Twierdza Osowiec – Biebrzański Park Narodowy

twierdza-osowiec-biebrzanski-park-narodowy
Twierdza położona jest na bagnach – w zwężeniu doliny Biebrzy, na trasie Białystok – Ełk, kilka kilometrów za Mońkami. Oznakowanie dojazdu do Twierdzy jest bardzo dobre, na miejscu są parkingi. Również plusem są punkty gastronomiczne w pobliżu.

Ze składających się na obiekt czterech fortów, do zwiedzania udostępniony jest tylko fort centralny – w nim mieści się również Muzeum Twierdzy. Obecnie znajduje się tam teren jednostki wojskowej i wstęp do niej bez przewodnika jest niemożliwy.

Przewodnik ciekawie opowiada o historii, dzieci zapoznają się z eksponatami i zdjęciami z tamtych czasów, ubiorem, mundurami, bronią. Potem przewodnik oprowadza po koszarach.
Ale dla małych turystów chyba najbardziej fascynujące będą podziemne wędrówki w tunelach i korytarzach fortu.

W sezonie przewodnicy czekają na miejscu, ale możemy też umówić zwiedzanie pod nr 600-941-954.
Standardowa trasa to 2 godziny (max 9 godzin).

Godziny otwarcia twierdzy Osowiec – od 10:00 do 15:00.
Koszt za przewodnika od grupy – to 60 zł za 2 godziny
Ponadto płacimy bilety wstępu: dorośli 5zł, 3zł młodzież ucząca się, dzieci – wejście darmowe (dane 2011 r.)

Prywatna strona o Twierdzy – mapy, ciekawostki, informacje.

Na obszarze okalającym Twierdzę Osowiec, na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego można wyruszyć na przygotowane dwie ścieżki edukacyjne, z możliwością obserwowania ptaków wodno-błotnych, bobrów, a niekiedy też łosi. Przejście obydwu ścieżek zajmuje od 3 do 4 godzin.

W tym:
Ścieżka przyrodniczo-historyczna TOE – znaki czerwone (długość trasy 2 km)
Na trasie trzy schrony bojowe i wieża widokowa na „Górze Skobla” z rozległą panoramą na dolinę Biebrzy. Trasa kończy się na parkingu przy polu biwakowym „Bóbr”.
Ścieżka edukacyjna „Kładka” TOE – znaki zielone (długość trasy 1,2 km)
Drewniana kładka, o długości około 1 km prowadzi wzdłuż zakrzaczeń wierzbowych i szuwarów w bliskim sąsiedztwie Biebrzy. Na ścieżce znajdują się dwie wieże widokowe i dwa pomosty obserwacyjne oraz kilka tablic z opisami przyrodniczo – historycznymi.

Karty wstępu do parku wykupić można w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego w Osowcu Twierdzy (siedziba BPN). Cennik opłat obowiązujących w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Aby zaoszczędzić na kosztach przewodnika można wynająć jednego, który posiada uprawnienia do oprowadzania po Twierdzy i po Parku. Nazwiska przewodników oraz telefony kontaktowe – na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na stronie http://www.biebrza.org.pl/ znajdziemy ponadto wiele innych propozycji atrakcji; szlaki turystyczne: piesze, kajakowe, rowerowe a także bazy noclegowe na dłuższy odpoczynek np. w leśniczówce Grzędy.)

Ja proponuję (podpowiadam) jednak skorzystać z możliwości corocznej akcji –  Targi Produktu Lokalnego „Sto pomysłów dla Biebrzy” które odbywają się w okolicach długiego weekendu majowego i pod koniec sierpnia (informacje na temat terminów w mediach), kiedy to wejdziemy do Twierdzy oraz na teren Parku za symboliczne 1zł!
Przy okazji można zaopatrzyć się w regionalne produkty kulinarne.

Naprawdę polecam jako całodniową wycieczkę, jednakże z nieco starszymi dziećmi, ze względu na aspekt historyczny oraz długie wędrówki. Moja córka w wieku 6 lat była bardzo zadowolona z wyprawy.

Fajne jest także to że sami określamy czas zwiedzania fortu i przebywania na kładkach. Możemy równie dobrze, jeżeli mieszkamy blisko, wybrać się 2 – 3 razy w te rejony. Świetny odpoczynek na łonie przyrody i przy okazji lekcja historii.

Twierdzę zwiedzała i opisała Pani Ewa Paprocka. Autorka otrzymuje upominek:)