UD

Godzina śródziemnomorska Jarosława Mikołajewskiego – recenzja

Godzina śródziemnomorska recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Mitologia grecka miała za zadanie wytłumaczyć zjawiska, z jakimi ludzie stykali się codziennie. Nieumiejętność wykorzystania nauki do objaśnienia otaczającego świata, powodowała snucie alternatywnych opowieści, które w metaforyczny sposób odpowiadały na trudne pytania i tłumaczyły ludzkie słabości. A dziś? Czy w XXI wieku, pełnym technologii i dostępu do nauki, mity greckie mogą nam coś zaoferować? Czy opowiedziane przez Greków historie są jeszcze potrzebne? Na te i inne pytania odpowiada książka Godzina śródziemnomorska Jarosława Mikołajewskiego.

W słoneczny dzień nad brzegiem morza spotyka się Dziennikarz, uosobienie realizmu i wielbiciel faktów oraz Poetka, kobieta zauważająca metafory między wierszami wypowiedzi. Spacerując w godzinie śródziemnomorskiej, poza czasem, bohaterowie spotykają na swej drodze mitologiczne postaci, wchodzą z nimi w dialog lub słuchają ich dylematów. Polifem, Ariadna, Antygona czy Narcyz to tylko kilka osób, które mają coś do powiedzenia współczesnym czytelnikom. Jak zakończy się spotkanie Dziennikarza i Poetki z tymi starożytnymi ikonami?

Godzina śródziemnomorska to metaforyczna opowieść skierowana do nastolatków, a nawet dorosłych. Książka nie jest sztampową historią z jasno nakreśloną fabułą. To raczej filozoficzna opowieść, w której możemy się przejrzeć jak w lustrze. Spisana prostym językiem, pozwala zrozumieć uniwersalność mitologii; mitologii pełnej prawd i bohaterów, którzy są podobni do żyjących obecnie Europejczyków. Mimo prostego języka, książkę czyta się powoli. Wszystko za sprawą wielu rozważań na temat ponadczasowych wartości: miłości, współczucia, wolności, altruizm uczy wrażliwości. Publikację uzupełniają ilustracje Joanny Gębal. Ciekawy dobór form i kolorów ułatwia interpretację całej historii i wzbudza skrajne emocje.

Książka Jarosława Mikołajewskiego to mądra publikacja, oferująca niejedno przesłanie. Liczni bohaterowie poruszają aktualne w naszej kulturze tematy, takie jak egoizm, emigracja, bierność, zazdrość. Zachęcają tym samym do zadawania pytań, inspirują, a nawet obnażają nasze słabości. Wszystko po to, by zmusić do zastanowienia się nad swoim życiem i być może dokonać zmiany, by przynieść naszej kulturze ocalenie. Jest jeden haczyk. Trzeba być na to gotowym.Godzina śródziemnomorska opinie o książce

Eliza Idczak

Godzina śródziemnomorska
Jarosław Mikołajewski
Okładka: twarda
Format: 145 x 205
Ilość stron: 88
Premiera: 15.06.2022r.
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Słowne

491 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent