Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Ra Wszechmocny. Wielki skok na grobowiec. Recenzja książki

Ra wszechmogący recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Starożytny Egipt był i jest inspiracją dla wielu pisarzy. Nic dziwnego, to jedna z największych cywilizacji w historii świata, a jej liczne tajemnice wciąż czekają na odkrycie. Tylko czy nowopowstające książki mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć? Jak najbardziej! Udowadnia to A. B. Greenfield w książce: Ra Wszechmocny. Wielki skok na grobowiec.

Ra Wszechmocny to kot faraona, uwielbiający rozpieszczanie. Dni upływają mu na perfumowaniu, jedzeniu, głaskaniu i drzemaniu. Pewnego dnia musi jednak opuścić pałac w Tebach i wyruszyć do Doliny Królów, gdzie ma pozować artystom, pracującymi nad jego grobowcem. Oczekując przyjemnej wycieczki, razem z nim wyrusza również Chepri – skarabeusz i kotka Miu. Po udanym, detektywistycznym debiucie, mają nadzieję, że na miejscu trafi im się kolejna zagadka do rozwiązania. I mają rację! W Siedlisku Prawdy wydarzyło się coś strasznego! Złodzieje obrabowali grobowiec Setnachta i jego kota Pamiu. Pytania mnożą się jak szalone, a odpowiedzi zdają się poza zasięgiem ludzi. Ra i jego przyjaciele postanawiają wziąć sprawy w swoje… łapki i rozwiązać tajemnicę. Są przecież Wielkimi Detektywami, którym nie można odmówić sprytu i odwagi. Bezkarni i czczeni w pałacu faraona, w wiosce budowniczych czeka ich jednak walka o życie i uwagę. Czy znajdą złodzieja? A może bóg zmarłych Anubis i jego szakale pokrzyżują im plany?

Ra Wszechmocny. Wielki skok na grobowiec to druga część przygód rozpieszczanego egipskiego kota Ra Wszechmocnego, skierowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym (choć i starsi polubią ekscentrycznego kota), która zabiera czytelnika do gorącego Egiptu pełnego tajemnic, intryg i bóstw. Historia pełna dynamicznej akcji i ciekawostek świata Starożytnego Egiptu jest nie tylko wciągająca, ale i dopracowana w każdym szczególe. Fani egipskiego kota będą zachwyceni.

B. Greenfield zdobywa uwagę czytelnika poprzez łatwy w odbiorze język, zaskakujące zwroty akcji, drobne szczegóły i masę dobrego humoru. Akcja nie traci tempa do samego końca, a wyobraźnia autorki podsuwa coraz to nowe możliwości na rozwiązanie sprawy. Niedopowiedzenia i tajemnica, którą chcemy odkryć razem z Ra i jego przyjaciółmi, sprawiają, że nie sposób oderwać się od książki.

Wisienką na torcie pozostają intrygujący bohaterowie. Każdy z nich posiada ciekawą osobowość, która niejednokrotnie wywoła salwy śmiechu, ale i westchnienia zdziwienia. Niektórzy udzielą też wielu cennych lekcji.

Na uznanie zasługuje również piękne wydanie książki. Twarda oprawa, z której śledzi nas koci wzrok nie pozwala przejść koło niej obojętnie, a pojedyncze czarno-białe ilustracje Sarah Horne zdobiące pojedyncze strony publikacji, rozpalają wyobraźnię.

Kto pokochał pierwszą część przygód Ra Wszechmocnego, nie rozczaruje się sięgając po część drugą. Gwarantuję, że kolejne zdania książki rozpalą waszą ciekawość i wciągną do egipskiego świata na dobrych kilka godzin. Znajdźcie w sobie odwagę i sprawdźcie ile tajemnic czeka jeszcze na odkrycie.

Eliza Idczak 

Ra Wszechmocny. Wielki skok na grobowiec
Autor: A.B.Greenfield
Ilustrator: Sarah Horne
Tłumacz: Katarzyna Biegańska
Ilość stron: 272 tron
Wiek: 6 – 8 lat
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Dwukropek

214 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent