Banery Maniek
Pan Oskar
Pan Oskar

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Stalaktyty w Jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się na wysokości ok. 800 m n.p.m. Łączna długość, poznanych do dziś, rozwiniętych w trzech poziomach, korytarzy i sal przekracza 2,7 km. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów, niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna, prezentująca bogate w szczątki kostne zwierząt epoki lodowcowej, fragmenty namuliskowe i bogatą w różnorodne formy nacieków kalcytowych część zwaną „Salami Pałacowymi”. W wyrobisku dawnego kamieniołomu znajduje się pawilon z ciekawą ekspozycją muzealną.

Jaskinia powstała na skutek zapoczątkowanych już około 50 milionów lat temu niszczących procesów rozpuszczania i erodowania przez wodę krystalicznych wapieni. Procesy te doprowadziły do powstania form naciekowych, takich jak stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie, kaskady, misy martwicowe i polewy kalcytowe. Najbardziej okazałe nacieki kaskadowe osiągają wysokość ok. 8 metrów (Wielka Kaskada). Wypełniające znaczną część korytarzy i sal namuliska, zawierają olbrzymią ilość kości zwierząt zamieszkujących okolice jaskini w okresie ostatniego zlodowacenia (niedźwiedzi jaskiniowych, lwów, wilków i hien jaskiniowych) oraz zwierząt występujących również współcześnie. Wśród szczątków kostnych zwierząt epoki lodowcowej, zdecydowanie przeważają kości niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus), od którego pochodzi nazwa jaskini. Obecnie jaskinia stanowi miejsce noclegowe i zimowisko wielu gatunków nietoperzy.

Współczesna fauna jaskini to również cienio- i wilgociolubne owady, pająki i zamieszkujące wody wypełniające misy martwicowe, niewielkie skorupiaki, zwane studniczkami. Jaskinia i otaczająca ją okolica jest miejscem wieloletnich badań naukowych. Trwający od czerwca 1983 roku ruch turystyczny w jaskini, ograniczony jest precyzyjnymi wymogami regulaminowymi, których celem jest maksymalna ochrona tego unikalnego obiektu. Dlatego zwiedzanie jaskini odbywa się w sposób zorganizowany, w 15-osobowych grupach z wykwalifikowanym przewodnikiem, w ściśle określonym czasie .

Z uwagi na ograniczenia w ilości osób mogących wejść do jaskini w ciągu jednego dnia, pewność zwiedzenia obiektu daje jedynie wcześniejsza rezerwacja.

Rezerwacji można dokonywać telefonicznie: 74 814 12 50

Dojazd:
Z Wrocławia należy kierować się na Kłodzko, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie. Koniec jazdy następuje w Kletnie.

Po drodze do jaskini możecie wpaść nad uroczy zalew, zwiedzić Wapiennik lub 200 m dalej (w kierunku Jaskini) samodzielnie wyłowić pstrąga i zjeść go z apetytem na świeżym powietrzu.

W Stroniu Śląskim możecie pójść do Muzeum Minerałów, na kryty basen lub zwiedzić hutę szkła kryształowego „Violetta”.

Warto na małą przechadzkę wybrać się również do zdrojowej części Lądka Zdroju, po to by przy okazji zażyć kąpieli w leczniczym źródle „Wojciech”.

Linki do ciekawych stron:

www.jaskinia.pl – informacje o Jaskini Niedźwiedziej, noclegach, atrakcjach, wydarzeniach

www.czarnagora.info  – aktywny wypoczynek w okolicach Stronia Śl. i Lądka Zdr.

www.kopalniazlota.pl  – strona Kopalni Złota w Złotym Stoku

www.kletno.info.pl  – strona mieszkańców Kletna

www.ladek.pl – strona gminy Lądek Zdrój

www.klodzko.pl – strona gminy Kłodzko

www.miedzygorze.com – strona o Międzygórzu

www.sudety.info.pl – strona o turystyce w Sudetach

www.gory.info.pl – strona o turystyce w polskich górach

 

765 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent