UD

Nie taki diabeł straszny, jak go malują – recenzja książki Małe Licho i lato z diabłem

Małe Licho i lato z diabłem. Książka dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
„Do licha! Jakie to jest dobre!”, zauważył Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018. O czym mowa? O zabawnej, przygodowej pozycji Małe licho i lato z diabłem Marty Kisiel, znakomitej polskiej pisarki.

Marta Kisiel to nazwisko dobrze kojarzone przez fanów fantastyki i science fiction. Serca dorosłych czytelników podbiła takimi powieściami jak Dożywocie czy Toń. Od niedawna autorka udowadnia, że równie dobrze radzi sobie z powieściami dla dzieci. Wykreowana przez pisarkę seria Małe Licho to pełna humoru i magii opowieść o nadprzyrodzonych istotach, doskonale ukazująca dziecięcy świat, w którym muszą znaleźć się przygody, marzenia, kłopoty i przyjaźń.

Małe licho i lato z diabłem to trzecia część pomysłowej opowieści dla dzieci, przedstawiająca przygody dziesięcioletniego Bożka – pół chłopca, pół widma, pół gluta, który w towarzystwie czorta i małego anioła stróża spędza wakacje w samym środku lasu.  Przyjaciołom marzy się Prawdziwa Wielka Przygoda, dlatego każdy dzień wakacji wykorzystują do granic możliwości. Jeżdżą na wycieczki, tworzą grę planszową, śpią pod namiotem… Nagle ich sielankę przerywa burza, a za sprawą nieczystych sił Prawdziwa Wielka Przygoda staje się groźnym wyzwaniem. W jaki sposób zakończą się wakacje trójki przyjaciół i co jeszcze zgotuje im los, musicie doczytać już sami.

Marta Kisiel podarowuje czytelnikom książkę pełną wartkiej akcji, w której przeplatający się humor i elementy grozy zapewniają dobrze spędzony czas. Lekki styl, zrozumiały język i zabawne dialogi wywołujące napady śmiechu sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Na uznanie zasługuje również barwna kreacja bohaterów. Autorka z powodzeniem obaliła stereotyp demonów zła, których nie sposób nie lubić. Każdy z bohaterów jest tu ważny i intrygujący. Pomysłowi, nietuzinkowi, a przede wszystkim ciekawi świata zyskują sympatię czytelnika od pierwszych stron książki. Dodatkowym atutem będą ilustracje Pauliny Wyrt, oddające klimat historii i cieszące oko.

Świeże spojrzenie na literaturę dziecięcą z pewnością zagwarantuje Marcie Kisiel szerokie grono czytelników, do którego powinni dołączyć wszyscy, którzy cenią sobie wciągające, zabawne książki, nie tylko pochłaniające popołudnie, ale przypominające o wartościowych relacjach między ludźmi. Dajcie się ponieść przygodzie i sprawdźcie co zgotowało wam widmo, czort i anioł.

Eliza Idczak

Małe Licho i lato z diabłem
Autor: Marta Kisiel
Ilustracje: Paulina Wyrt
Oprawa: twarda
Wydanie: 1
Liczba stron: 254
Data premiery: 2 września 2020
Wydawnictwo: Wilga

575 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent