Perełki ziemi łódzkiej

perelki-ziemi-lodzkiej

Województwo łódzkie obfituje w miejsca piękne i ciekawe. Spędzenie tutaj rodzinnego weekendu gwarantuje doskonałą zabawę, niezapomniane wrażenia i ogromną różnorodność. W jeden weekend można odwiedzić skansen, rezerwat krajobrazowy, ośrodek hodowli żubrów i park dinozaurów. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Te wycieczkę najlepiej rozplanować na dłuższy weekend, bo atrakcji jest dużo, a każdej warto poświęcić nieco czasu.

Te wycieczkę najlepiej rozplanować na dłuższy weekend, bo atrakcji jest dużo, a każdej warto poświęcić nieco czasu.

Rezerwat „Niebieskie Źródła”

Pierwszy przystanek weekendowej wycieczki znajduje się w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego, a właściwie przy jego południowo-wchodniej granicy. Do Tomaszowa z Łodzi prowadzi droga nr 713. W Tomaszowie należy kierować się w prawo, do rezerwatu prowadzą kierunkowskazy. Parking znajduje się za mostem na Pilicy, po lewej stronie.

W rezerwacie zobaczyć można nietypowe zjawisko: krasowe źródła o niebieskim zabarwieniu. To dwa wywierzyska oddzielone wyspą. Pulsuje w nich kilkanaście gejzerów, w których drga piasek. Oglądany przez taflę wody, w zależności od pory dnia i pogody, przybiera różne odcienie błękitu. Temperatura w źródłach jest przez cały rok niezmienna i wynosi około 9 stopni stopni Celsjusza. Dotrzemy do nich idąc szeroką, obsadzoną drzewami aleją.

Spacer po rezerwacie to szansa na relaks dla rodziców i okazja do pozbycia się nadmiaru energii dla dzieci. Dzięki temu, że nie jest to miejsce turystyczno zatłoczone, bez trudu można natknąć się na kaczki, łabędzie czy kolorowe zimorodki.

Powierzchnia rezerwatu to prawie 29 ha, wstęp do niego jest bezpłatny.

Skansen Rzeki Pilicy

Przy parkingu utworzono kilka lat temu skansen starej Pilicy czyli muzeum poświęcone rzece Jego zbiory są bardzo zróżnicowane. Zobaczymy tu stare młyny wodne, 100-letnią barkę roboczą, przeciwdesantową minę kotwiczną, wojskowy kuter holowniczy czy niewielki budynek służący carowi za … toaletę. Dużych i małych chłopców zainteresuje zapewne dział militariów wydobytych z Pilicy, a wśród nich opancerzony artyleryjski ciągnik nazywany potocznie „Lufcikiem” i wydobyty z rzeki 54 lata po zatonięciu. To jedyny zachowany pojazd tego typu na świecie. Po ponad półwiecznym pobycie pod wodą i gruntownym remoncie pojazd jest całkowicie sprawny.

Zwiedzanie skansenu to jednocześnie spacer na powietrzu. Maluchy powinien ucieszyć fakt, że obok znajduje się plac zabaw, a w sezonie letnim istnieje możliwość przejażdżki na kucyku.

Godziny otwarcia i ceny biletów wstępu

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
ul. A. Frycza Modrzewskiego 9/11
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. (44) 723 00 03
info@skansenpilicy.pl
Oficjalna strona Skansenu: www.skansenpilicy.pl.

Wielka piaskownica

Każde dziecko powinno to zobaczyć! Przy trasie prowadzącej do Smardzewic rozciągają się ogromne, piaskowe obszary powstałe w wyniku eksploatacji złóż piasków kwarcowych przez kopalnię „Biała Góra”. Ich wydobycie pokrywa 50% zapotrzebowania krajowego. Surowiec ten wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu m.in. szklarskim, motoryzacyjnym, ceramicznym, maszynowym, hutniczym, energetycznym czy rolniczym.

Imponujący rozmiar „piaskownicy” i nieskazitelna biel piasku, kontrastująca z błękitem nieba, robi na turystach ogromne wrażenie.

Ośrodek Hodowli Żubrów – obecnie (2016 r.) zwiedzanie niemożliwe.

Jadąc w stronę Smardzewic, natrafimy na tablice kierujące do Ośrodka Hodowli Żubrów. Od parkingu trzeba przejść około 3,5 km.

Rezerwat powstał w latach 30. XX wieku, a jego pierwszych czterech mieszkańców sprowadzono z Kanady jako dar od Polonii dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacego Mościckiego. Z tego okresu zachowała się wieża obserwacyjna, z której swoje zwierzęta obserwował prezydent Mościcki.

Znajduje się tu około 20 żubrów, a w 2002 roku został wydzielony taras i zagroda widokowa dla turystów. Spotkanie „żubrzej” rodzinki to wspaniała lekcja przyrody i niezapomniane przeżycie dla najmłodszych wycieczkowiczów.

Aktualnie ośrodek jest zamknięty dla zwiedzających. Więcej informacji na stronie: https://www.kampinoski-pn.gov.pl/edukacja/ohz-w-smardzewicach 

Zalew Sulejowski

W Smardzewicach znajduje się jeszcze jedna turystyczna atrakcja. Zalew Sulejowski to sztuczny zbiornik wodny o długości około 20 km, a zapora w Smardzewicach stanowi nie lada atrakcję turystyczną, ponieważ ma 1200 m długości i 16 m wysokości.

Jeśli pogoda dopisuje, a my nacieszyliśmy już wzrok pięknym widokiem jeziora widzianego z zapory, można udać się na jedną z plaż, do wypożyczalni sprzętu wodnego lub na przystań żaglówek. Dobra zabawa gwarantowana, bo… które dziecko nie lubi spędzać czasu nad wodą!

http://sulejowski.pl/

Nocleg

W sezonie letnim nocleg można zaplanować nad samym Zalewem. Znajdują się tu wydzielone pola biwakowe, ośrodki wczasowe i gospodarstwa agroturystyczne. Przenocować można też w Tomaszowie Mazowieckim lub Spale. Informacje o bazie noclegowej dostępne są m.in. na stronie Tomaszowa Mazowieckiego (www.tomaszow-maz.eu) lub na stronie powiatu www.powiat-tomaszowski.pl.

Część domków i hoteli ma swoje strony www, łatwo je znaleźć przez internetowe wyszukiwarki i serwisy poświęcone turystyce (www.eholiday.pl, www.spanie.pl, www.nocuj.com.pl).

Jeśli wybierzemy nocleg w Spale, warto przejść się po tej, otoczonej lasami, miejscowości znanej polskim sportowcom, którzy właśnie tutaj regenerują siły przed kolejną rywalizacją. Spała istniała już w XVI wieku, a legenda mówi, że jej nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego mieszkańca, młynarza – Marcina Spały. Bywali tu prezydenci: Mościcki i Wojciechowski, pozostawiając po sobie m.in. modrzewiowy kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej zbudowany na życzenie Stanisława Wojciechowskiego w 1923 roku. W Spale spotkać można też… żubra, który pozwoli nawet się pogłaskać. Imponujący posąg zwierzęcia został sprowadzony z Białowieży w 1929 roku.

http://www.spala.pl/Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]

6/6

Akwarium Gdyńskie

akwarium-gdynskie

Akwarium Gdyńskie

zobacz

Dla wielbicieli cudów przyrody chciałam polecić Akwarium Gdyńskie. Natknęłam się na nie przypadkiem, zwiedzając Port ze swoją rodziną. Kupiliśmy bilety (dość drogie, ale warto!) i zatopiliśmy się w tym fantastycznym miejscu, na prawie dwie godziny.

Anna Perlińska-Supeł

Anna Perlińska-Supeł

Redaktor Naczelna MiastoDzieci.pl. Mama Adasia. Miłośniczka mocnego brzmienia, koncertów rockowych (które chętnie recenzuje na blogu) i ciszy leśnego popołudnia. Pedagog z wykształcenia. Praca z dziećmi to jej pasja.