Tajemne Bractwo Pana Benedykta, recenzja książki

Tajemne bractwo pana benedykta recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Tajemne Bractwo Pana Benedykta to książka amerykańskiego autora Trentona Lee Stewarta, która garściami czerpie z tego, co w literaturze dla młodszej młodzieży najlepsze. Bo mamy tu tajemnicę, grupę wybrańców i niebezpieczną misję, a mimo to pomysł na historię jest oryginalny, a opowieść wzbudza ciekawość już od pierwszych stron.

Głównym bohaterem powieści jest Reynie – dwunastoletni chłopiec z domu dziecka, obdarzony wyjątkową bystrością umysłu. Z powodu niecodziennego ogłoszenia znalezionego w gazecie bierze on udział w zaskakująco dziwnym konkursie, czy raczej castingu. Dzięki nieszablonowemu myśleniu przechodzi pomyślnie wszystkie testy i dołącza do tajemniczej organizacji. Bez zastanowienia można stwierdzić, że „TAJEMNICA” to słowo, które najlepiej opisuje tę powieść. Autor umiejętnie operuje konstruowaniem wielowątkowej historii. Czytając czujemy się jak bohaterowie książki, poznając wraz nimi odpowiedzi na piętrzące się nieustannie pytania. I to jest właśnie najmocniejsza strona tej książki. Autor dołożył starań, by wszystkie zagadki, kalambury, wskazówki miały sens, który nie jest ukazany czytelnikowi od razu. Wraz z bohaterami mamy czas na zastanowienie się, wysnucie własnych wniosków oraz teorii, które zostaną zweryfikowane w dalszej części lektury. Dzięki temu książka jest bardzo angażująca, a każdy krok bohaterów budzi emocje.

Moją uwagę zwrócił też fakt, że misja, której podejmuje się czwórka bohaterów jest naprawdę niepokojąca i niebezpieczna. Z jednej strony wiemy, że dzieci nie mogą przecież być tajnymi agentami, z drugiej realizm sytuacji w jakiej się znaleźli robi wrażenie. Mi, jako dorosłemu czytelnikowi podoba się też fakt, że bohaterami są dwie dziewczyny i dwóch chłopców, których wiele łączy, ale też wiele różni. Różnica charakterów prowadzi to zgrzytów, jednak szybko budzi też podziw i szacunek. Okazuje się, że pozorne wady i różnice są powodem, dla którego zostali wybrani. Każde z nich ma całkowicie inne sposoby na rozwiązywanie problemów i tylko jako drużyna mogą osiągnąć sukces. To bardzo ważne przesłanie dla młodego czytelnika.

Tajemne Bractwo Pana Benedykta to fantastyczna powieść dla młodszej młodzieży, która zaskakuje na każdej stronie. Oryginalna, pełna akcji, wartościowa i angażująca. Czekamy z niecierpliwością na kolejny tom!

Ewelina Zielińska

Tajemne Bractwo Pana Benedykta
Wydawca: Dwukropek
Autor: Trenton Lee Stewart
Ilość stron: 440
Wiek: 8 – 12

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent