Koralikowa historia, recenzja książki z serii Bajka – Plasterek
UD

Koralikowa historia, recenzja książki z serii Bajka – Plasterek

Koralikowa historia opinie o książce dla dzieci w żałobie
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Przyjmuje się, że do szóstego roku życia dzieci postrzegają śmierć jako proces odwracalny, dlatego choroba i utrata kogoś bliskiego w nagły sposób zaburza ich fizyczną i emocjonalną stabilność. Co wtedy? Pomoc w przepracowaniu smutku może polegać na przykład na czytaniu bajek terapeutycznych, które obniżą poziom negatywnych emocji poprzez spojrzenie na temat śmierci z perspektywy postaci z bajki. Jedną z dostępnych na rynku wydawniczym publikacji podejmującą ten temat jest Koralikowa historia Magdy Małkowskiej.

Zosia i starsza od niej Iga są sąsiadkami, które spędzają długie popołudnia na robieniu bransoletek, wisiorków i kolczyków z koralików przywiezionych z całego świata. To właśnie podczas jednej z takich zabaw Zosia otrzymuje od starszej koleżanki najpiękniejszą kulkę z całej kolekcji – koralik, który towarzyszy przyjaciółkom w ich wspólnych, szczęśliwych chwilach. Koralik nieustannie pozostaje uważnym i empatycznym obserwatorem zdarzeń, więc kiedy pewnego dnia Iga zaczyna się źle czuć, a jej stan zdrowia z dnia na dzień się pogarsza, podobnie jak nastój Zosi, kulka orientuje się, że ma przed sobą bardzo trudne zadanie – musi dopilnować, by Zosia zawsze czuła przy sobie obecność Igi, nawet jeśli będzie ich dzieliła duża odległość. Czy jest to możliwe?

Koralikowa historia to książka przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, którym umarł ktoś bliski. Mimo prostej fabuły i języka dostosowanego do odbiorcy, nie jest to lekka lektura na jedno popołudnie, szczególnie, że można w niej wyczuć atmosferę melancholii, tęsknoty i smutku. Autorka opisuje jednak historię Zosi i Igi w tak subtelny sposób, że ta pełna emocji i mądrości książka koi ból i pomaga czytelnikowi pomyślnie rozwiązać pojawiające się przed nim najtrudniejsze problemy. Postać głównej bohaterki i kolorowego koralika zapewnia dziecko, że otoczone jest właściwą opieką i ma przyzwolenie na okazywanie ważnych dla niego emocji.

Warto również wspomnieć, że książka należy do serii wydawniczej Fundacji Hospicyjnej, przygotowanej z myślą o dzieciach osieroconych, ale również rodzicach, nauczycielach, psychologach i terapeutach. Wszystkie dostępne tytuły zawierają metaforę, ułatwiającą przeżywanie żałoby. Jak zapewniają autorzy lektura bajki-plasterka, wspólna z dorosłym, ułatwia dziecku rozmowę o odczuwanym przez nie smutku, dezorientacji czy nieporozumieniu. W serii dostępne są również: Czary mamy, Za siódmą górą, Zaczarowany ogród dziadka i Trzecie życzenie Tumbo.

Podsumowując, pozycja Magdy Małkowskiej Koralikowa historia podejmuje jeden z najtrudniejszych tematów, jakie rodzice i nauczyciele zmuszeni są podjąć ze swoimi najmłodszymi – temat śmierci. Robi to wzorowo, dlatego myślę, że będzie dobrą lekturą na oswojenie tych niełatwych, ale istotnych tematów.

Eliza Idczak

Koralikowa historia
Tekst: Magda Małkowska
Ilustracje: Agnieszka Żelewska
Format: 205 × 205
Ilość stron: 48
ISBN: 978-83-942966-7-5
Seria: Bajka Plasterek
Oprawa: twarda
Fundacja Hospicyjna
Koralikowa historia - książka z myślą o dzieciach, które straciły bliską osobę

340 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent