Nawet myszy idą do nieba. Recenzja książki
UD

Nawet myszy idą do nieba. Recenzja książki

nawet myszy idą do nieba recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Śmierć zwierzęcia, szczególnie kiedy było bliskim przyjacielem dziecka, trudno wytłumaczyć. Cierpieniu towarzyszą silne emocje, a racjonalne tłumaczenie trudno pojąć. Przygotować na ten moment, lub przynieść pociechę po fakcie, może książka Nawet myszy idą do nieba Ivy Prochaqzkovej.

Czas myszki Czmyszki w przykrych okolicznościach dobiega końca. Na granicy życia i śmierci czekają na nią członkowie rodziny, którzy pomagają dostać się do bram zwierzęcego raju. Razem z wieloma zwierzętami różnego rodzaju, mysz trafia najpierw do Łaźni, w której musi zmyć z siebie brud życia, a następnie do bajkowego lunaparku, gdzie można się bawić do woli. Zaskoczona Czmyszka spotyka w niebie wielu znajomych, których życie również dobiegło końca. Ku jej przerażeniu trafił tam również Rudeusz – jej wróg numer jeden, lis, który na ziemi ciągle na nią polował! Niebo to jednak miejsce, które rządzi się innymi prawami, dlatego między myszką, a lisem rozwija się niezwykła przyjaźń. Tylko czy przetrwa wszystkie przygody i wyzwania, jakie na nich czekają?

Nawet myszy idą do nieba to wzruszająca opowieść dla dzieci powyżej szóstego roku życia.

Pełna wrażliwości i lekkości, przedstawia najmłodszym bajkową kreację nieba, w którym znajdzie się miejsce dla każdego zwierzęcia. Liczne opisy wywołują zachwyt i poruszają wyobraźnię, przez co czytelnik z łatwością zanurza się w świat głównych bohaterów, a płynna, ale nieintensywna akcja, pozwala powoli odkryć uroki historii, która na kolejnych kartach książki ukazuje przemianę głównych bohaterów. Ich budząca się akceptacja i dojrzałość, dzięki której nawiązują silną więź jaka może istnieć tylko między bratnimi duszami, obala stereotyp fałszywego lisa i płochliwej myszy i sprawia, że każde z nich wzbudza sympatię oraz zaufanie. To ważna lekcja dla młodego czytelnika.nawet myszy idą do nieba opinie

Ukazanie tematu śmierci nie jest łatwe, dlatego autorce należą się gromkie brawa.

W łagodny sposób, z wyczuciem, a nawet odrobiną delikatnego humoru, Iva Prochaqzkova przeprowadza dzieci przez całą historię, zostawiając je z niejedną refleksją.
Książkę urozmaicają nastrojowe ilustracje wykonane ręką Denisa Grimmova, współgrające z filmem o tym samym tytule.

Podsumowując, Nawet myszy idą do nieba Ivy Prochaqzkovej to wartościowa książka, która oswoi trudne zagadnienia i przekaże cenne, życiowe lekcje. Podkreśli wartość wzlotów i upadków, przypomni, że prawdziwej przyjaźni nie zaszkodzą wygląd, charakter czy inne różnice, a zakończenie wyciśnie niejedną łezkę.

Eliza Idczak

Nawet myszy idą do nieba
Autor: Iva Procházková
Ilustracje: Denisa Grimmová
Przekład: Julia Różewicz
Oprawa: twarda
Data wydania: 27.04.2022
Liczba stron: 112
kategoria wiekowa: 8+
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Afera

361 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent