Ruchoma szopka w kościele Kapucynów

Obraz Narodzenia Pańskiego

Ruchoma szopka znajduje sie w podziemiach kościoła Kapucynów w Warszawie i znają ją chyba wszyscy mieszkańcy stolicy. Szopka przedstawiająca Świętą Rodzinę i towarzyszące scenki rodzajowe to obowiązkowy punkt rodzinnej wycieczki po Starówce w okresie Bożego Narodzenia.

Wielu warszawiaków odwiedzało szopkę w dzieciństwie, potem przyprowadzali tutaj swoje dzieci, dziś ich wnukom szopka dostarcza niezapomnianych wrażeń. Rokrocznie szopkę odwiedzają tłumy ludzi – w 2010 roku oglądających było ponad 60 tysięcy w ciągu 2 tygodni (od połowy stycznia do 2 lutego).

Szopka powstała w 1948 r. Ważną rolę w budowie szopki odegrała siostra niepokalanka, Rafaela Gąsiorowska, która opracowała dekorację. Skonstruowali ją zaś bracia Pius Janowski i Konrad Wyczawski.  Każdego roku do szopki dodawane są nowe drewniane figurki. Silnik elektryczny został zamontowany dopiero na początku lat pięćdziesiątych, po zakończeniu odbudowy kościoła.

Z uwagi na dużą liczbę zwiedzających, na prośbę prymasa Stefana Wyszyńskiego, na początku lat 50. ubiegłego wieku szopka została przeniesiona do podziemi kościoła, zwanych dzisiaj kościołem dolnym.

Centralnym punktem szopki jest stajenka ze Świętą Rodziną, towarzyszą jej różnorodne scenki rodzajowe. Między drewnianymi figurkami dzieciątka w żłóbku, św. Józefa,  Maryi, przechodzą postaci z Pisma świętego, historii Polski i historii Kościoła.

 

Szopkę można oglądać od 26 grudnia do 2 lutego
codziennie w godzinach 10.00 – 18.00.

Warszawa, ul. Miodowa 13

Wstęp wolny.

 

Zobacz filmik przedstawiający szopkę, zrealizowany w 2011/2012

https://www.kapucyni.pl/

Zobacz także