Błędne Skały w Kotlinie Kłodzkiej

Będąc w Kotlinie Kłodzkiej warto całą rodziną odwiedzić rezerwat Błędne Skały. Całość wycieczki w zależności od wariantu zajmuje od 2,5 do 8 godzin, zatem może być pomysłem zarówno na całodzienną eskapadę, jak i krótki spacer. Dojeżdżamy do tzw. „dolnego parkingu” – 6 km od Kudowy Zdroju i w zależności od naszej sytuacji wybieramy jeden z kilku wariantów tras:

– Rodzice całkiem małych szkrabów ruszają dalej samochodem na „parking górny” położony tuż przed wejściem do rezerwatu (uwaga – wjazd odbywa się wahadłowo, co godzinę, parking jest płatny 10 zł.)
– Ci, którzy mają niewiele czasu, ale sprawne nogi, mozolnie wędrują szlakiem wzdłuż asfaltu 
– Ciekawi świata jako sposób dotarcia wybierają ścieżkę przyrodniczą  

My postanowiliśmy wybrać wariant ostatni, choć gdybyśmy wiedzieli, co nas czeka, pewnie poszlibyśmy na łatwiznę. Przejście z dziećmi w wieku 2,5 oraz prawie 4 lat zajmuje bowiem niemal 5 godzin. Co ciekawe jednak, całą trasę mali podróżnicy pokonali na własnych nogach, co dobitnie świadczy o tym, jak trasa jest pasjonująca.

Ścieżka obejmuje 10 przystanków z tablicami informacyjnymi na temat zwierząt, roślin i prac leśnych okolicznych terenów. Na każdej tablicy kolorowe zdjęcia rozbudzają ciekawość kilkulatków. Trasa jest znakomicie oznakowana i „ucywilizowana” – nawet przejścia przez torfowiska dokonuje się suchą nogą po specjalnych kładkach. Jest ambitna ale naprawdę warto skorzystać. Niewielu to czyni, zatem można cieszyć się ciszą i spokojem.

W taki czy inny sposób docieramy w końcu do samego rezerwatu (wstęp 5 i 2,5 zł). Jest on prawdziwym rajem dla dzieci – setki labiryntów, wąziuteńkich przesmyków, zwisających tuż nad głową głazów, wąskie kładeczki – wszystko to powoduje, że godzinna wędrówka mija stanowczo za szybko.

Dzieci traktują ją zresztą zwykle jak coś pomiędzy placem zabaw a torem przeszkód, zaś sprawnością znacznie przewyższają rodziców, którzy zasapani ledwo nadążają za swymi pociechami.

Uwaga techniczna – na pewno nie warto brać ze sobą wózka, gdyż nie wszędzie się z nim przeciśnie – królują nosidełka.

Zadbano tu o najmłodszych – przy wyjściu czeka na nas duch gór, z którym za symboliczną złotówkę można szkrabowi zrobić zdjęcie, a w budce z pamiątkami warto kupić dyplom przejścia rezerwatu. 

Aldona Trzebiatowska 

 Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]

ZOBACZ TAKŻE:weekendwyjazdy