UD

Dom Knuta, recenzja książki o (nie)zwykłej codzienności

Dom Knuta recenzja
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Literatura szwedzka jest niekwestionowanym liderem wśród dziecięcych publikacji. Już od pierwszych stron widać w niej się szacunek do wczesnych problemów, nietuzinkowość w poruszaniu tematów tabu i radość ze wspierania rozwoju. Mały czytelnik jest w szwedzkich książkach bardzo ceniony. Nie inaczej jest w przypadku nowej publikacji Barbro Lindgren  – Dom Knuta.

Knut to kilkuletni chłopiec, który zmęczony hałasem i ciągłymi wymaganiami swojej mamy wyprowadza się z rodzinnego domu. W nowej chatce jest mu przyjemnie i cicho. Za cicho. Kiedy więc na schodkach chatki zjawia się kot, Knut chętnie zaprasza go do środka. Potem przychodzi pies. Wprowadza się też świnia, koń, a nawet nosorożec. Robi się coraz głośniej i ciaśniej. Czy ktoś jeszcze zmieści się w nowym domu chłopca?

Dom Knuta to oszczędna w słowach opowieść dla dzieci w wieku przedszkolnym.

dom knuta opinie

Minimalna, łatwa w odbiorze ilość tekstu z charakterystycznym rytmem, wprowadzi małego czytelnika w fabułę i będzie tłem dla ilustracji. Te bowiem opowiadają równoległą historię, zdradzając szczegóły życia małego Knuta, zarówno w domu rodzinnym, jak i swoim własnym, pośród głośnych zwierząt. Ilustracje wykonane ręką Emmy Adbågeto bardzo proste rysunki, surowe i nieco karykaturalne. Charakterystyczny styl zwraca uwagę czytelnika, wywołując szeroki uśmiech na twarzy. Jest też doskonałym materiałem do dyskusji o codzienności chłopca. Dzięki stonowanej kolorystyce, mimo wielu szczegółów, ilustracje nie rozpraszają.

Rozkład publikacji został doskonale przemyślany. Historia Knuta pomaga dzieciom odnaleźć na kartach książki własne emocje i ukazać (nie)zwykłą codzienność. Przypomina też, że każdy, czy mały czy duży, potrzebuje czasem prywatności i odpoczynku, by nabrać dystansu i spojrzeć na przeciwności z innej perspektywy.Dom Knuta opinia

Eliza Idczak

Dom Knuta
tekst: Barbro Lindgren
ilustracje: Emma Adbåge
tłumaczenie: Katarzyna Skalska
wiek 3+
Poznań 2022
23,5 x 22 cm
twarda oprawa
28 stron
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zakamarki

230 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent