Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie

czerpanie papieru muzeum papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie należy do grona nielicznych muzeów, w których „sztuki” można osobiście doświadczyć w niezwykle atrakcyjny sposób.

Wprawdzie na stronie muzeum znajduje się informacja sugerująca konieczność organizacji większej grupy osób zwiedzających, jednak istnieje możliwość dopisania się do zorganizowanej wycieczki (jedyną kwestię stanowi dopasowanie terminu). Z takiej właśnie możliwości skorzystałam wybierając się na wycieczkę z 8 letnim synem.

Dojazd do muzeum własnym środkiem transportu nie nastręcza większych trudności, jak również możliwość zaparkowania pojazdu. Niestety nie posiadam informacji dotyczących miejskich środków transportu.
Z przykrością muszę stwierdzić, że pierwsze wrażenie nie wypada korzystnie. Widok popadającego w ruinę byłego już Zakładu Produkcji Papieru nie jest zachęcający (przynajmniej z punktu widzenia osoby dorosłej), choć syn (pasjonat „działań zbrojnych”) był zauroczony miejscem.

Jednak po przekroczeniu progu muzeum wszystkie wątpliwości ulegają rozproszeniu a o działaniach organizatorów można mówić w samych superlatywach.

Przesympatyczny przewodnik wita uczestników z uśmiechem zachęcając do samodzielnego rozejrzenia się po muzeum. Zajęcia prowadzone są w atrakcyjnej formie a historia powstania papieru i wytwarzającego go Zakładu przekazywana jest w sposób niepozwalający na znużenie.

Największą atrakcję stanowi jednak możliwość własnoręcznego czerpania papieru, który po zajęciach można zabrać na pamiątkę. Papier czerpie się w dwóch egzemplarzach: jeden z płatkami kwiatów (najlepiej mieć własne płatki, choć organizator posiada ewentualny zapas) i drugi ze znakiem wodnym. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się również makieta stanowiąca dokładne odwzorowanie Zakładu w czasach świetności.

Po zajęciach, w muzeum można nabyć papierowe pamiątki (ozdobne koperty, papeterie, zakładki, mapy itp.).
Wizyta w Muzeum Papiernictwa jest niezapomnianym przeżyciem zarówno dla osoby dorosłej, 8- letniego dziecka, jak i nastolatka (stwierdzam po zachowaniu pozostałych uczestników wycieczki, którymi była grupa nastoletnich kolonistów).

Muzeum Papiernictwa,
ul. Mirkowska 45,
05-520 Konstancin-Jeziorna,
tel. 22 715 60 20, 22 715 60 11
www.konstans-papier.com.pl 

 

W muzeum „sztuki tworzenia” doświadczali Kasia i Maciuś Zawadzcy. 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:muzeumweekend