Niebieski i Żółty – recenzja książki dla dzieci
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Niebieski i Żółty – recenzja książki dla dzieci

Niebieski i żółty - książka, która pomaga przezwyciężyć smutek
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Uwielbiamy czytać książki z serii Amberek. Większość z nich ma czytelny i mądry morał oraz cudowne ilustracje. Choć wydawnictwo Amber wypuszcza w tej serii książki różnych zagranicznych autorów, to łączy je to, że są światowymi bestsellerami, docenionymi przez czytelników w innych krajach. Niebieski i Żółty nie odbiegają od tego wysokiego poziomu.

Niebieski i Żółty to książka, która zachwyca spójnością między tekstem a ilustracją. Tekstu nie ma tu zbyt wiele, ale ważniejsze jest to, że niesie on dużo wartościowej treści, która dla wielu (także dorosłych) czytelników, może mieć ogromną moc i znaczenie.

Niebieski to ptak żyjący w mroku. W tej części lasu królują ciemne i smutne barwy. Niewielki niebieski ptaszek, wśród suchych i czarnych gałęzi, nie wygląda wesoło. Nie bez przyczyny „blue” to w języku angielskim nie tylko określenie koloru, ale też nastroju – przygnębienia, zrezygnowania i smutku. Jednak nie cały świat tak wygląda. Na kolejnych ilustracjach widzimy, że nasz niebieski bohater, który nie pamięta już jak latać i śpiewać otoczony jest kolorami i radością – ale ta do niego nie dociera… Wszystko zmienia się, gdy w okolicy pojawia się Żółty.

Czytając tę historię dosłownie poznamy opowieść o przyjaźni, jaką nawiązały dwa ptaki o kontrastujących ze sobą cechach. Zobaczymy jak samotny bohater na nowo dostrzega radość, a świat wokół niego zmienia się wraz z rosnącym zaufaniem i budowaniem przyjaznych relacji. Czytając książkę metaforycznie zauważymy, że niebieskim może być każdy z nas: smutny, odtrącony, zrezygnowany. Można nawet powiedzieć, że jest to historia o wyjściu z depresji. Żółty ptak to radość, pomocna dłoń, może nawet terapia, która stawia na nogi i pozwala znów cieszyć się życiem.

Każdy czytelnik odczyta tę książkę na swój sposób, zależnie od wieku i bagażu doświadczeń. Bez względu jednak na to, jak bardzo przyziemnie i prosto, lub metaforycznie i osobiście odczytamy Niebieskiego i Żółtego, to jest to historia niezwykle mądra, krzepiąca i pełna nadziei.

Ewelina Zielińska

Niebieski i Żółty
Ilość stron: 40, pełny kolor
Rodzaj: oprawa twarda
Format: 271×276
Data wydania: 2021-05-20
Wydawnictwo Amber

378 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent