Weekend w Łowiczu

Justyna Grzegory - wycinanka "kodra" w Muzeum w Łowiczu

Spontaniczny wyjazd za miasto na weekend z dziećmi bez długich przygotowań i wielodniowego planowania to spore wyzwanie. Niewiele, niestety jest miast, które dbają o najmłodszych turystów na równi z dorosłymi. Dopóki to się nie zmieni – trzeba twórczo wykorzystać i wyciskać jak cytrynę każdą możliwość dobrej zabawy.

Do Łowicza udaliśmy się zachęceni zachwytami nad siedemnastowiecznymi kamieniczkami, nietypowym, trójkątnym rynkiem, urodą licznych kościołów. Nie zapowiadało się, że dziecko będzie bawić się równie dobrze jak rodzice…. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i mile zdumieni.

W ferworze przygotowań do spontanicznego wyjazdu w ostatniej chwili zdecydowaliśmy się spakować dziecięcy rowerek i piłkę. To był bardzo dobry pomysł. Czy wybierasz pociąg czy, tym bardziej, własny samochód, możesz przesadzić dziecko na rower niemal od razu po przyjeździe. Tych, którzy wybrali PKP, niech nie zraża „przenoska” przez kładkę nad dworcem. Kładka jest zresztą miejscem , które, ku zdziwieniu rodziców może wzbudzić zachwyt dzieci. Obserwacja przemykających pod kładką pospiesznych okazuje się doskonałą zabawą.

Nocleg warto zarezerwować w Hotelu Akademickim, którego ogromną zaletą jest lokalizacja – 2 minuty do Bzury, kilka minut do dworca i 10 minut piechotą do Starego Rynku. Obok są dwa duże sklepy czynne do późna, w których bez problemu kupicie pieluchy, obiadki w słoiczkach, kredki… To ułatwi życie szczególnie najbardziej spontanicznym rodzicom, którzy pakowali się na 5 minut przed wyjazdem. Jednak trzeba upewnić się telefonicznie, czy znajdzie się dla nas miejsce – hotel, jak sam nazwa wskazuje, przeznaczony jest głównie dla studentów. Tani i wygodny nocleg oferuje także Hotel „Aneta”.

Co teraz? Do miasta czy nad rzekę? Pierwszy dzień pobytu warto poświęcić zwiedzaniu – szczególnie, że trzeba zarezerwować czas na pobyt w Muzeum . Przez wystawę poświęconą sztuce baroku dzieci raczej przemykają się szybko, potakując niepewnie zachwytom rodziców, ale „Etnografia księstwa łowickiego” to według maluchów prawdziwy strzał w dziesiątkę. Warto zwrócić uwagę na powtarzające się nazwiska artystek, które tworzyły słynne ludowe wycinanki – śledząc daty widzimy, ze sztuką zajmowała się babcia, matka i wnuczka! Warto wziąć przykład z łowickich mistrzyń i poszukać wspólnej, łączącej pokolenia pasji. „Historia miasta i regionu” to także kopalnia ciekawostek – przedmioty pomagające dawnym rzemieślnikom w pracy (np. klocki do drukowania tkanin) mogą stać się inspiracją późniejszych zabaw i. psot. Wyjątkowo atrakcyjny jest mały skansen.

Na Starym Rynku rodzice i starsze dzieci zachwycą się kamienicą, w której stacjonował Napoleon Bonaparte i romantyczną uliczką Podrzeczną. Na Podrzecznej wstąpić warto do Łowickiego Ośrodka Kultury – znaleźć można tam pomysłowe pamiątki i przydatne drobiazgi (łowicką smycz do telefonu, przypinki, kubki, płyty, mapy i książki…). Na młodsze dzieci na Rynku czekają kawiarnie i cukiernie kuszące słodkościami i… kasztany, które przydadzą się nam nad Bzurą do puszczania kaczek. Przespacerujmy się ulicą Zduńską – wyjątkowa architektura zachwyci nawet najmniejsze dzieci. Niektóre kamieniczki są naprawdę maleńkie i przypominają chatki z bajek. To idealne miejsce na obiad – godna polecenia jest np. Cafe Brama, mały łakomczuch może wybierać z kilkunastu rodzajów bardzo smacznej pizzy, może też skusić się na placki łowickie z gulaszem lub naleśniki. Uwaga, duże porcje! Ostrzegam – trudno znaleźć w Łowiczu kawiarnię, w której nie wolno palić.

Idziemy na Nowy Rynek – jest trójkątny i „autentyczny”, zachowano tu średniowieczny układ architektoniczny! Uwagę dzieci przyciąga wspaniała fontanna.

Chata malowana na niebiesko w Muzeum w ŁowiczuDrugi dzień warto rozpocząć od wypadu kilka kilometrów pod Łowicz – do maleńkich Maurzyc. Znajduje się tam wspaniały, wielki skansen, wciąż rozbudowywany. Niedaleko skansenu, nad rzeką Słudwią, znajduje się wyjątkowy zabytek – pierwszy na świecie most spawany (projektu Stefana Bryły). Dzieci uwielbiają zabytki, po których można biegać i krzyczeć.

Po powrocie do Łowicza czas na wielki spacer nad Bzurą. Na Błoniach Bohaterów Września – to między innymi tutaj rozgrywała się największa bitwa kampanii wrześniowej – można pograć w piłkę, a nad samą rzeką puszczać kaczki. Wytrawni piechurzy wzdłuż rzeki dojdą aż do ruin zamku prymasowskiego. Niestety, na razie nie ma możliwości zwiedzania, co sprawia, że rodzice mogą być rozczarowani – natomiast dzieci podekscytowane naprawdę strasznym widokiem niedostępnych ruin….

Muzeum w Łowiczu: http://www.muzeumlowicz.pl/

Skansenu w Maurzycach: http://www.muzeumlowicz.pl/skansen_maurzyce

Łowicki Ośrodek Kultury http://www.lok.art.pl

Cafe Brama ul. Zduńska 57a 99-400 Łowicz http://www.cafebrama.com/

Hotel Lovicz (Akademicki) ul. Warszawska 9a 99-400 tel. 46 837 43 38 http://hotellovicz.info-net.com.pl/

Hotel „Aneta” ul. Powstańców 1883 r. nr 12 99-400 Łowicz tel. 46 837 04 48, fax 46 837 40 36Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]