Deszczowy weekend w Gdyni i na Helu

Przystań żaglowa w Gdyni

Weekendowy wyjazd do Gdyni i na Hel, owszem latem tak, ale co można robić tam, gdy pada deszcz, albo na nadejście lata wciąż czekamy? Można odwiedzić lokalne atrakcje przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Warto tu przyjechać szczególnie wtedy, kiedy pogoda nie jest najpiękniejsza – to właśnie w czasie sztormów i wiatrów jest najwięcej jodu. Po obowiązkowym spacerze brzegiem morza, resztę czasu spędzimy równie wyjątkowo.


Centrum Eksperyment 

Wycieczkę zaczynamy od Centrum Eksperyment, czyli miejsca, w którym poprzez zabawę poznajemy tajniki fizyki, optyki i innych, zawiłych zdawałoby się tematów, z którymi każdy z nas ma do czynienia na co dzień.
Centrum Eksperyment to stała wystawa multimedialna podzielona na kilka grup tematycznych. Każda z grup daje możliwość nie tylko poznania, ale również doświadczenia i uczestniczenia w zjawiskach dotyczących danego zagadnienia.

I tak, na przykład stanowiska dotyczące Środowiska pozwolą obejrzeć pod mikroskopem organizmy, które żyją wszędzie wokół, ale których nasze oko nie dostrzega. Możemy pobawić się wiatrem, sami decydując o jego sile i kierunku, a następnie obserwować, co się dzieje z dymem z kominów fabryki, albo chmurami. Możemy też spróbować naszych sił w załadunku statków, zobaczyć, co stanie się ze statkiem, kiedy ułożymy kontenery w nieodpowiedniej kolejności.

Wiemy, co to wątroba czy serce, każdy z nas ma takie organy. W Eksperymencie, w dziale Człowiek, przygotowano specjalny tułów anatomiczny, który pozwoli nam wymontować, a następnie zmontować wszystkie organy człowieka. Ciekawe, jak poradzi sobie z tym młody chirurg?
W części Optyka każdy chętny będzie miał możliwość położenia swojej głowy na tacy… Należy tylko pamiętać, aby po zakończeniu zabawy każda głowa wróciła do właściwego tułowia. W komnacie Amesa będziecie mogli obserwować, jak dana osoba rośnie i zmniejsza się w zależności od tego, w którym miejscu komnaty się znajduje – może tak właśnie czułą się Alicja w Krainie Czarów, po drugiej stronie lustra?

Nie sposób opisać wszystkich atrakcji czekających na odwiedzających centrum Eksperyment, zresztą opis i tak nie odda w pełni wszystkich doznań i odczuć towarzyszącym eksperymentom. Jedno jest pewne – każde odwiedzające to miejsce dziecko nie jest chętne do wyjścia, za to chętnie tutaj wróci raz jeszcze.

Centrum Nauki EXPERYMENT Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia
Godziny otwarcia
Ceny biletów
Kasa CN EXPERYMENT tel. +48 58 735 11 47
Rezerwacje mailowe: bilety@experyment.gdynia.pl
www.experyment.gdynia.pl

Akwarium Gdyńskie

Ryba w Akwarium GdyńskimPo krótkiej przerwie na posiłek i odpoczynek, jeszcze tego samego dnia warto wybrać się do Akwarium Gdyńskiego, jedynego w Polsce miejsca, w którym zobaczyć można setki gatunków stworzeń morskich i to nie tylko tych, żyjących w naszym Bałtyku, ale także tych zamieszkujących odległe morza i oceany. Akwarium przygotowało wiele atrakcji z myślą o dzieciach: m. in. możliwość obejrzenia specjalnej makiety dna Morza Bałtyckiego oraz otaczających je wybrzeży. Kilka kroków i jesteśmy u wybrzeży Szwecji, Litwy, Łotwy czy Finlandii. W czasie wizyty dzieci mogą obejrzeć filmy tematycznie związane z ekspozycją. Oczywiście nie można zapomnieć o Sali Mokrej, w której można zanurzyć dłonie w specjalnie przygotowanych akwariach i dotknąć rybek i innych stworzeń. Ciekawe wrażenia!

Akwarium Gdyńskie MIR
al. Jana Pawła II 1 81-345 Gdynia ;
tel. (58) 732 66 01 fax (58) 732 66 11
akwarium@mir.gdynia.pl
www.akwarium.gdynia.pl
Godziny otwarcia
Ceny biletów

Fokarium na Helu

Pomysł na następny dzień wizyty, to odwiedziny na Helu w Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG. Dotrzeć tam możemy na kilka sposobów. W sezonie letnim dopłyniemy tramwajem wodnym, poza sezonem pozostaje już tylko pociąg, autobus PKS lub dojazd własnym samochodem. W Fokarium spotkamy się niemalże oko w oko z wielkimi wdzięcznymi ssakami, jakimi są hodowane tam foki i morświny. Mamy też możliwość uczestniczenia w karmieniu ich. Poza tym Hel to wspaniałe miejsce na spacer o każdej porze roku, szczególnie zaś poza sezonem, kiedy odwiedzających jest znacznie mniej.

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Morska 2, 84-150 Hel;
tel. 58 / 675-08-36,
http://www.fokarium.pl/

Ceny biletów i godziny otwarcia można sprawdzić tutaj. 

Mapka dojazdu

Po odwiedzinach w Fokarium, czas na ostatni spacer brzegiem morza i… do domu. Chyba, że nie musimy w poniedziałek z rana stawiać się w pracy i szkole. Wtedy (jeśli wreszcie przestało padać) można wypożyczyć rowery i… jazda do Władysławowa!:)

 

Tekst: Magda Wawrzyniak, fot. galerie instytucjiZobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]