na co dzień boimy się tam zaglądać, ale dzieci uwielbiają takie miejsca pełne skarbów i przy okazji wspólnych porządków, mogą się świetnie bawić. Przyjemne z pożytecznym

Dni spędzone w domu nie muszą być smutnym czasem przed ekranami telewizora i komputera. Postarajmy się cieszyć śmiechem dzieci i wspólnie spędzonymi chwilami! Nawet jeśli dzieci od czasu do czasu trochę się ponudzą, nic się nie stanie. Mało tego – nuda to stan wręcz wskazany. Przeczytajcie artykuł Dlaczego  dziecku potrzebna jest nuda

573 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
Anna Perlińska-Supeł

Anna Perlińska-Supeł

Najlepsza kucharka i mama licealisty oraz przedszkolaka. Kocha książki dla dzieci i uważa, że MiastoDzieci.pl powinno pisać głównie o nich. Pracuje też w liceum i trochę ukrywa przed uczniami swoją słabość do koncertów heavymetalowych. Szalona fanka grzybobrania – uważa, że jesień powinna trwać cały rok.

ania@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent