Gdzie się wybrać na letni weekend z dziećmi pod Warszawę

rodzinny wyjazd pod Warszawę

Piękna pogoda, długie dni i troszkę chęci wystarczą, by zaplanować wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące dla dzieci, a dla dorosłych stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. Wokół Warszawy jest naprawdę wiele miejsc, które tylko na Was czekają! Zapewniają wspaniałą zabawę dla maluchów i mile, rodzinnie spędzony czas. Macie naprawdę wiele opcji – a oto lista  od nas.

Wycieczka Termy Mszczonów i Żelazowa Wola

Gorące źródła w Mszczonowie to jedyne baseny z ciepłą, termalną wodą koło Warszawy. Zawierają wodę z wodorowęglanami wapnia i magnezu wydobywaną z głębokości ok. 1600 metrów. Kąpiele w basenach z wodą termalną w zasadzie polecane są wszystkim, bez względu na wiek czy dolegliwości. Dwa baseny z wodą o temperaturze 30-34 stopni Celsjusza czynne są cały rok, basen rekreacyjny (temperatura 28-30 stopni) ze zjeżdżalniami czynny jest od maja do września, a duży basen sportowy (temperatura 26-28 stopni) – od czerwca do sierpnia. Na zewnątrz znajduje się także jacuzzi oraz miejsce dla najmłodszych dzieci z brodzikiem (od 20 do 30 cm głębokości), w którym jest mini zjeżdżalnia w kształcie słonika oraz fontanna – jeż wodny. Brodzik czynny jest od czerwca do sierpnia.

Na terenie obiektu znajduje się jedynie bufet z fast foodami, ale po wyjściu z basenu można udać się do pobliskiej Pizzerni Familijnej na bardzo dobrą pizzę.

A po obiedzie można kontynuować wycieczkę i udać się do Żelazowej Woli – do domu, w którym urodził się Fryderyk Chopin (Żelazowa Wola 15). Znajduje się tam muzeum biograficzne kompozytora.  Zaaranżowano w nim mieszkanie Chopinów – zrekonstruowano kilka pomieszczeń, w tym alkierz, sypialnie i  jadalnię. Obok Muzeum znajduje się również okazały park, wspaniałe miejsce na spacer.

Całość trasy Warszawa – Mszczonów -Żelazowa Wola – Warszawa – ok. 150 km.

mapa tras wycieczki Warszawa-Mszczonów-Żelazowa Wola

Przyrodniczo-wodna wycieczka do Garwolina

Koło Garwolina, w miejscowości Cyganówka, znajduje się leśniczówka, w której możemy zobaczyć dzikie zwierzęta – jelenie, sarny, daniele oraz dziki. W ośrodku są także koniki polskie oraz świnki wietnamskie, lamy, kozy oraz osioł. Obok leśniczówki znajduje się pomnik przyrody – dąb Dwernickiego. Obwód jego pnia na wysokości 1,30 m wynosi 600 cm!

Niedaleko, w Hucie Garwolińskiej, napotkamy jedną z fajniejszych ścieżek przyrodniczo- kulturowych. Ma długość niecałych 4 km, ale atrakcji jest tam całe mnóstwo! Ścieżka jest pętlą – zaczyna się i kończy się na parkingu, więc warto wziąć ze sobą rowery. Na ścieżce znajdują się bardzo ciekawe punkty informacyjne, tablice instruktażowe oraz eksponaty takie, jak: posypy dla bażantów, buchtowiska dla dzików, paśniki, lizawki, karmniki dla zwierząt oraz różnego rodzaju pułapki na szkodniki, ślady żerowania bobrów, a nawet przekrój gleby czy mrowiska. Po zakończeniu wycieczki można zrobić sobie biwak. Są toalety, stoły pod zadaszeniami i miejsce na ognisko.

Latem wyjazd można połączyć z kąpielą na kąpielisku MAMUT w Garwolinie, gdzie można wypożyczyć sprzęt: skutery wodne, rowery wodne, narty wodne. Na miejscu jest plac zabaw dla dzieci, można wypożyczyć leżaki i pograć w siatkówkę plażową.

Innym miejscem wodnych szaleństw w okolicy jest Wodna Kraina w Wildze, gdzie oprócz czystej plaży znajduje się całe mnóstwo innych atrakcji, takich jak park linowy czy tor dla quadów.

mapa wycieczka do Garwolina

Spływy kajakowe pod Warszawą

Wyprawy kajakowe to fantastyczna zabawa dla całych rodzin. Dzieciaki wcale nie nudzą się w kajakach! Oglądają ptaki, wypatrują  ryby, uwielbiają pokonywanie przeszkód na rzece, mijanie konarów. Fajnie jest wybrać się na wyprawę we dwie lub więcej rodzin, wtedy już nikt na pewno nie będzie się nudził.

Kajakowanie można zacząć od krótkiej próby w parku na Kępie Potockiej. Możemy w ten sposób sprawdzić, jak dziecko zachowuje się w kajaku i na jak długą wycieczkę starczy mu cierpliwości.

Spływ kajakowy rzeką Świder, ciastka oraz bunkry wojenne

Spływy Świdrem należą do najbezpieczniejszych w Polsce, ale jednocześnie trasy są bardzo malownicze, z licznymi przełomami i zakolami. Kajaki wypożycza się w Otwocku, gdzie znajduje się kilka wypożyczalni.

Najładniejszy odcinek to rezerwat „Świder“ znajdujący się w dolnym biegu rzeki. Zobaczcie propozycję tras na stronie wypożyczalni River Fun.

Będąc w Otwocku konieczne wpadnijcie do cukierni Sosenka w centrum miasta na super ciastko. A potem kontynuujcie wycieczkę i wybierzcie się na Dąbrowiecką Górę, gdzie można obejrzeć  linię fortyfikacji i umocnień wojennych linii obronnej tzw. Przedmościa Warszawy. TUTAJ znajdziecie doskonale opisany dojazd do bunkrów.

Spływ kajakowy rzeką Pilicą oraz zamek w Czersku

60 km od Warszawy, w miejscowości Warka znajduje się kilka wypożyczalni kajaków, którymi można popływać po Pilicy. Najpopularniejsza trasa dla rodzin z dziećmi to trasa Budy Michałowskie – Warka. Trasa ma 16 km, można pokonać ją w 2-3 godziny, ale oczywiście nie warto się spieszyć! Nurt na tym odcinku jest bardzo spokojny, a  kręte koryto rzeki tworzy wiele zakoli, rozlewisk, półwyspów i wysepek, na których możemy zorganizować sobie piknik, wykąpać się i upiec kiełbaski.

W drodze powrotnej do Warszawy możecie wpaść na zamek w Czersku, leżący na malowniczej skarpie ponad pradoliną Wisły. To dawna stolica południowego Mazowsza i siedziba książąt mazowieckich, a następnie własność królów Polski. Na początku XV wieku książę Janusz I wzniósł gotycki zamek, który rozbudowała królowa Bona. Pomimo zniszczeń, jakie odniósł podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku i podczas zaborów, nadal wygląda potężnie i dostojnie.   Na zamku w Czersku dzieje się coś ciekawego w każdy letni weekend: festyny, pokazy historyczne, jarmarki. 

Ze strony zamku możecie przed wyjazdem pobrać karty do dwóch gier (można także odebrać je w kasie biletowej).  Pierwsza z nich to gra zamkowa „Kto tu bywał?”. Wskazówki z karty pomagają odkryć, co łączyło z Czerskiem osoby znane z historii. Drugą grą jest Questing w Czersku – na tropach średniowiecznego Czerska”. To zabawa terenowa dla całej rodziny, w którą bawimy się na ulicach Czerska.

mapa wycieczka do Warki i Czerska

Wycieczka nad Zalew Zegrzyński

Zalew od lat stanowi miejsce wypoczynku mieszkańców Warszawy i okolic. Najbardziej znane miejscowości nad Zalewem to: Zegrze, Zegrze Południowe, Zegrzynek, Rynia, Białobrzegi i Nieporęt. Znajdziemy tam zarówno piaszczyste, jak i trawiaste plaże. Po jeziorze możemy popływać rowerem wodnym, kajakiem lub łódką. Są tu liczne wypożyczalnie sprzętu pływającego. W Nieporęcie, na tyłach restauracji Klepisko (ul. Zegrzyńska 11a) znajduje się mini zoo, a na ul. Wojska Polskiego 3 jest park linowy Radocha z 5-cioma różnymi trasami, dostosowanymi do wieku odwiedzających. Na specjalnej trasie zabezpieczonej siatką mogą się tu wspinać dzieci już od 3. roku życia.

Nad Zegrzem Południowym zlokalizowana jest restauracja Szanta Cafe z dobrym wyborem dań rybnych. Na przystani, przy której znajduje się restauracja można wynająć łódkę lub kajak. Latem nad Zegrze można popłynąć tramwajem wodnym, który startuje z Podzamcza i płynie Kanałem Zegrzyńskim aż do Serocka. Rejs w jedną stronę trwa około 3 godzin. Powrót po 2 godzinach przerwy.

Wycieczka do Kampinoskiego Parku Narodowego

Warszawa ma to wyjątkowe szczęście, że graniczy z drugim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce – ogromnym kompleksem leśnym, którego krajobraz naprawdę robi wrażenie – tworzą go na przemian wydmy oraz obszary bagienne. Żyją tu dziki, bobry, żurawie, jelenie, rysie i łosie, które są symbolem Kampinosu. Do Kampinosu można przyjechać na spacer, wycieczkę rowerową albo konną.

Opcji wędrówek pieszych jest mnóstwo. Jeżeli nie chcecie się dużo ruszać, to wystarczy podjechać na Polanę  Lipków, na której znajdują się wiaty wypoczynkowe, plac zabaw, strefa sportowa, ścieżka rekreacyjna, stojaki na rowery, grille i miejsce ogniskowe. Wokół  polany urządzona została ścieżka dydaktyczna fauny i flory „Do Lipkowskiej Wody”.  Ścieżka jest niedługa, wiedzie malowniczym lasem i pozwala spacerowiczom cieszyć się otaczającą przyrodą.

Innym miłym miejscem jest polana Pociecha, z której można pospacerować po pobliskich wydmach.

Tras wędrówek pieszych jest bardzo dużo. TUTAJ możesz zobaczyć ich listę wraz z oznaczeniami kolorystycznymi.

W miejscowości Granica znajduje się Muzeum Puszczy wraz z miniskansenem.

W Kampinosie wyznaczono także tzw. trasy dydaktyczne. Ich spis znajdziesz TUTAJ.

Wycieczka Piaseczyńsko-Grójecką Koleją Wąskotorową

Ze stacji Piaseczno Miasto (ul. Sienkiewicza 14) od wiosny do jesieni odjeżdża stara kolejka do Tarczyna i z powrotem. Po drodze staje we wsi Runów i na polanie odbywa się ognisko oraz dodatkowe atrakcje dla dzieci. Można też zwiedzić westernowe miasteczko.  Przed odjazdem pociągu można odwiedzić modelarnię, gdzie znajduje się makieta kolejowa. Warto wejść na stronę kolejki  i wcześniej zarezerwować bilety, bo wycieczki cieszą się ogromną popularnością.

Skansen w Ciechanowcu i Zielony Zakątek w Korycinach

To już plan na dłuższą wycieczkę, najlepiej na cały weekend – do Ciechanowca z Warszawy jest 140 km. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu to bardzo ciekawe „żywe muzeum” wsi.  W skansenie żyją zwierzęta gospodarskie. Na terenie Muzeum istnieje opcja noclegów. Nocować można także w sympatycznej agroturystyce Latosowo w Kosowie Lackim lub w Ziołowym Zakątku w Korycinach, który jest naszym kolejnym punktem wycieczki. Ziołowy Zakątek to przepiękne miejsce, które koniecznie musicie zobaczyć! Z tego miejsca przyjeżdżają do naszych sklepów przyprawy ziołowe i herbatki. Znajduje się tam Podlaski Ogród Ziołowy, w którym zgromadzono praktycznie całą florę Polski. W Zakątku jest miła restauracja, można zobaczyć zwierzęta i przenocować w hoteliku (latem goście hotelowi mają dostęp do niewielkiego basenu).

wycieczka Ciechanowiec Zielony Zakątek

Weekend z dinozaurami

W miejscowości Kołacinek, ok. 100 km od Warszawy, w woj. łódzkim, znajduje się Park Jurajsko–Botaniczny.  Znajdziecie tam naturalnie wyglądające figury dinozaurów, prawdziwe skamieniałości sprzed milionów lat i piaskownicę, w której można wykopać kości dinozaurów. W parku można także poszukać złota, zobaczyć interaktywną wystawę i przejechać się kolejką.

Wycieczka do Tomaszowa Mazowieckiego – przyroda i podziemia

Znajduje się tam rezerwat przyrody Niebieskie Źródła –piękny park na prawym brzegu Pilicy, w granicach administracyjnych Tomaszowa Mazowieckiego. Jego najważniejszą osobliwością są wywierzyska krasowe, którymi – poprzez szczeliny w skałach wapiennych – wypływa krystalicznie czysta woda, podnosząc piasek denny z dużą siłą do góry, co stwarza wrażenie gejzerów. Woda ma niezwykle błękitny kolor.  W parku można poobserwować niezliczone gatunki ptaków. Obok rezerwatu znajduje się skansen rzeki Pilicy, gdzie można obejrzeć młyn wodny. Następnie można zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”( ul. Pod Grotami 2/6)– to labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego.

mapa tomaszow mazowiecki

 

Zatem sami widzicie, że w bliższych i tych odrobinę dalszych okolicach Warszawy jest wiele miejsc wartych odwiedzenia zarówno ze względu na ich piękne położenie, jak i liczne atrakcje dla odwiedzających – zwłaszcza tych najmłodszych -organizowane  w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym. Miłych wojaży!

297 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent