UD

Jelitkowo

jelitkowo
Jelitkowo to nadmorska część Gdańska, wchodząca w skład dzielnicy Żabianka – Wejhera – Jelitkowo-Tysiąclecia (w latach: 1907-1926 część Oliwy), położona u ujścia Potoku Oliwskiego. Nazwa prawdopodobnie wywodzi się od nazwiska pierwszego właściciela i założyciela osady – Jelitko. Miejsce to przyciąga plażowiczów.
Miejscem centralnym, gdzie wszyscy plażowicze spragnieni napojów lub jedzenia chętnie się gromadzą, jest skwerek, który nie zmienił się od kilkunastu lat. Są na nim budki z lodami, frytkami, a dla dzieci specjalny namiot z automatami do gier.
Na samej plaży jest wydzielony akwen dla grup kolonijnych oraz brodziki dla dzieci, które można zostawić pod obserwacją ratownika.

Plaża sprzątana jest codziennie mechanicznie oraz ręcznie, dzięki czemu nie natrafimy na nieprzyjemne nieczystości.
Tablica informująca o wjeździe do Jelitkowa znajduje się przy ul. Piastowskiej.

Atrakcje i obiekty turystyczne Jelitkowa to także:

• Park Jelitkowski
• stare domy rybackie z XVIII/XIX wieku
• hotele: Posejdon, Marina oraz domy wczasowe i kempingi
• wielokilometrowa ścieżka rowerowa ciągnąca się od Sopotu do Brzeźna

Na szczególną uwagę zasługuje Park Jelitkowski – nadmorski park na obszarze gdańskiego osiedla Jelitkowo (założony w 1875 jako park kuracyjny) położony u ujścia Potoku Oliwskiego do Zatoki Gdańskiej i w bezpośrednim sąsiedztwie strzeżonej plaży jelitkowskiej (oddzielony od plaży ścieżką rowerową i pasem ochronnym wydm). Na obszarze parku istniały gospoda i dom zdrojowy z infrastrukturą towarzyszącą. Obecnie park pełni przede wszystkim funkcje spacerowego zaplecza plaży dla mieszkańców pobliskich osiedli i sezonowych turystów.

„Potrzebujemy dla siebie miejsca spokojnego i pięknego” – Ann Wilson Schaef

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.trojmiasto.pl/

 

898 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent