Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Ja, Majka – recenzja książki Rafała Witka

ja Majka Rafał Witek recenzja książki dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Ja, Majka to  wyróżniona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren powieść autorstwa cenionego autora książek dla dzieci – Rafała Witka. To historia adresowana do młodszej młodzieży. Jej bohaterką jest 12-letnia Nikola i, niewątpliwie, to jej rówieśnikom książka ta przypadnie najbardziej do gustu. Muszę Wam jednak przyznać, że sama przeczytałam ją z ogromną przyjemnością.

Czemu w tytule mamy Majkę, a bohaterką książki jest Nikola?

Wyobraźcie sobie, że to ta sama osoba! Nikola ucieka z wakacyjnych kolonii, lecz by nie dać się odnaleźć przedstawia się wszystkim jako piętnastoletnia Majka, kupuje nowe ciuchy i zmienia swój styl.

Sama ucieczka i losy bohaterki są niezwykle realistyczne, logiczne i interesujące. Właśnie te trzy cechy sprawiły, że książkę uważam, za niezwykle udaną. Po pierwsze Nikola nie jest dzieckiem z patologicznej rodziny, nikt się nad nią nie znęca, nie spotyka ją żadna tragedia. Nie interesuje się nią tata, który rozstał się z mamą. Z kolei mama poświęca całą uwagę przyrodniemu bratu i nowemu partnerowi. To problemy, które dotykają wiele dzieciaków. Po drugie sama ucieczka jest przedstawiona bardzo realistycznie.

Taka historia mogłaby wydarzyć się naprawdę.

Rozmyślania Nikoli, jej wątpliwości i ekscytacja związana z każdym udanym ruchem też są bardzo przekonujące. Z każdą godziną napięcie rośnie, a my dziwimy się jak dobrze ta dziewczyna sobie radzi i zastanawiamy się, co wydarzy się dalej. A, gdy jesteśmy już przekonani, że wraz z nowym przyjacielem będą wiedli samotne i wolne życie wędrując po nadmorskich miejscowościach autor sprowadza nas na ziemię. Przecież Nikola ma dopiero dwanaście lat! I gdy tylko spotyka życzliwego dorosłego przestaje być odważną nastolatką, znów staje się zagubionym dzieckiem. W efekcie Nikola wraca do domu, a czytelnik wcale nie ma uczucia, że przygoda kończy się smutno i przewidywalnie.

Naprawdę jestem pod wrażeniem tego jak Rafał Witek przedstawił tę opowieść.

Wciąga od pierwszych stron, a czytelnik nie tylko utożsamia się z bohaterką, ale też jej kibicuje. I gdy początkowo imponuje mu ona swoją odwagą, determinacją i zaradnością, tak też jej powrót do domu w niczym jej nie ujmuje. Polecam gorąco, i chłopcom, i dziewczynom.

Ewelina Zielińska

Ja, Majka
Rafał Witek
Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-101-3538-4
EAN: 9788310135384
Liczba stron: 128
Format: 140x202mm
Więcej informacji: Wydawnictwo Nasza Księgarnia 

441 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent