Niemieckie imiona, które spodobają się w Polsce

Niemieckie imiona, które spodobają się w Polsce
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Język naszych zachodnich sąsiadów może wydawać się ostry i mało przyjemny w brzmieniu. Jeśli jednak zagłębimy się w niego bardziej, możemy odkryć językowe perełki, słowa piękne i interesujące, w tym także imiona. Wiele imion, które znamy, ma korzenie germańskie. Warto się im bliżej przyjrzeć – kto wie, może znajdziecie tu inspirację dla swojego przyszłego potomka!

Przedstawiamy zestawienie niemieckich imion, które z powodzeniem można nadawać także w Polsce.

Urocze niemieckie imiona dla dziewczynek:

Greta

Greta to niemiecka wersja naszej Małgorzaty. W tej wersji, nadano je w Polsce 23 nowo narodzonym dziewczynkom w 2019 roku.

Ida

Imię to ma dość niejasną etymologię, lecz prawdopodobnie jest imieniem germańskim. Zresztą dość popularnym w Niemczech i nie tylko – w Polsce w 2018 roku zostało nadane 337 razy, co stawia je na 81. miejscu pod względem popularności. Więcej o imieniu Ida tutaj.

Matylda

To piękne imię jest imieniem starogermańskim, w którym brzmiało Maht-hiltja, co znaczyło „siła-walka”. Więcej o tym imieniu tutaj.

Frida

Frida lub Frieda to imiona germańskie, pochodzące od elementu frid, co oznacza „pokój”. Najbardziej znaną osobą noszącą to imię, była meksykańska malarka Frida Kahlo, której ojciec urodził się w Niemczech i osiadł w Meksyku. W ten sposób meksykańska artystka otrzymała swoje germańskie imię.

Irma

Imię germańskie, będące skróconą wersją imienia Irmina. Nie jest to popularne imię, w Polsce w 2018 roku nadano je tylko dwa razy, a w 2019 ani razu. Więcej o imieniu Irma tutaj.

 

Piękne niemieckie imiona dla chłopców:

Karl

Niemiecka wersja imienia Karol. Ulubione imię królów i cesarzy z licznych krajów Europy. W Polsce imię Karl w 2019 roku zostało nadane tylko dwa razy.

Oskar

Imię germańskie oznaczające „bożą włócznię” lub „włócznię boga”. W Polsce jest to imię bardzo popularne, w 2019 uplasowało się na 27. miejscu pod względem ilości nadań. Więcej o imieniu Oskar tutaj.

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Albert

Imię Albert w dawnym języku niemieckim brzmiało Adal-beracht, co znaczyło „promieniejący szlachetnością”. Więcej o tym imieniu tutaj.

Hans

Pierwotnie imię Hans było skrótem od Johannes, czyli odpowiednika polskiego Jana. Później jednak zaczęło funkcjonować jako odrębne imię. Hans jest imieniem popularnym w niemieckojęzycznych regionach Europy od późnego średniowiecza.

Bruno

Imię Bruno znaczyło w którymś z dawnych germańskich dialektów „brunatny”, czyli buras, i oznaczało po prostu niedźwiedzia. Coraz bardziej popularne w Polsce, w 2019 roku imię Bruno nadano aż 1286 razy, co stawia je na 41. miejscu pod względem ilości nadań.

Hugo

Imię Hugo wywodzi się od słowa oznaczającego „serce, umysł, duch”, doskonale pasuje więc do inteligentnej, bystrej i rozumnej osoby. W 2019 roku w Polsce nadano je 155 razy.

Arnold

Arnold pochodzi od staroniemieckiego imienia Arenwald, składającego się z dwóch członów: arn, czyli orzeł oraz wald, czyli władza, moc. W Niemczech stosowany jest popularny skrót tego imienia: Arne.

 

Jak widać, już teraz niektóre niemieckie imiona są dość popularne, choć chyba nie zawsze rodzice zdają sobie sprawę z ich pochodzenia. Mamy nadzieję, że wśród nich znaleźliście jakieś, które Was zainteresowało, a jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie do naszego działu z imionami, w którym jest ich jeszcze więcej!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent