Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Czarno-białe. Recenzja książki

Czarno-białe. Książka o tolerancji
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
W czarno-białym świecie mieszka lęk przed różnorodnością. Tak bardzo potrzeba tutaj kolorów i rozmaitych odcieni! Tak bardzo potrzeba otwartości, zrozumienia i empatii! Jak zmienić ten świat? Zaczynając od siebie i swojego podwórka 🙂

Książka Czarno-białe należy do serii, która powstała w ramach projektu Read, Meet, Explore: Becoming European for Beginners. Inicjatywie tej przyświeca szlachetny cel – promowanie poprzez literaturę wartości takich jak tolerancja, odwaga poznawania świata i życzliwość.

Czarno-białe jest niedużego, zgrabnego formatu i zwraca uwagę nie tylko ze względu na koncept i treść, ale też oprawę wizualną. Ilustracje, zgodnie z tematyką, są stworzone czarną kredką na białych stronach. Dopiero do ostatniej z nich przedzierają się dodatkowe kolory, niebieski, żółty, zielony…I to również jest zabiegiem celowym, współgrającym z treścią i przesłaniem.

Na okładce wita nas czarny kot, a na stronach śledzimy rodzinę – białą rodzinę. Ojciec, mama, córka i syn. Gdzie mieszkają? Oczywiście w białym domu, w centrum pięknego miasta – oczywiście też białego. Życie tej rodziny nie różni się od innych – codzienne rytuały, praca, szkoła, przedszkole, a w wolnej chwili spacery czy wyjścia do kina. Czy jest coś, co mąci ich spokój? Tak, podobnie jak inne rodziny w białym mieście również i ta boi się wszystkiego, co czarne – mimo że nigdy jeszcze niczego takiego nie poznała. Za to już od małego, od pokoleń wszyscy słyszą negatywne słowa na temat czarnego.

Co było dalej? Jak potoczyły się losy tej rodziny i co wpłynęło na ich sposób myślenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na łamach książki, do której lektury serdecznie zapraszam. Ważny temat został tutaj przedstawiony za pomocą ciekawej, artystycznej formy. Warto się nad nią pochylić, bo za prostą i krótką historią kryje się cały ocean spraw, o których należy rozmawiać. Stereotypy, uprzedzenia, ograniczenia, brak tolerancji, strach i lęk, różnorodność, otwartość, tolerancji. To wciąż aktualne tematy, które dotyczą naszego świata. Wspólnie uczyńmy go lepszym!

Czarno-białe
Autor: Žiga X. Gombač
Ilustracje: Damijan Stepančič
Tłumacz: Marlena Gruda
Liczba stron: 36
Format: 195×195 mm
Oprawa: Oprawa twarda
ISBN: 9788381513579
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2020

Katarzyna Klimek-Michno

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych. 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent