Mini ogrody zoologiczne na Śląsku

Mini zoo Wrocław i okolice, atrakcje dla dzieci

Rodzinna wizyta w zoo to niesamowite emocje, zdobywanie bezcennej wiedzy o życiu zwierząt, ale przede wszystkim nauka wrażliwości i świadomości ekologicznej. Jest to idealne miejsce na całodniową wycieczkę za miasto!

W małych zoo dzieci mogą chłonąć wiedzę wykorzystując wszystkie zmysły, aby poszerzyć wiedzę na temat zwierząt i ich środowiska. Dzieci są z natury ciekawe, a zoo pozwala im dokonywać nowych odkryć. Podczas zwiedzania minizoo dzieci przeżywają przygodę pełną pytań i odpowiedzi, poszukiwań i angażowania się we wszystko, co dzieje się wokół, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju! Dlatego czas na wizytę w minizoo!

Poniżej zebraliśmy dla Was informacje dotyczące małych ogrodów zoologicznych na terenie województwa śląskiego, które są idealnym miejscem na spacer i zwiedzanie dla całej rodziny.

1. Parkowy Zwierzyniec w Wilkowicach

Wiele atrakcji dla dzieci w różnym wieku oferuje Parkowy Zwierzyniec w Wilkowicach. Jedną z nich jest minizoo: mamy tu zwierzęta, które można spotkać w Polsce w lasach czy na farmach, jak owce, kozy, kury, indyki, króliki, wiewiórki, ale też te bardziej egzotyczne jak strusie, kangury, skunksy czy surykatki. W parku zostały wydzielone dwie strefy – jedna do bezpiecznego oglądania zwierząt z większej odległości i druga, w której dzieci mogą dotknąć, pogłaskać i nakarmić zwierzę. To prawdziwa lekcja przyrody na żywo!

Na ogromnych wybiegach można również oglądać zwierzęta egzotyczne, jak wielbłądy, antylopy, owce somalijskie, daniele, nutrie, lamy, osły, muflony i wiele innych.

Pozostałe atrakcje w Parku Przygód i Atrakcji to między innymi: ścieżka bosych stóp, boisko do siatkówki plażowej, plaża, grill bar, plac zabaw, park linowy dla dzieci, siłownia, miejsce na ognisko, restauracja, stajnia, ujeżdżalnia.

Adres Parkowego Zwierzyńca w Wilkowicach: ul. Księżoleśna 1, 42-674 Wilkowice
Telefon: 512 513 793, 32 750 43 50
Godziny otwarcia w sezonie (kwiecień-październik):
poniedziałek-czwartek od 13:00 do 20:00
piątek-niedziela od 11:00 do 20:00

Ceny:
Bilet całodniowy do Parku Przygód i Atrakcji:  dorośli 15.00 zł, dzieci 10.00 zł

Więcej informacji na stronie Zwierzyńca.

2. Małe ZOO w Twinpigs w Żorach

Miasteczko westernowe Twinpigs poza wieloma innymi atrakcjami zaprasza również dzieci do małego zoo, gdzie obejrzeć można perliczki, gęsi łabędzionose, świnki getyckie, kuce szetlandzkie, daniele czy kozy alpejskie.

Adres miasteczka westernowego Twinpigs : ul. Katowicka 24, 44-240 Żory

Telefon: 32 41 60 806, 32 41 60 809

Otwarte: Sezon rozpoczyna się od 28 kwietnia 2018

Ceny: Należy kupić bilet do Parku Rozrywki Twinpigs, małe zoo jest jedną z atrakcji.

dorośli: 59.00 zł, dzieci: 49.00 zł, dalsze ulgi dla małych dzieci

Więcej informacji na stronie: www.twinpigs.zory.pl

3. Park im. Jacka Kuronia i minizoo w Sosnowcu Kazimierzu Górniczym

Park położony jest w dzielnicy Sosnowca Kazimierz Górniczy. Jest to idealne miejsce do spacerów wśród pięknej, malowniczej przyrody. Jedną z atrakcji parku jest małe zoo, w którym dzieci mogą obcować ze zwierzętami, a nawet je głaskać i karmić. Przechadzając się parkowymi alejkami natkniemy się na biegające po wielkich wybiegach sarny, daniele, lamy, kangury, osły, strusie czy pawie. Po zwiedzaniu dzieciaki mogą wyszaleć się na znajdującym się nieopodal wspaniałym placu zabaw.

Adres: Brunona Jasieńskiego, Sosnowiec

Otwarte: cały rok.
Wstęp wolny.

 4. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Leśny Park Niespodzianek znajduje się w Ustroniu Zawodziu w Beskidzie Śląskim. To miejsce, które każde dziecko powinno odwiedzić. Zwierzęta żyją tu praktycznie w naturalnych warunkach. To ogród zoologiczny, ale jednocześnie rozrywka i edukacja. Żyjące tu muflony i daniele można głaskać i karmić z ręki (karma jest do kupienia na miejscu) – przechadzają się swobodnie wśród zwiedzających. W zagrodach mieszkają żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki. Jest tu również sokolarnia i sowiarnia – warto załapać się na prezentację lotów.
Oprócz zoo na ścieżkach znajdziemy plansze edukacyjne z dziedziny fauny i flory, a także ruchome ekspozycje znanych bajek.

Adres Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu: ul. Zdrojowa 16, 43-450 Ustroń

Telefon: 515 255 161, 33 444 60 50

Otwarte: cały rok
1 kwietnia – 31 października: 9:00 – 18:00
1 listopada – 31 marca: 10:00 – 16:00

Ceny:
Dorośli: 18 zł
Dzieci i młodzież szkolna ( 3-18 lat): 15 zł

Więcej informacji na stronie: www.lesnypark.pl

5. Zwierzęta egzotyczne w Dream Park w Ochabach Wielkich

Dream Park w Ochabach to miejsce, w którym wśród zieleni można miło spędzić czas z rodziną, bowiem znajdziemy tu mnóstwo atrakcji, jedną z których jest nietypowe zoo. Znajdziemy tu więc: węże z rodziny dusicieli, agamę brodatą, ropuchy azjatyckie, kraby tęczowe, wielkiego gekona, lemury, rysie, karakale, krokodyle oraz lygrysa – największego kota na świecie.

Inne atrakcje to między innymi dom do góry nogami, plac zabaw, kino 6D, oceanarium prehistoryczne, park miniatur, park linowy, park dinozaurów, małpi gaj, eurobungee.

Adres: ul. Hodowlana 2, Ochaby

Telefon: 33 851 05 55
Otwarte od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-16.00

Bilet wstępu do parku obejmujący wszystkie atrakcje:
Dorośli: 46 zł, dzieci (3-16 lat): 41 zł, dzieci do lat 3: wstęp wolny, seniorzy (60+): 36 zł

Więcej informacji: http://www.dream-park.pl

6. Zagroda Żubrów w Pszczynie

Pokazowa Zagroda Żubrów powstała na terenie zabytkowego parku w Pszczynie. Z pomostu widokowego można oglądać nie tylko największego ssaka w Europie – żubra, ale też inne zwierzęta, jak muflony, jelenie, sarny, daniele, kaczki krzyżówki, kazarki rdzawe, bernikle, gęsi łabędzionose, łabędzie oraz pawie indyjskie. Przez obiekt prowadzi ścieżka edukacyjna z tablicami i ekspozycjami prezentującymi faunę i florę.

Adres: ul. Żorska 5, 43-200 Pszczyna
Telefon: 32 447 05 03

Otwarte:
Styczeń: 9.0016.00
Luty: 9.0017.00
Marzec: 9.0018.00
Kwiecień – sierpień: 9.0019.00
Wrzesień: 9.0018.00
Październik: 9.0017.00
Listopad – grudzień: 9.0016.00

Ceny:
Bilet normalny – 14 zł
Bilet ulgowy – 10 zł (dzieci i młodzież od 4 do 16 lat oraz emeryci i renciści)
Bilet rodzinny – 38 zł (rodzice z maks. 3 dzieci w wieku od 4 do 16 lat)
Dzieci do lat trzech mają wstęp bezpłatny

Więcej informacji na stronie: www.zubry.pszczyna.pl

7. Ferma Strusi „Zosia” w Bieruniu

Na fermie strusi afrykańskich „Zosia” można obejrzeć wylęgarnie, hale odchowu piskląt i młodzieży, a także dorosłe strusie afrykańskie, strusie australijskie EMU i strusie południowo-amerykańskie Nandu. 
Na terenie fermy żyją również różne rasy kur, kaczek, gęsi, indyki, perliczki i przepiórki, bocian, psy i koty.

Adres Fermy Strusi „Zosia”: Wspólna 15, 43-150 Bieruń
Telefon: 32 216 14 82

Więcej informacji na stronie: www.kuzniabierun.pl

8. Owczarkowa Zagroda

Owczarkowa Zagroda znajduje się w gminie Konopiska w miejscowości Wąsosz. Jakie zwierzęta można tu spotkać? Alpaki, kozy domowe, owce, daniele, pawia, bażanty, kaczki, gęsi, kury, przepiórki i perliczki. Po zagrodzie oprowadza gospodarz opowiadając o życiu mieszkających tam zwierząt. Poza zwiedzaniem dzieci mogą pobawić się na placu zabaw, zjeść coś dobrego w kawiarence i wziąć udział w warsztatach tworzenia figurek z siana.
Do końca maja zagroda otwarta jest jedynie dla grup zorganizowanych, jednak od 1 czerwca 2018 w każdą niedzielę właściciele zapraszają osoby indywidualne.

Adres Owczarkowej Zagrody: Wąsosz 138, 42-274 Konopiska
Telefon: 513 394 794

Otwarte:
Dla osób indywidualnych od 1 czerwca 2018 w każdą niedzielę w godz. 10.00-17.00
Ceny: za całodzienny pobyt ze wszystkimi atrakcjami.
– dorośli 25 zł, dzieci 20 zł
Więcej: owczarkowazagroda.pl

9. Egzotarium w Sosnowcu

W sosnowieckim Egzotarium zobaczymy 260 gatunków roślin oraz kilkadziesiąt gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków czy ssaków. Znajdziemy tu gryzonie, jak chomik syberyjski, świnki morskie, króliki miniaturki, myszoskoczki, wiewiórki, pieski preriowe, tchórzofretki czy szynszyle. Podziwiać można też oceaniczne stawonogi, ryby i koralowce, a także węże, kameleony, gekona i krokodyle.

Adres Egzotarium: ul. Piłsudskiego 116, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 32 299 64 45

Otwarte:
1 kwietnia – 30 września: 10.00-20.00 codziennie oprócz poniedziałków

Ceny: bilet normalny: 3,00 zł, bilet ulgowy: 2,00 zł

Więcej informacji na stronie: www.mzuk.sosnowiec.pl

10. Leśny Gród w Milówce

Leśny Gród w Milówce koło Żywca to wspaniała propozycja na spędzenie niezapomnianego dnia z rodziną na łonie natury. To idealne miejsce na spacer wśród niezliczonych gatunków roślin, w tym także rzadko spotykanych. W leśnym Grodzie spotkamy też kilka gatunków zwierząt gospodarskich, które dzieci pokochają. Mieszkają tu gęsi, króliki, polskie kurki ozdobne oraz owce. Prowadzone są również zabawy na świeżym powietrzu i ciekawe warsztaty.

Adres Lenego Grodu: Kol. Prusów 118, Milówka
Telefon: 609-410-474
Otwarte:
Oprócz poniedziałków w godz. 10.00-18.00 (maj-wrzesień), w październiku 11.30-15.30.

Ceny: bilet normalny – 8 zł, bilet ulgowy – 6 zł

Więcej informacji na stronie: www.lesnygrod.infoZobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]

6/6

Akwarium Gdyńskie

akwarium-gdynskie

Akwarium Gdyńskie

zobacz

Dla wielbicieli cudów przyrody chciałam polecić Akwarium Gdyńskie. Natknęłam się na nie przypadkiem, zwiedzając Port ze swoją rodziną. Kupiliśmy bilety (dość drogie, ale warto!) i zatopiliśmy się w tym fantastycznym miejscu, na prawie dwie godziny.