Pułtusk – wycieczka do Wenecji Mazowsza.

Pułtusk Wenecja Mazowsza
Pułtusk to miasto o niezwykłej historii, pełnej ciekawostek, o których chętnie posłuchają dzieci. Na lekcji historii będzie można zaimponować informacją, że w Pułtusku powstała pierwsza na Mazowszu drukarnia! O historii Pułtuska ze szczególnym zaciekawieniem posłuchają młodzi „rycerze”, wielbiciele bitew i strasznych opowieści. Gród istniał tu od czasów Piastów, nieraz napadany był przez Jaćwingów i Litwinów. Kilkakrotnie napaść skończyła się spaleniem osady… Jeden z tych pożarów stał się pewnie inspiracją legendy o powstaniu nazwy miasta. Podobno dawniej nad Narwią stała spokojna, handlowa osada Tusk – pewnej nocy w czasie straszliwej burzy piorun uderzył w drewniane zabudowania. Pożar rozszalał się na dobre i rankiem okazało się, że spłonęła dokładnie połowa osady, którą od tej pory nazywano Pułtuskiem.

By dojechać do Pułtuska skorzystać możemy z dość wygodnych połączeń PKS (z Warszawy startujemy z Dworca Zachodniego). Samochód lepiej zostawić tym razem w garażu. Wygodnie przenocować można w Hotelu Baltazar (mniej więcej 25 minut piechotą od rynku).

Jeżeli pogoda sprzyja warto zacząć zwiedzanie Pułtuska od …Narwi. W wypożyczalni Keja pobierzemy kajaki i kapoki (są dziecięce rozmiary), pokręcimy się po Narwi (spotkać można piękne łabędzie!) i ruszymy na spływ po.. Starym Mieście! Powolny, niemęczący spływ zajmuje około 1,5–2 godzin (koniecznie pozwólcie powiosłować maluchom – to idealna trasa na pierwsze próby!).

Potem czas na Zamek (obecnie Dom Polonii), dawną siedzibę biskupów płockich. Do tej pory Zamkiem zachwycali się na przestrzeni dziejów Zygmunt II Waza, Karol XII, Napoleon Bonaparte, oraz carowie Rosji – Aleksander I i Aleksander II. Czas na Was! Spacer alejkami w parku pod Zamkiem zakończyć warto w jednej z restauracji lub kawiarni Zamkowej, znajdującej się w najstarszej części Zamku.

W komnatach Zamku prowadzone są dziś między innymi „Gawędy o zachowaniu się przy stole” dla dzieci i młodzieży – czyli kursy właściwego zachowania się przy posiłku. W ramach kursu zwiedzić można komnaty zamkowe! Nie wiem jednak czy dzieci będą wdzięczne…

Spacerując po jednym z najdłuższych w Europie rynków (400 metrów!) możemy wstąpić na wyśmienite lody do baru „Żaczek”, lub gofry w jednej z sympatycznych cukierni. Otoczeni kamieniczkami z XVIII i XIX wieku dojdziemy do przeciwległego zamkowi krańca, gdzie znajdziemy jedną z największych turystycznych atrakcji Pułtuska – Kolegiatę z 1449 roku. Jej wysoką już wcześniej rangę, znacząco podniosło odkrycie w 1994 roku renesansowych polichromii na jej sklepieniu. Dzięki niemu termin „sklepienie pułtuskie” znalazł się w podręcznikach historii sztuki.

Warto zajrzeć także do Muzeum Regionalnego. A kiedy dzieci zmęczy zwiedzanie, warto skręcić z Rynku w ulicę Polonii – w pobliżu ulicy Kotlarskiej znajdziemy plac zabaw. Nie zapomnijcie o Małym Muzeum Kina w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki! Zorganizowane grupy skorzystać mogą z oferty pokazu filmowego o historii kinematografii z tradycyjnego projektora.

hotele:
http://www.hotel-baltazar.com.pl

Atrakcje:
Dom Polonii
kursy dobrego zachowanie się przy stole
rejsy gondolami od maja do października
spływy kajakowe po Starym Mieście KEJA Stare Miasto 41 , 06-100 Pułtusk http://www.keja.inter-max.pl
Muzeum Regionalne w Pułtusku Rynek 1 – Wieża Ratuszowa, 06-100 Pułtusk tel/fax: (23)6925132
http://www.muzeum.pultusk.pl
MIEJSKIE CENTRUM KULTURY i SZTUKI W PUŁTUSKU pl. Teatralny 4, 06-100 Pułtusk

Tekst: Małgorzata Klejn

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie