Przedstawiamy zestawienie niemieckich imion, które z powodzeniem można nadawać także w Polsce.
Urocze niemieckie imiona dla dziewczynek:
Greta
Greta to niemiecka wersja naszej Małgorzaty. W tej wersji, nadano je w Polsce 23 nowo narodzonym dziewczynkom w 2019 roku.
Ida
Imię to ma dość niejasną etymologię, lecz prawdopodobnie jest imieniem germańskim. Zresztą dość popularnym w Niemczech i nie tylko – w Polsce w 2018 roku zostało nadane 337 razy, co stawia je na 81. miejscu pod względem popularności. Więcej o imieniu Ida tutaj.
Matylda
To piękne imię jest imieniem starogermańskim, w którym brzmiało Maht-hiltja, co znaczyło „siła-walka”. Więcej o tym imieniu tutaj.
Frida
Frida lub Frieda to imiona germańskie, pochodzące od elementu frid, co oznacza „pokój”. Najbardziej znaną osobą noszącą to imię, była meksykańska malarka Frida Kahlo, której ojciec urodził się w Niemczech i osiadł w Meksyku. W ten sposób meksykańska artystka otrzymała swoje germańskie imię.
Irma
Imię germańskie, będące skróconą wersją imienia Irmina. Nie jest to popularne imię, w Polsce w 2018 roku nadano je tylko dwa razy, a w 2019 ani razu. Więcej o imieniu Irma tutaj.
Piękne niemieckie imiona dla chłopców:
Karl
Niemiecka wersja imienia Karol. Ulubione imię królów i cesarzy z licznych krajów Europy. W Polsce imię Karl w 2019 roku zostało nadane tylko dwa razy.
Oskar
Imię germańskie oznaczające „bożą włócznię” lub „włócznię boga”. W Polsce jest to imię bardzo popularne, w 2019 uplasowało się na 27. miejscu pod względem ilości nadań. Więcej o imieniu Oskar tutaj.
Albert
Imię Albert w dawnym języku niemieckim brzmiało Adal-beracht, co znaczyło „promieniejący szlachetnością”. Więcej o tym imieniu tutaj.
Hans
Pierwotnie imię Hans było skrótem od Johannes, czyli odpowiednika polskiego Jana. Później jednak zaczęło funkcjonować jako odrębne imię. Hans jest imieniem popularnym w niemieckojęzycznych regionach Europy od późnego średniowiecza.
Bruno
Imię Bruno znaczyło w którymś z dawnych germańskich dialektów „brunatny”, czyli buras, i oznaczało po prostu niedźwiedzia. Coraz bardziej popularne w Polsce, w 2019 roku imię Bruno nadano aż 1286 razy, co stawia je na 41. miejscu pod względem ilości nadań.
Hugo
Imię Hugo wywodzi się od słowa oznaczającego „serce, umysł, duch”, doskonale pasuje więc do inteligentnej, bystrej i rozumnej osoby. W 2019 roku w Polsce nadano je 155 razy.
Arnold
Arnold pochodzi od staroniemieckiego imienia Arenwald, składającego się z dwóch członów: arn, czyli orzeł oraz wald, czyli władza, moc. W Niemczech stosowany jest popularny skrót tego imienia: Arne.
Jak widać, już teraz niektóre niemieckie imiona są dość popularne, choć chyba nie zawsze rodzice zdają sobie sprawę z ich pochodzenia. Mamy nadzieję, że wśród nich znaleźliście jakieś, które Was zainteresowało, a jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie do naszego działu z imionami, w którym jest ich jeszcze więcej!