UD

Pałac pod ptasimi głowami, recenzja książki Agnieszki Płoszaj

Opinie o książce Pałac pod ptasimi głowami recenzje książek dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Spacerując ulicą Gdańską w Łodzi natkniemy się na stary budynek – pałacyk należący kiedyś do Reinhardta Bennicha. Czy możliwe, by ukryto tam skarb? Sięgnijcie po książkę Agnieszki Płoszaj Pałac pod ptasimi głowami, a z pewnością się tego dowiecie.

Hania, Jagoda i Piotrek to trójka głównych bohaterów, którzy za sprawą przypadku rozpoczynają jedną z najciekawszych przygód w swoim życiu. Wszystko zaczyna się w dniu przyjazdu do Łodzi angielskich poszukiwaczy skarbów. Ich wizytą i przetrząsaniem terenu pałacu Reinhardta żyje cała Łódź, w tym także trójka nastolatków, którzy zaciekawieni tematem, udają się zobaczyć prace zagranicznych gości. I właśnie wtedy w ich ręce trafia sekretny pamiętnik majordomusa, który skrywa tajemnice, o jakich dzieciom nawet się nie śniło. Rozpoczyna się śledztwo, które nie zawsze toczy się po myśli głównych bohaterów.

Jakie tajemnice czekają na Hanię, Jagodę i Piotrka?

Dlaczego na kartach książki pojawia się Kapelusznik i Dobra Wróżka? Czy dzieci odnajdą skarb i bezpiecznie wrócą do domu? Tego wszystkiego dowiecie się, sięgając po książkę.

Pałac pod ptasimi głowami to historia przeznaczona dla dzieci od 9 lat. Na kartach powieści znalazła się odpowiednia ilość przygody, strachu, tajemnicy i humoru. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, z powodu dobrze przemyślanej fabuły i wielu nieoczekiwanych zwrotów akcji, które trzymają w napięciu.

Słowa uznania należą się również za kreację bohaterów.

Złe charaktery nadają książce ekspresyjności, a trójka nastolatków wzbudza sympatię. Mimo że każdy z nich jest inny, razem tworzą doskonały zespół śledczy. Wykazując się odwagą, pomysłowością i spostrzegawczością, podejmują walkę z przestępczością, wielokrotnie ryzykując własnym życiem. Dodatkowym atutem jest włączenie do książki elementów historycznych. Nie powoduje to jednak, że książka staje się dydaktyczna. Na uznanie zasługuje również Agata Łuksza – ilustratorka, której czarno-białe ilustracje zdobią karty książki i dopełniają historię.

Wydawnictwo Zielona Sowa po raz kolejny spełnia oczekiwania czytelnika.

Po zapoznaniu się z książką z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to lektura ciekawa i warta przeczytania. Urokliwa, a także pełna akcji, prezentuje wzorce przyjaźni i zagmatwane tajemnice, co zafascynuje nie tylko uczniów szkoły podstawowej. Gwarantuję, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Eliza Idczak 

Pałac pod ptasimi głowami
Agnieszka Płoszaj
Format: 128×198
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 200
Data premiery: 2020-06-17
Wiek czytelnika: 9-11 lat
Wydawnictwo Zielona Sowa

156 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent