Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Deszczowy weekend w Gdyni i na Helu

Przystań żaglowa w Gdyni


Centrum Eksperyment 

Wycieczkę zaczynamy od Centrum Eksperyment, czyli miejsca, w którym poprzez zabawę poznajemy tajniki fizyki, optyki i innych, zawiłych zdawałoby się tematów, z którymi każdy z nas ma do czynienia na co dzień.
Centrum Eksperyment to stała wystawa multimedialna podzielona na kilka grup tematycznych. Każda z grup daje możliwość nie tylko poznania, ale również doświadczenia i uczestniczenia w zjawiskach dotyczących danego zagadnienia.

I tak, na przykład stanowiska dotyczące Środowiska pozwolą obejrzeć pod mikroskopem organizmy, które żyją wszędzie wokół, ale których nasze oko nie dostrzega. Możemy pobawić się wiatrem, sami decydując o jego sile i kierunku, a następnie obserwować, co się dzieje z dymem z kominów fabryki, albo chmurami. Możemy też spróbować naszych sił w załadunku statków, zobaczyć, co stanie się ze statkiem, kiedy ułożymy kontenery w nieodpowiedniej kolejności.

Wiemy, co to wątroba czy serce, każdy z nas ma takie organy. W Eksperymencie, w dziale Człowiek, przygotowano specjalny tułów anatomiczny, który pozwoli nam wymontować, a następnie zmontować wszystkie organy człowieka. Ciekawe, jak poradzi sobie z tym młody chirurg?
W części Optyka każdy chętny będzie miał możliwość położenia swojej głowy na tacy… Należy tylko pamiętać, aby po zakończeniu zabawy każda głowa wróciła do właściwego tułowia. W komnacie Amesa będziecie mogli obserwować, jak dana osoba rośnie i zmniejsza się w zależności od tego, w którym miejscu komnaty się znajduje – może tak właśnie czułą się Alicja w Krainie Czarów, po drugiej stronie lustra?

Nie sposób opisać wszystkich atrakcji czekających na odwiedzających centrum Eksperyment, zresztą opis i tak nie odda w pełni wszystkich doznań i odczuć towarzyszącym eksperymentom. Jedno jest pewne – każde odwiedzające to miejsce dziecko nie jest chętne do wyjścia, za to chętnie tutaj wróci raz jeszcze.

Centrum Nauki EXPERYMENT Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia
Godziny otwarcia
Ceny biletów
Kasa CN EXPERYMENT tel. +48 58 735 11 47
Rezerwacje mailowe: bilety@experyment.gdynia.pl
www.experyment.gdynia.pl

Akwarium Gdyńskie

Ryba w Akwarium GdyńskimPo krótkiej przerwie na posiłek i odpoczynek, jeszcze tego samego dnia warto wybrać się do Akwarium Gdyńskiego, jedynego w Polsce miejsca, w którym zobaczyć można setki gatunków stworzeń morskich i to nie tylko tych, żyjących w naszym Bałtyku, ale także tych zamieszkujących odległe morza i oceany. Akwarium przygotowało wiele atrakcji z myślą o dzieciach: m. in. możliwość obejrzenia specjalnej makiety dna Morza Bałtyckiego oraz otaczających je wybrzeży. Kilka kroków i jesteśmy u wybrzeży Szwecji, Litwy, Łotwy czy Finlandii. W czasie wizyty dzieci mogą obejrzeć filmy tematycznie związane z ekspozycją. Oczywiście nie można zapomnieć o Sali Mokrej, w której można zanurzyć dłonie w specjalnie przygotowanych akwariach i dotknąć rybek i innych stworzeń. Ciekawe wrażenia!

Akwarium Gdyńskie MIR
al. Jana Pawła II 1 81-345 Gdynia ;
tel. (58) 732 66 01 fax (58) 732 66 11
akwarium@mir.gdynia.pl
www.akwarium.gdynia.pl
Godziny otwarcia
Ceny biletów

Fokarium na Helu

Pomysł na następny dzień wizyty, to odwiedziny na Helu w Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG. Dotrzeć tam możemy na kilka sposobów. W sezonie letnim dopłyniemy tramwajem wodnym, poza sezonem pozostaje już tylko pociąg, autobus PKS lub dojazd własnym samochodem. W Fokarium spotkamy się niemalże oko w oko z wielkimi wdzięcznymi ssakami, jakimi są hodowane tam foki i morświny. Mamy też możliwość uczestniczenia w karmieniu ich. Poza tym Hel to wspaniałe miejsce na spacer o każdej porze roku, szczególnie zaś poza sezonem, kiedy odwiedzających jest znacznie mniej.

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Morska 2, 84-150 Hel;
tel. 58 / 675-08-36,
http://www.fokarium.pl/

Ceny biletów i godziny otwarcia można sprawdzić tutaj. 

Mapka dojazdu

Po odwiedzinach w Fokarium, czas na ostatni spacer brzegiem morza i… do domu. Chyba, że nie musimy w poniedziałek z rana stawiać się w pracy i szkole. Wtedy (jeśli wreszcie przestało padać) można wypożyczyć rowery i… jazda do Władysławowa!:)

 

Tekst: Magda Wawrzyniak, fot. galerie instytucji

189 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent