UD

Nie złość się na złość – recenzja książki Oswoić potwora gniewu

oswoić potwora gniewu recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Z pewnością wielu z nas usłyszało kiedyś słowa „złość piękności szkodzi”, „takie ładne dziecko, a tak brzydko się gniewa”, „grzeczne dzieci się nie złoszczą”, czy „nie rób takiej miny, bo Ci tak zostanie”. Często zapominamy, że złość sama w sobie nie jest ani dobra, ani zła.

Jej sława wynika tylko z tego, że prowadzi do agresji i niestety jest z nią utożsamiana, a przecież to emocja pełniąca funkcję informacyjną, będąca często maską dla innych, równie trudnych uczuć. Co w takim razie zrobić, by odczarować złość? Jak nauczyć dziecko radzenia sobie z negatywnymi emocjami i zadbać zarówno o jego samopoczucie, jak i innych? Wartych uwagi lekcji udziela Holly Forman-Patel w książce Oswoić potwora gniewu.

Oswoić potwora gniewu to aktualna, atrakcyjna, a przede wszystkim łatwo dostępna pozycja skierowana do dzieci przedszkolnych i szkolnych, poruszająca ważne kwestie dotyczące samoregulacji i samokontroli. Czasem emocje są trudne do rozpoznania i zaakceptowania, dlatego czytelnik dowie się jak i dlaczego odczuwa gniew, jakie są reakcje ciała na złość i oczekiwania innych względem naszego zachowania oraz, co najważniejsze, otrzyma propozycje zabaw, które mimo swojej prostoty są idealnym materiałem pomagającym wyciszyć się i zachować spokój. Co ważne, ćwiczenia zaczerpnięte zostały z terapii poznawczo-behawioralnej, praktyki uważności i terapii integracji sensorycznej, szczególnie dotyczącej zmysłu propriocepcji, więc lektura będzie okazją do spróbowania całej gamy zabaw: jogi, tańca, zabaw siłowych, rysowania. Wszystko po to, by skutecznie pomóc najmłodszym radzić sobie z nieprzyjemnymi, silnymi emocjami.

Poradnik czyta się z łatwością, a nawet przyjemnością. Autorka nie zapomina, że zwraca się do dzieci i ułatwia im lekturę zrozumiałym, prostym językiem oraz podziałem treści na siedem rozdziałów. Publikację urozmaicają również ilustracje Claudio Cerri nawiązujące do dziecięcych doświadczeń. Jedynym minusem jest bardzo mała czcionka, która szybko męczy wzrok i może zniechęcać do lektury osoby, które dopiero zaczynają naukę samodzielnego czytania.

Mając kontakt z najmłodszymi, Holly Forman-Patel stworzyła publikację opartą zarówno na teorii, jak i praktyce, co wpływa na autentyczność pozycji i atrakcyjność poruszanych tematów. Czytelnik znajdzie w niej wiele wątków odnoszących się do codziennych doświadczeń dziecka, na przykład tych związanych ze szkołą, zabawami z rówieśnikami i rodzeństwem czy zakupami. Krótkie historyjki pomagają dziecku zrozumieć własne emocje, ale są również przypominajką dla dorosłego, który nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że to, co dla rodziców jest łatwe, dziecku sprawia trudności. Recenzowana książka wpływa tym samym nie tylko na zmianę nawyków dziecka, ale i dorosłego.

 Oswoić potwora gniewu to książką zasługująca na szczególne miejsce w biblioteczce i szeroki krąg odbiorców, gdyż zarówno dzieci jak i dorośli znajdą tam coś dla siebie. Publikacja bawi, zachwyca, czasem zadziwia i zachęca do nieustannej pracy nad sobą. Oprócz podróży po krainie złości na czytelnika czeka mnóstwo wesołych ćwiczeń, które ułatwią młodemu odbiorcy wejście w wiek nastoletni, a później w dorosłość. Sięgnijcie po książkę razem z dziećmi i zaprzyjaźnijcie się z każdą swoją emocją.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Eliza Idczak 

Oswoić potwora gniewu
Ilustracje: Claudio Cerri
Przekład: Anna Sawicka-Chrapkowicz
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

705 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent