Rodzinny wypad na Słowację

Zamek na Słowacji - wdok z lgóry

Na weekend za granicę? Czemu nie? Zwłaszcza jeśli ta „granica” całkiem blisko, całkiem przystępna, a w jej pobliżu sporo atrakcji dla całej rodziny. No i dla dzieci to frajda „wyjechać na weekend za granicę”

Jabłonka 

Zatrzymaliśmy się po polskiej stronie – w Jabłonce. Niewielka miejscowość z widokiem na Tatry (przy dobrej pogodzie) 7 km od granicy ze Słowacją, znaleźliśmy noclegi 35 zł osoba dorosła, 17 zł dziecko (w sezonie – lato 2010) i pyszne śniadania 10 zł/osoba. Jabłonka leży w powiecie nowotarskim, a słynie z tego, że w środę odbywa się tam ogromny targ. Można kupić na nim dosłownie wszystko, my spędziliśmy tam prawie dwie godziny i zwiedziliśmy połowę. Sprzedający to zarówno Polacy, jak i Słowacy, kupujący także 🙂

Jezioro Orawskie

Pierwszego dnia naszej słowackiej wycieczki przekraczaliśmy granicę w Winiarczykówce i kierowaliśmy się na Namestowo. Zresztą kierunkowskazy i mapy nie są niezbędne, ponieważ cel podróży widać doskonale kilka chwil po przekroczeniu granicy. Jezioro Orawskie rozciągające się malowniczo na tle gór robi ogromne wrażenie. To sztuczny zbiornik wodny, który utworzono w celach przeciwpowodziowych, zalewając kilka miejscowości.

Byliśmy mile zaskoczeni czystą wodą i brakiem tłumów turystów. Podczas kilkugodzinnej wycieczki udało nam się objechać całe Jezioro Orawskie i zrobić kilka przystanków. Pierwszy z nich w samym Namestowie, gdzie pływaliśmy na rowerach wodnych. Można tu także wypożyczyć łódkę lub kajak.

Rejs na bezludną wyspę

Kolejna przerwę w podróży wzdłuż brzegu jeziora stanowiła wypatrzona między drzewami przystań statków wycieczkowych pływających po jeziorze. Kilkudziesięciominutowy „rejs” (bilety 4 i 3 euro*) zwieńczony wizytą na najprawdziwszej wyspie (Slanickej Wyspie Sztuki) zachwyca i dzieci i dorosłych. Było to najwyżej położone miejsce w okolicy, które nie poddało się zatopieniu. Na wyspie znajduje się barokowy kościółek zamieniony na muzeum z ekspozycją „Tradycyjna ludowa plastyka i malarstwo” , stary cmentarz, urokliwe rzeźby w kamieniu (lapidarium Orawskiej sztuki kamiennej XVIII i XIX wieku) oraz były grobowiec, w którym można obejrzeć ekspozycję historii zatopionych gmin i budowy Orawskiej Zapory Wodnej. Zwiedzanie wyspy trwa około pół godziny, a potem turyści wracają statkiem „na ląd”.

Plaże nad jeziorem są w większości kamieniste, dlatego warto wziąć sandały lub klapki, które można zamoczyć w ciepłej wodzie (nasza wycieczka odbywała się w połowie upalnego lipca). Przy odrobinie cierpliwości można też znaleźć piaszczyste plaże.

Przystanek na tamie

Zwiedzając okolice Jeziora Orawskiego, trzeba koniecznie wejść na tamę. Rozciąga się z niej piękny widok, a w wodzie wesoło połyskują ławice ryb. Ryby towarzyszyły naszej wycieczce cały czas – w przejrzystej wodzie można dokładnie przyjrzeć się różnym ich gatunkom, od małych płotek począwszy na dużych szczupakach skończywszy.

Przejazd przez tamę nie jest możliwy (zakaz wjazdu dla turystów), dlatego należy ją objechać, żeby już za chwilę znaleźć się po drugiej stronie jeziora. Pełną górskich serpentyn i leśnych widoków drogą przez Nove Ustie, Havranovą i Trstenę, kierujemy się w stronę przejścia w Chyżnym.

Zamek Orawa

Po noclegu w Jabłonce, wróciliśmy na Słowację. Tym razem kierowaliśmy się do najcenniejszego zabytku ziemi orawskiej – Zamku Orawa powstałego w XIII wieku. Zamek znajduje się w odległości ok. 35 km od Jabłonki, dojazd nie jest trudny, bo trasa do zamku w Dolnym Kubinie jest dość dobrze oznakowana. Umiejscowiony na wzgórzu i ponad 100metrowej skale, górujący nad koronami drzew zamek, robi na turystach ogromne wrażenie jeszcze przed zwiedzaniem.

Bilety (2010 r): dorośli 5 euro, dzieci powyżej 6 lat – 3 euro.

Zwiedzanie zamku odbywa się w grupach pod okiem przewodników. Język słowacki jest dość łatwy do zrozumienia, ale na życzenie przewodnicy opowiadają po angielsku, a nawet próbują mówić po polsku 🙂 Grupy są wprowadzane na zamek co około 20 minut.

W trakcie zwiedzania poznamy zarówno historię zamku, jak i ciekawostki z nim związane. Obejrzymy galerię, salę rycerską, cytadelę, czy sypialnię władców. Będziemy mieli możliwość zapoznania się ze zbiorami etnograficznymi i ekspozycją przyrodniczą, która największe wrażenie zrobi na pewno na najmłodszych uczestnikach wyprawy. Pokonamy setki schodów (zdecydowanie odradzamy wózki, polecając nosidełka!) i zrobimy piękne zdjęcia (Uwaga! Robienie zdjęć za dodatkową opłatą 3 euro).

Baseny termalne

Po iście królewskich emocjach, czas na odrobinę relaksu. A jeśli relaks i uciecha dla najmłodszych to… baseny termalne! Przyjemność i zdrowie w jednym. Do wyboru i najbliżej mamy nowe baseny Oravica położone 13 km od polskiej granicy oraz Aquapark Tatralandia pełen atrakcji dla małych i dużych.

Tatralandia leży kilkadziesiąt km od Dolnego Kubina w głąb Słowacji – na północnym brzegu sztucznego jeziora Liptowska Mara, dlatego proponuję ją rodzinom, planującym raczej dłuższy niż dwudniowy weekend. Jest to największy wodny ośrodek rozrywki i wypoczynku na Słowacji. Kilka godzin zabawy minie tutaj w błyskawicznym tempie. Kilkanaście basenów, ponad dwadzieścia zjeżdżalni, ogród palmowy z leżankami i fotelami z widokiem na Tatry oraz woda o temperaturze od 24 do 38 stopni.

Tatralandia ma polską wersję strony www: http://www.tatralandia.sk

Może nico mniej efektowne, ale równie pięknie położone są baseny termalne w Orawicy oddalonej od Trsteny czy Twardosina , przez które przejeżdżaliśmy w drodze do zamku o około 20 km. Tutaj także dobra zabawa zapewniona: jacuzzi, grzyb wodny, baseny z ciepłą wodą… Obiekt jest czynny cały rok, w pobliżu znajduje się stacja narciarska Meander Skipark Oravice z 4-osobowym wyciągiem krzesełkowym.

Strona Meander Parku: http://www.meanderpark.com/

A wracając do Polski, wstąpcie do słowackiego Tesco i KONIECZNIE zakupcie kilka paczek pysznych, jedynych w swoim rodzaju, tradycyjnych słowackich lentilków. Dzieci będą zachwycone, a rodzice przypomną sobie smak dzieciństwa.

Tekst i zdjęcia: Anna Perlińska-Supeł

 

 Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]

Anna Perlińska-Supeł

Anna Perlińska-Supeł

Redaktor Naczelna MiastoDzieci.pl. Mama Adasia. Miłośniczka mocnego brzmienia, koncertów rockowych (które chętnie recenzuje na blogu) i ciszy leśnego popołudnia. Pedagog z wykształcenia. Praca z dziećmi to jej pasja.