Z tatą Oli na biwaku, recenzja książki

Z tatą Oli na biwaku - premiera książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Niskie temperatury nie zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz. Co zatem robić w domu, by dzieci nie sięgały po telefon czy komputer? Można na przykład zabrać je na biwak razem z Olą i jej tatą!

Z tatą Oli na biwaku to trzecia część zabawnej serii Thomasa Brunstroma opowiadająca o przygodach Oli, Edka i ich taty. Tym razem, by zniechęcić dzieci do spędzania czasu przed iPadem i zarazić miłością do zabaw na świeżym powietrzu, tata Oli organizuje wyprawę biwakową.

Pomysł wydaje się przedni. Budowanie szałasu, spanie pod namiotem, ognisko, podchody to tylko niektóre z atrakcji niespodziewanej wycieczki. Na miejscu okazuje się jednak, że natura lubi płatać figle i umie prawdziwie wymęczyć. W jaki sposób? O tym musicie doczytać już sami.

Kolejna część przygód Oli, Edka i taty udowadnia, że książki te powinny stać się dziecięcymi bestsellerami, gdyż ich autor wie jak podbić serca młodych czytelników. Dlaczego? Po pierwsze, przedstawiona w utworze rodzina od pierwszych zdań zyskuje sympatię czytelnika. Ola i Edek to wesołe rodzeństwo, z którym może utożsamiać się młody czytelnik, a ich pozytywny tata przekonuje bardzo dobrym kontaktem ze swoimi dziećmi. Wprowadza też wiele humoru do książki, co jest jej drugim atutem. Po trzecie, w opowiadaniu znajdziemy elementy moralizatorskie, przemycane niezauważanie – lektura uczy, że każde działanie warto przemyśleć, a po zasłużonej pracy, dniu w przedszkolu czy szkole, należy się zregenerować.

Warto również zwrócić uwagę na język opowiadania i stronę edytorską, o którą zadbał Thorbjorn Christoffersen. W czasie lektury dzieci nie będą się nudzić. Historia opowiedziana jest w prosty i ciekawy sposób, a dowcip pojawia się na każdej stronie. Na ilustracjach natomiast dominują kolory. Same obrazki są uzupełnieniem książki i nie odbiegają od niej humorem.

Jeśli szukacie książki dla dzieci do lat 8, która oprócz wielu chwil dobrej zabawy korzystnie wpłynie na młodego czytelnika, sięgnijcie po Z tatą Oli na biwaku, a także po pozostałe dwie książeczki z serii. Dajcie się zabrać na zwariowaną wyprawę, podczas której uśmiech nie zejdzie z twarzy.

Eliza Idczak

Z tatą Oli na biwaku
Autor: Thomas Brunstrøm
Ilustracje: Thorbjørn Christoffersen
Przekład: Edyta Stępkowska
Seria: Tata i Małolata (tom III)
Data wydania: 2020
s. 32, format 215×255 mm, opr. twarda, wiek 5+, wydawnictwo Dwukropek

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent