Rodzina Obrabków i psia sprawa. Recenzja

Rodzina Obrabków i psia sprawa recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Wydawnictwo Zakamarki, to esencja literatury skandynawskiej dla dzieci. Gdy sięgam po ich książkę, to wiem, że nie będzie cukierkowo. Spodziewam się raczej, że będzie trochę niegrzecznie i nieszablonowo. Czy Rodzina Obrabków jest właśnie taka?

Rodzina Obrabków i psia sprawa to trzecia część serii dla dzieci o tytułowej rodzinie Obrabków. Nie znamy wcześniejszych części, ale to ten typ serii, którą z powodzeniem możemy czytać w dowolnej kolejności.

Bohaterami książki Andera Sparringa i Pera Gustavsona jest rodzina Obrabków. Tata Zbiro, mama Cela, córka Kriminelka (zwana Elką) oraz główny bohater tej części – syn Ture. Rodzina posiada także psa, który wabi się Glina. Pies jednak (a też jest w tej opowieści dopuszczany do głosu) przekonany jest, że jego imię to „Morda Glino”. To słyszy najczęściej z ust ludzi, a nie najlepiej rozumie ludzką mowę. Jestem pewna, że nie wszystkim spodoba się, że pies jest uciszany takimi słowami, ale to właśnie literatura skandynawska – poprawność nie jej mocną stroną.

Zagłębiając się w opowieść, szybko orientujemy się, że mamy do czynienia z czymś w rodzaju rodziny Adamsów. Tu nic nie jest normalnie… Tata jedzie na szkolenie organizowane przez Stowarzyszenie Krzewienia Złodziejstwa. Elka idzie ukraść cukierki ze sklepu, bo wie, że mama byłaby niezadowolona, gdyby je kupiła. Rodzina odwiedza babcię w „ciupie”, a cała fabuła kręci się wokół psa Gliny. Pies zostanie schwytany przez policję, gdyż rodzina nie posiada paragonu potwierdzającego jego zakup. Jest więc nie tylko niegrzecznie, ale też niezgodnie z prawem.

Mocną stroną tej historii jest ilość absurdu i niesamowite poczucie humoru.

Mój sześciolatek był zachwycony, a jestem pewna, że w trakcie samodzielnej lektury zaśmiewać się w głos będą nawet dziesięciolatki.  I nie pomyślcie, że książka nie przedstawia żadnych wartości. Jak rodzina Adamsów, tak i rodzina Obrabków, jest dziwna i zła tylko w oczach innych. Relacje między członkami rodziny są wzorowe. Wszyscy sobie pomagają, wspierają się. Widać, że to kochająca rodzina. Dodatkowo, Ture nie do końca lubi złodziejski fach, często wyłamuje się z ram narzuconych mu przez resztę rodziny i nie zostaje z tego powodu odtrącony.

Rodzina Obrabków i psia sprawa to gwarancja świetnej zabawy. Jesteśmy zachwyceni tą serią i na pewno sięgniemy po wcześniejsze części ich przygód.Rodzina Obrabków opinie

Ewelina Zielińska

Rodzina Obrabków i psia sprawa
tekst: Anders Sparring
ilustracje: Per Gustavsson
wiek 6+
Poznań 2022
17,5 x 21,5 cm
twarda oprawa
60 stron
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zakamarki

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent