Lis i skrzat – recenzja książki

Lis i skrzat recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Tradycję skandynawską cechuje wiara w skrzaty roztaczające opiekę i bezpieczeństwo wokół rodziny, w pobliżu której mieszkają. Przed czym chronią ludzi i ich gospodarstwa? Tego dowiecie się z książki Astrid Lindgren Lis i skrzat.

Nadeszła zima, a z nią śnieg, mróz i głód. Mikael, rudy lis, ma trudności ze znalezieniem pożywienia, więc wychodzi z nory, by zapolować. Skrada się pod gospodarstwo, licząc na znalezienie smacznej kury. Przecież ludzie, zajęci świętowaniem Bożego Narodzenia, z pewnością nie zauważą jego obecności. Słyszy go jednak skrzat, sprawujący opiekę nad gospodarstwem. Czy zrozumie potrzeby głodnego zwierzęcia? A może przepędzi lisa z powrotem do lasu?Lis i skrzat opinie o książce

Lis i skrzat to opowiadanie Astrid Lindgren, pisarki słynącej z takich klasyków jak „Dzieci z Bullerbyn” czy „Bracia Lwie Serce”. Co ciekawe, tekst bajki nie jest nowością. Powstał pierwotnie ponad 50 lat temu, w 1965 roku, na podstawie słynnego w Szwecji wiersza Karla-Erika Forsslunda.

Historia lisa Mikaela i skandynawskiego skrzata to krótka opowieść skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym. Opisywana z perspektywy zwierzęcia, zachowuje klimat mroźnego, zimowego wieczoru, pełnego bożonarodzeniowych akcentów.

Język dostosowany do najmłodszych powoli wprowadza w temat, pozwalając z uważnością obserwować spotkanie dwóch nieznajomych. Brak dynamicznej akcji czy mnogości emocji nie umniejsza publikacji. Wręcz przeciwnie. Opowieść podszyta magią, bez negatywnych bohaterów, pozwala się wyciszyć i otulić dobrym słowem i refleksją. Zarówno lis, jak i skrzat podejmują słuszne decyzje, dyktowane instynktem i zobowiązaniem. Dodatkowo krasnoludek pełni rolę mediatora między światem ludzi, a zwierząt, rozumiejąc potrzeby obu stron i pozostając pełnym empatii.

Wartość książki podnoszą również ilustracje Evy Eriksson, w których oddano szczegóły znane dzieciom z obecnych czasów, zachowując przy tym dobroduszność opisywanych postaci. Wszystko to czyni publikację ujmującą i łagodną, uczącą dobroci oraz życzliwości.

Podsumowując, Lis i skrzat to jedna z tych książek, do których z przyjemnością się wraca. To publikacja, która wzmocni relacje z dzieckiem, ukoi do snu, wypełnieni serce miłością i zrozumieniem. Otwórzcie książkę i zerknijcie do skandynawskiego domu. Niech zadzieje się magia.Lis i skrzat opinie o książce

Eliza Idczak

Lis i skrzat