Zwierzątko dla Pellego – recenzja książki Astrid Lindgren

Zwierzątko dla Pellego recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Swego czasu pióro Astrid Lindgren pokochałam za swobodę, z jaką tworzyła historie, autentyczność bohaterów i obecność dziecięcej radości niemal na każdej stronie książki. Z uśmiechem na twarzy przyjęłam więc informację, że wydawnictwo Zakamarki postanowiło przybliżyć nowemu pokoleniu czytelników jedną z mniej znanych historii. Napisana przez Lindgren książka Dzieci z wyspy Saltkråkan wydana zostanie w odświeżonej wersji i nowym formacie, jako pięć oddzielnych opowiadań, pełnych kolorowych ilustracji. Pierwsza historia – Zwierzątko dla Pellego – jest już obecna na polskim rynku wydawniczym.

Na wyspie Saltkråkan mieszka Tjorven, nieustraszona, wyjątkowo towarzyska dziewczynka. Na czas wakacji przyjeżdża tam również Pelle, siedmioletni chłopiec kochający zwierzęta. Dzieci wspólnie bawią się i odkrywają uroki okolicy. Kiedy okazuje się, że na sąsiedniej wyspie stary kawaler Rulle sprzedaje króliki, dzieci bez wahania udają się do niego z jedną koroną w ręku. Marzenie Pellego o zwierzęciu ma szansę w końcu się ziścić. Tylko czy burza i ograniczony czas nie pokrzyżują im planów?

Zwierzątko dla Pellego to czuła, pełna beztroski opowieść o dziecięcym postrzeganiu świata i dążeniu do spełniania marzeń.

Tekst, pełen emocji i przygód, spodoba się dzieciom w każdym wieku. Tempo akcji sprawia, że treść czyta się lekko i przyjemnie. Autorka barwnym, łagodnym językiem opisuje przygody dwójki dzieci, których charaktery przedstawiono na zasadzie przeciwieństw. Tjorven jest bowiem odważna, pewna siebie i przebojowa, a Pelle wrażliwy i spokojny. To właśnie ich postawa, troska bijąca z podejmowanych działań i dziecięca wiara we wszechobecne dobro powodują, że czytelnik pragnie czytać więcej i więcej, nie odkładając książki na półkę.

Historię warto jednak poznawać wspólnie z dzieckiem.

Mała czcionka i wielość szwedzkich nazwisk utrudniają utrzymanie koncentracji przez całą lekturę. Książka, choć pierwsza z zapowiadanej serii, nie wyjaśnia kim są poszczególni bohaterowie, często tylko wymienieni z imienia, dlatego z początku trudno zorientować się w tekście.Zwierzątko dla Pellego opinia

Mimo wszystko Zwierzątko dla Pellego to pięknie wydana, wzruszająca książka, która zyskuje przy drugim poznaniu. Warto przybliżyć ją dzieciom, by wspomagać samodzielność, zaradność i empatię.

Książkę wzbogacają ilustracje Marii NilssonThore, podkreślające wyjątkowość bohaterów i ich ojczystego kraju. Stonowane barwy są przyjemne dla oka i kuszą by pochylić się nad nimi na dłużej.

Kto kiedyś pokochał pióro Lindgren, ten koniecznie powinien sięgnąć po książkę wydawnictwa Zakamarki. Wiara w dzieci, zauważanie ich niezwykłości i przyzwolenie na bycie małymi jest widoczna w każdym zdaniu opowieści, a sielskość bijąca z książki sprawia, że czas zwalnia.Zwierzątko dla Pellego recenzja

Eliza Idczak

Zwierzątko dla Pellego