Weleda
Weleda Baby

Matylda - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Matyldzia
Znaczenie : siła - walka
Planeta : Księżyc
Znane : Matylda Letycja Bonaparte, Matylda Damięcka
Imieniny : 14 marca

Historia imienia

To starogermańskie imię brzmiało Maht-hiltja, co znaczyło dosłownie „siła-walka”, czyli jakby „silna w walce”. Trudno to zrozumieć: dlaczego dawni Germanowie gustowali w takich wojowniczych imionach dla swych niewiast? Być może imię to, zanim zaczęto nadawać je realnym kobietom, było imieniem jednej z walkirii, czyli żeńskich bóstw lub opiekuńczych duchów, które wiodły junaków do boju, a gdy bohater legł w polu, prowadziły jego duszę do Walhalli, czyli do raju wojowników.

Znaczenie imienia Matylda

To starogermańskie imię brzmiało Maht-hiltja, co znaczyło dosłownie „siła-walka”, czyli jakby „silna w walce”.

Numerologia imienia Matylda

Liczba tego imienia – oczywiście po polsku – równa się SZEŚĆ i to by tłumaczyło, dlaczego nam to imię wcale nie kojarzy się z bijatyką, a przeciwnie, promieniuje łagodnością i zaciszem. Szóstka jest bowiem liczbą domatorów, ludzi żyjących w unormowanym rytmie i ceniących sobie różne drobne uroki życia.

Jaka jest Matylda?

Dzisiejsze Matyldy to osobowości księżycowe, a więc miłośniczki kwiatów, ogrodów, ładnych wnętrz, poezji i dobranego grona przyjaciół; a jeśli już zasiedzą się w swoim domu, to trudno je z niego wyciągnąć…

Znak zodiaku imienia Matylda

}Wojownicze wspomnienia już się zupełnie w tym imieniu zatarły i dziś możemy Matyldami nazywać dziewczęta ze spokojnych i łagodnych znaków Raka, Ryb, Byka i Panny. W tym imieniu kryje się również pewna elegancja czy nawet dostojeństwo, które szczególnie będzie widoczne w Matyldach ze znaku Lwa, Wagi i Koziorożca, a może również Skorpiona.

Imię Matylda nadali swojej córce:

 Dominika Figurska i Michał Chorosiński

Paulina Przybysz

Maciej Stuhr

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

531 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent