UD

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Pomarańczowy Tramwaj w Kopalni w Złotym Stoku

Nieco historii

Historia prac wydobywczych w Złotym Stoku sięga około 2000 roku p.n.e. Przez ten czas wydrążono przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach. Wspomnieć należy, że złoto ze Złotego Stoku ma znaczący udział w historii świata. Właściciele kopalni wspierali swym złotem królową hiszpańską Izabelę, która mogła dzięki temu sfinansować wyprawę Krzysztofa Kolumba, zakończoną odkryciem Ameryki. W ciągu ponad 700 lat działalności, wydobyto w Złotym Stoku ok. 16 ton czystego złota. Jednak złoto to nie wszystko – nie każdy wie, że przez ponad 100 lat Złoty Stok był głównym światowym producentem arszeniku. Podobno trucizna z tej kopalni była przyczyną śmierci samego Napoleona…

Atrakcje

Zwiedzający mogą zobaczyć kilka nieczynnych sztolni, wewnątrz których czekają na nich rozmaite niespodzianki. Mamy okazję dowiedzieć się, jak wygląda droga od samorodka w skale do sztabki złota w banku. Warto także odbyć niedługi spacer, bogaty w niepowtarzalne widoki pozostałości po kopalni. Mocny punkt w programie zwiedzania, dostarczający niezapomnianych wrażeń to spływ łódką po podwodnym jeziorze z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem w „Sztolni Czarnej”. Żadne dziecko z pewnością nie zapomni spotkania z Gnomem w Chodniku Śmierci. Pamiątkowe zdjęcie w dybach może być należytą przestrogą – wszak to anachroniczna, ale jakże widowiskowa forma karania przewinień.
Kompetentni przewodnicy z pasją przedstawiają historię polskiej gorączki złota, a także… ponurej sławy obficie wydobywanego tu arszeniku.
Istnieje także specjalny program pod nazwą ZWIEDZANIE Z FABUŁĄ . To 4 godziny dobrej zabawy do wieczora z mnóstwem atrakcji – stworzone z myślą o poszukiwaczach przygód.

Godziny otwarcia kopalni oraz ceny biletów
Czas zwiedzania około 90 minut

Kopalnia Złota w Złotym Stoku
ul. Złota 7
57-250 Złoty Stok

Rezerwacja: +48 74 817 55 08
Biuro: +48 74 817 55 74
Fax: +48 74 817 61 20
e-mail: biuro@kopalniazlota.pl
www: http://kopalniazlota.pl/

zdjęcie pochodzi ze strony http://kopalniazlota.pl/

389 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent