• Podróże
  • Twierdza Osowiec - Biebrzański Park...

Twierdza Osowiec – Biebrzański Park Narodowy

twierdza-osowiec-biebrzanski-park-narodowy

Celem naszej wycieczki była XIX-wieczna carska Twierdza Osowiec (zwana polskim Verdun). Carskie umocnienia jako jedne z nielicznych oparły się natarciom wroga (nawet gazami bojowymi) w czasie pierwszej wojny światowej i nie zostały nigdy zdobyte.

Twierdza położona jest na bagnach – w zwężeniu doliny Biebrzy, na trasie Białystok – Ełk, kilka kilometrów za Mońkami. Oznakowanie dojazdu do Twierdzy jest bardzo dobre, na miejscu są parkingi. Również plusem są punkty gastronomiczne w pobliżu.

Ze składających się na obiekt czterech fortów, do zwiedzania udostępniony jest tylko fort centralny – w nim mieści się również Muzeum Twierdzy. Obecnie znajduje się tam teren jednostki wojskowej i wstęp do niej bez przewodnika jest niemożliwy.

Przewodnik ciekawie opowiada o historii, dzieci zapoznają się z eksponatami i zdjęciami z tamtych czasów, ubiorem, mundurami, bronią. Potem przewodnik oprowadza po koszarach.
Ale dla małych turystów chyba najbardziej fascynujące będą podziemne wędrówki w tunelach i korytarzach fortu.

W sezonie przewodnicy czekają na miejscu, ale możemy też umówić zwiedzanie pod nr 600-941-954.
Standardowa trasa to 2 godziny (max 9 godzin).

Godziny otwarcia twierdzy Osowiec – od 10:00 do 15:00.
Koszt za przewodnika od grupy – to 60 zł za 2 godziny
Ponadto płacimy bilety wstępu: dorośli 5zł, 3zł młodzież ucząca się, dzieci – wejście darmowe (dane 2011 r.)

http://www.biebrza.org.pl/282,zwiedzanie-twierdzy-osowiec.html

Prywatna strona o Twierdzy – mapy, ciekawostki, informacje.

Na obszarze okalającym Twierdzę Osowiec, na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego można wyruszyć na przygotowane dwie ścieżki edukacyjne, z możliwością obserwowania ptaków wodno-błotnych, bobrów, a niekiedy też łosi. Przejście obydwu ścieżek zajmuje od 3 do 4 godzin.

W tym:
Ścieżka przyrodniczo-historyczna TOE – znaki czerwone (długość trasy 2 km)
Na trasie trzy schrony bojowe i wieża widokowa na „Górze Skobla” z rozległą panoramą na dolinę Biebrzy. Trasa kończy się na parkingu przy polu biwakowym „Bóbr”.
Ścieżka edukacyjna „Kładka” TOE – znaki zielone (długość trasy 1,2 km)
Drewniana kładka, o długości około 1 km prowadzi wzdłuż zakrzaczeń wierzbowych i szuwarów w bliskim sąsiedztwie Biebrzy. Na ścieżce znajdują się dwie wieże widokowe i dwa pomosty obserwacyjne oraz kilka tablic z opisami przyrodniczo – historycznymi.

Karty wstępu do parku wykupić można w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego w Osowcu Twierdzy (siedziba BPN). Cennik opłat obowiązujących w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Aby zaoszczędzić na kosztach przewodnika można wynająć jednego, który posiada uprawnienia do oprowadzania po Twierdzy i po Parku. Nazwiska przewodników oraz telefony kontaktowe – na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na stronie http://www.biebrza.org.pl/ znajdziemy ponadto wiele innych propozycji atrakcji; szlaki turystyczne: piesze, kajakowe, rowerowe a także bazy noclegowe na dłuższy odpoczynek np. w leśniczówce Grzędy.)

Ja proponuję (podpowiadam) jednak skorzystać z możliwości corocznej akcji –  Targi Produktu Lokalnego „Sto pomysłów dla Biebrzy” które odbywają się w okolicach długiego weekendu majowego i pod koniec sierpnia (informacje na temat terminów w mediach), kiedy to wejdziemy do Twierdzy oraz na teren Parku za symboliczne 1zł!
Przy okazji można zaopatrzyć się w regionalne produkty kulinarne.

Naprawdę polecam jako całodniową wycieczkę, jednakże z nieco starszymi dziećmi, ze względu na aspekt historyczny oraz długie wędrówki. Moja córka w wieku 6 lat była bardzo zadowolona z wyprawy.

Fajne jest także to że sami określamy czas zwiedzania fortu i przebywania na kładkach. Możemy równie dobrze, jeżeli mieszkamy blisko, wybrać się 2 – 3 razy w te rejony. Świetny odpoczynek na łonie przyrody i przy okazji lekcja historii.

Twierdzę zwiedzała i opisała Pani Ewa Paprocka. Autorka otrzymuje upominek:) Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]