Co zrobi Frania? Akceptacja Barbary Supeł, recenzja książki

Co zrobi Frania recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Akceptacja. Słowo, którego definicja nie nastręcza nikomu trudności. Bo cóż skomplikowanego może być w pogodzeniu się z czymś, czego zmienić nie można? W teorii zapewne nic. W praktyce jest to jednak dużo trudniejsze, dlatego od najmłodszych lat warto kształcić w dzieciach właściwe postawy wobec siebie i innych. Nic nie sprawdzi się lepiej, niż kolejna część serii Co zrobi Frania? Barbary Supeł.

Frania to pięciolatka, która wyrusza z rodzicami na wakacje. Wyjazd obfituje w niespodziewane sytuacje, z którymi wszyscy muszą sobie poradzić. Już pierwszego dnia w hotelu dziewczynka spotyka chłopca, który zachowuje się zupełnie inaczej niż dzieci, które Frania poznała do tej pory. Później, po intensywnej zabawie na wirującej karuzeli, tata zrobił się zielony, a stan zdrowia nie pozwalał mu nawet poczytać książki, na którą Frania bardzo liczyła. A gdy w telewizji pokazali program z syrenkami i przyszła pora na zabawy w basenie, pięciolatka nie umiała skoordynować swoich ruchów i zmartwiona zauważyła, że zamiast jak syrenka, pływa jak żaba! Na szczęście szybko okazało się, że Frania ma koło siebie kochających i wspierających rodziców oraz starszego brata, którzy jak nikt inny potrafią wspomóc ją w rozwiązywaniu codziennych problemów. W jaki sposób poradzili sobie z wakacyjnymi trudnościami? Zerknijcie do książki, a wszystko się wyjaśni.Co zrobi Frania opinie

Co zrobi Frania? Akceptacja to trzecia część serii, skierowana do dzieci przedszkolnych, choć jej niepowtarzalność może spodobać się również dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Po dwóch ciepło przyjętych częściach, autorka serii o przygodach Frani dzieli się z młodymi czytelnikami kolejną, w której tematem przewodnim jest szeroko rozumiana akceptacja. Autorka przedstawia trzy proste w odbiorze, ale pełne szczegółów historie, opowiedziane z perspektywy przedszkolaka. Pierwsza dotyczy akceptacji inności, druga samopoczucia innych, a trzecia odwołuje się do samoakceptacji.

Obecny humor i refleksja sprawiają, że książkę czyta się z przyjemnością. Dodatkowo, postawa wzbudzającej sympatię rodziny, przedstawionej w sposób prawdziwy, bez idealizowania, zyskuje przychylność czytelnika i rozbudza dziecięcą ciekawość świata. Dialogi pełne zrozumienia i bliskości będą pomocne przy rozwiązywaniu niejednego dziecięcego problemu, pojawiającego się w okresie przedszkolnym.

Ciekawym zabiegiem jest przerwanie opowiadania w przełomowym momencie i zasugerowanie czytelnikowi zatrzymanie się nad omawianymi kwestiami. Wszystko zebrane w tabelce z możliwymi rozwiązaniami sytuacji, skłaniającymi do rozmowy z dzieckiem i samodzielnego szukania wyjścia z kłopotów. Ma to nie tylko walor dydaktyczny, ale i emocjonalno-społeczny.

Na uwagę zasługuje też jakość wydania. Ilustracje Agaty Dobkowskiej dodają uroku książce i wprowadzają dużo humoru, a ciekawie sformatowany tekst ułatwia przekazanie emocji i zaakcentowanie istotnych treści.

Ostatnie strony publikacji to Porady Frani, czyli wskazówki dla dorosłego czytelnika do dalszej pracy z dziećmi. Pozycja Barbary Supeł jest zatem książką nie tylko dla dzieci, ale i ich opiekunów. Jeśli szukacie książek, które w łagodny sposób wprowadzą dzieci w świat drobnych aktów życzliwości, książki o Frani będą strzałem w dziesiątkę. Gwarantuję, że pokochacie dziewczynkę tak jak przedszkolaki.

Co zrobi Frania akceptacja opinie

Eliza Idczak