Karol - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Karolek, Lolek
Znaczenie : chłop, mąż, wolny człowiek
Planeta : Saturn i Słońce
Znane : Charlie Chaplin, Karol Darwin, Karol Dickens, Karol May, Chuck Norris, Karol Okrasa, Carlos Santana, Karol Szymanowski, Karol Wojtyła
Imieniny : 4 czerwca i 4 listopada

Historia imienia

Imię Karol nosili władcy Franków, germańskiego ludu, który pod koniec starożytności wynurzył się z głębi obecnych Niemiec, osiedlił się w dzisiejszej Francji i w końcu zbudował wielkie państwo, obejmujące niemal całą zachodnią Europę. Najsłynniejszym władcą Franków był Karol Wielki. Od imienia Karol Słowianie utworzyli słowo „król”, chociaż u Germanów karl znaczyło raczej „chłop”. Jeżeli ktoś nosi dziś imię Karol, nie może zapomnieć, że było to ulubione imię królów i cesarzy z licznych krajów Europy – z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Szwecji. Dziś też żyją i panują królowie o tym imieniu: hiszpański Juan Carlos i szwedzki Karl Gustaf.

Liczba imienia Karol równa się SZEŚĆ. Szóstka jest liczbą ziemi i jej płodów oraz ludzi, którzy o swoją ziemię dbają. A więc dla władców było to całkiem dobre imię.

Jaki jest Karol?

{znak-?}Dziś Karolowie, równie pieczołowicie jak średniowieczni królowie o swe włości, dbają o swoją rodzinę, dom i przyszłość dzieci. Imię Karol uczy dobrych manier, szlachetnych celów, solidności i rzetelności. Gdy ojciec nadaje synowi to imię, to tak, jakby zobowiązywał go do wierności wobec zasad swoich i swojego rodu. Dlatego Karolowie jako dzieci są nieco mniej spontaniczni i rozbrykani od swoich rówieśników – pamiętają, by nie brudzić niepotrzebnie ubrań i nie sprawiać kłopotów tacie i mamie. Imię Karol działa jak biała koszula lub sztywny kołnierzyk – skłania do samodyscypliny! Karolowie są wcześnie dojrzali, a jako młodzieńcy – dobrze ułożeni i opanowani. Zawody również wybierają poważne, związane z osobistą odpowiedzialnością i liczeniem pieniędzy, a karierę robią pod czujnym okiem starszych. W polityce bardziej pociąga ich stateczny konserwatyzm niż bunty radykałów. Karolowie przywiązują dużą wagę do stosunków rodzinnych i starannie dobierają sobie żony – oczywiście spośród panien z dobrych rodzin. Czasami samo imię powoduje, że otoczenie na zapas darzy Karolów zaufaniem. Karolowie często firmują swoim nazwiskiem poważne firmy i przedsięwzięcia. Mają też zakodowany pęd do tego, by uwiecznić się w historii. Jeżeli się trochę postarają, ich imię znajdzie się na tablicy pamiątkowej w rodzinnym mieście.

Znak zodiaku imienia Karol

{zodiak}Karol to imię, które jest najściślej spokrewnione z poważnym znakiem Koziorożca – choć niemal równie dobrze pasuje do statecznej Panny lub Byka oraz do królewskiego znaku Lwa. Jako dobrych kandydatów na Karolów wymienimy jeszcze Raka, Skorpiona, Wagę, może też Strzelca. Barany, Bliźnięta, Wodniki i Ryby będą się odruchowo nie zgadzać z tym imieniem i wyrosną na parodystów i prześmiewców.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Karol:

 Joanna Trzepiecińska

 Artur Żmijewski

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

811 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent