Groty Nagórzyckie – rodzinne zwiedzanie jaskini

Groty Nagórzyckie - widok

Skansen rzeki Pilicy niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego to niewyczerpane źródło pięknych krajobrazów. W 2012 roku wzbogacił się o nową atrakcję – Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”.

Wycieczka „do wnętrza ziemi” to prawdziwa wyprawa w przeszłość – 100 milionów lat wstecz – a także podróż do zapomnianego świata ludowych opowieści i XIX-wiecznego górnictwa.

Wycieczka po tomaszowskich grotach to istna podróż w czasie – śnieżnobiałe skały liczą sobie nawet 100 milionów lat! Pochodzą z epoki kredowej, kiedy to wielokronie na te tereny wkraczało i wycofywało się morze.

Co ciekawe, same korytarze są dziełem rąk ludzkich – powstały dlatego, że z jaskiń wydobywano piaskowiec. Wydrążane jedna po drugiej pieczary otrzymywały fantazyjne nazwy: „niedźwiedzia”, „borsucza”, „taneczna”, „ciemna”, „jeziorna”, „szumna” i „chowańcowa”. Jedna z nich, głębiej ukryta, nosiła nazwę: „karkołomna” lub „złodziejska”, gdyż podobno chronili się w niej rabusie.

Wbrew pozorom, wydobywany w Nagórzycach materiał nie nadawał się do budowania – idealnie okrągły kształt ziarenek uniemożliwiał związanie się zaprawy murarskiej. Zaradni górnicy jednak znaleźli dla niego dobre zastosowanie – służył do posypywania podłóg domów, obejść, a  nawet miejsc wokół grobów na cmentarzach. Z czasem Nagórzyczanie zaczęli sprzedawać piasek na miarki, a czasem wymieniali go z tomaszowskimi klientami na ziemniaczane obierki (zwane tu gwarowo łupinami), którymi karmili swoją trzodę. Z takich transakcji wzięło się dosyć popularne niegdyś porzekadło: „nie ma piasku za łupiny”. Było ono synonimem mało opłacalnej transakcji, funkcjonowało w mieście i jego okolicach jeszcze w okresie międzywojennym.

Kiedy  w II połowie XIX wieku zaczął się rozwijać przemysł szklarski, okazało się, że nagórzycki piasek świetnie się do tego nadaje. Zawiera ponad 80% przeźroczystego kwarcu, a znajdujące się w nim niewielkie domieszki skalenia, węglany wapnia, glinki i żelaza można łatwo usunąć.

Wydobywanie piasku (i… tworzenie jaskiń) nabrało więc dużego rozmachu. Transportowano go stąd wozami konnymi do znanych hut szkła w nieodległym Piotrkowie, a koleją nawet do hut w Warszawie, Częstochowie i Rudnikach. Niestety na początku XX w. w wyniku zawalenia się ściany, śmierć poniósł jeden z mieszkańców. Władze carskie zabroniły wtedy dalszej eksploatacji pieczar. Wtedy Nagórzanie wykopali długi i głęboki jar, usytuowany za grotami, z którego wydobywali piasek do lat 20. Ta działalność ustała po uruchomieniu na drugim brzegu Pilicy dużej i nowoczesnej, jak na tamte czasy, kopalni piasków kwarcowych „Biała Góra”, która prowadziła produkcję piasku na przemysłową skalę.

Podczas podziemnego spaceru będziemy mieli okazję zobaczyć wystawę, która przedstawia pracę nagórzyckich górników.

Groty Nagórzyckie - wystawa górniczaŚwietnym wprowadzeniem do wycieczki mogą być legendy, które zachowały się w pamięci mieszkańców i dzięki przekazom piśmiennym.
Przeczytaj więcej na stronie Grot.

Podziemna trasa turystyczna „Groty Nagórzyckie” jest czynna:

– od 1 do 31 października: od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00
– od 1 listopada do 31 marca: od wtorku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.00-16.00
– w poniedziałki – trasa nieczynna.

Ceny biletów (2015 r.):

– normalny – 5 zł
– ulgowy- 4 zł (uczniowie, studenci, emeryci i renciści)
– dla dzieci do lat czterech – wstęp bezpłatny.
Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem wyznaczonym przez administratora trasy w grupach od 5 do 25 osób.

Długość trasy – ok. 160 m.
Przewidywany czas zwiedzania ok. 40 minut.
Temperatura wewnątrz ok. 9 stopni Celsjusza.
Wilgotność ok. 65-85 %.
Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Wirtualny spacer po grotach

Dojazd:
Filia Skansenu Rzeki Pilicy- Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”
ul. Pod Grotami 2/6, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. 44 710 05 32
tel. kom. 723 58 56 56
email: groty@skansenpilicy.pl

Dojazd do wyrobiska z drogi nr 8 w kierunku Centrum. Od strony centrum Tomaszowa ulica Jana Pawła II (droga powiatowa nr 4327 E) w kierunku – Zalew Sulejowski oraz miejscowości Borki – zgodnie z aktualnym oznakowaniem i systemem informacji miejskiej.

Do wyrobiska można także dostać się autobusami komunikacji miejskiej – linia nr 2 z Placu Kościuszki oraz asfaltową ścieżką rowerową.

 

http://www.groty.skansenpilicy.pl/

 

Zdjęcia i mapka pochodzą ze strony: http://www.groty.skansenpilicy.pl/ Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]