Za siódmą górą – recenzja książki z serii Bajka – Plasterek

Za siódmą górą recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
O trudnych tematach związanych ze śmiercią i chorobą najbliższych niełatwo myśleć, a co dopiero mówić. Niestety takie historie zdarzają się w domach zbyt wielu dzieci. Jak wspomóc najmłodszych w żałobie i powrocie do codzienności? Jak obniżyć poziom negatywnych emocji? Na te pytania pomaga odpowiedzieć Fundacja Hospicyjna, prowadząca program „Tumbo Pomaga”. Obejmuje nim wszystkie dzieci i młodzież doświadczające straty, a także wspomaga opiekunów i nauczycieli.

W ramach jednej z form pomocy, Fundacja Hospicyjna wydała zbiór Bajek Plasterków – książek, które wprowadzają dzieci w temat żałoby i śmierci, a poprzez terapeutyczną stronę opowiadań, oswajają z trudnym tematem i ułatwiają wyrażanie smutku.

Jedną z bajek jest opowiadanie Za siódmą górą Magdy Małkowskiej. To historia Miłki, ośmioletniej dziewczynki, która na skutek choroby traci ojca. Dziewczynka bardzo lubiła historie, które opowiadał tata. Szczególnie jedną, o koniu, żyjącym na skraju siódmego lasu, w miejscu, gdzie kochały go wszystkie zwierzęta. Pewnego dnia jednak koń znika, podobnie jak tata Miłki. Dziewczynka próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji. Jest spokojna, cicha, bezkonfliktowa. Tęskni jednak za tatą i czekoladowym koniem. Jednak mama przekonuje ją, że oni nie znikną, jeśli Miłka będzie o nich pamiętać, wspominać i opowiadać ojcowskie historie.

W serii dostępne są również książki: Czary mamy, Koralikowa historia, Zaczarowany ogród dziadka, Trzecie życzenie Tumbo i 45 naprawdę niezwykłych słoni.

Za siódmą górą to książka skierowana do dzieci młodszych, mających od 4 do 9 lat. Złożona z dwóch części – opowiadania o czekoladowym koniu i bajce o Miłce – koi ból dziecka, łagodnie otulając historią, w której emocje nie przytłaczają, a delikatnie nakreślają kolejne etapy żałoby bohaterów. Oba opowiadania są krótkie, napisane prostym, zrozumiałym językiem.

Akcja toczy się powoli, nie ma nagłych zwrotów akcji i negatywnych bohaterów. Opowiadanie ma być bowiem niczym plaster, redukować stres dziecka i pomagać odnaleźć się w nowej sytuacji, wzorem bohaterów książki. Wykorzystując elementy metafory, autorka pomaga dzieciom przeżyć żałobę, w taki sposób, by nie zostawiła ona negatywnych konsekwencji.

Do książki dołączona została broszura, określająca w jaki sposób czytać z dziećmi bajkę i na co zwrócić uwagę.

Odsyła również do stron internetowych, na których znaleźć można bogaty zbiór wskazówek dla rodzica, nauczyciela czy terapeuty.

Bajki Plasterki Magdy Małkowskiej podejmują jeden z najtrudniejszych tematów. Ale robią to w sposób delikatny, kierując się wysoką wrażliwością najmłodszych. To ważne lektury, niezbędne w obliczu śmierci i choroby. Uważam, że warto po nie sięgnąć i skorzystać z zawartych w nich wskazówek.

Eliza Idczak 

Za siódmą górą
Autorka: Magda Małkowska
Ilustracje: Hanna Kmieć
Format: 200 x 200 cm
Ilość stron: 40
Oprawa: twarda
Więcej informacji na stronie ksiegarnia.hospicja.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent