Komiksowe adaptacje książek XX wieku – recenzja komiksu Biały Kieł

Komiksowe adaptacje książek XX wieku – recenzja komiksu Biały Kieł

Biały kieł recenzja komiksu egmont
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Ogromna liczba książek na rynku wydawniczym prowadzi do pytania: po co sięgnąć najpierw? Jaka publikacja zapewni rozrywkę i pochłonie do reszty? Może warto zacząć od klasyki, książek sprawdzonych przez wielu, wyróżniających się na tle innych, ale w zupełnie innym wydaniu? Wydawnictwo Egmont, rozwijając swój rynek komiksowy, proponuje serie rysunkowych adaptacji popularnych dzieł XIX i XX wieku. Wszystko po to, by szerzyć ich uniwersalne treści. Wśród propozycji znajdziemy m.in. tytuł Jacka Londona, Biały Kieł. Jak wygląda reinterpretacja ponadczasowego dzieła?

Biały Kieł to opowieść snuta na tle XIX-wiecznej scenerii Stanów Zjednoczonych Ameryki, kiedy wielu ogarnęła gorączka złota. Tytułowe zwierzę, mieszanka psa i wilka, to dzikie stworzenie, które jako szczenię zostało oswojone przez Indian, stając się psem zaprzęgowym. Sprzedany później traperowi, zmuszony był walczyć o przetrwanie w nielegalnych walkach psów, rozwijając w sobie nienawiść, agresję i wrogość do innych. W końcu jednak na jego drodze pojawił się człowiek, przy którym Biały Kieł miał szansę na spokój i radość. Jednak czy umiał to wykorzystać?

Komiksowe adaptacje literatury wydawnictwa Egmont to proste i oszczędne w słowa publikacje, która niosą nowe wrażenia znanych pozycji. Szczegółową historię niesamowitego wilka Caterina Mognato streściła na 50 stronach, zachowując jednak wierność oryginału, w którym tematem przewodnim jest chęć przetrwania i siła przyjaźni. Scenarzystka przedstawiła główne wątki w sposób łatwiejszy w odbiorze, skrótowy, pozwalając zapoznać się ze znanym dziełem tym, którzy nie mogą, lub nie chcą sięgnąć do oryginału.

Komiks podzielony został na cztery rozdziały przedstawiające sytuacje, które przybliżą historię Białego Kła i przeciwności, z którymi musiał się zmierzyć, by w końcu odnaleźć szczęście. Wierni czytelnicy poznają nowe oblicza ulubionych postaci, a młodsi czytelnicy docenią siłę i wytrwałość dzikiego psa, poszerzając grono fanów tytułowego bohatera.

Opatrzony surowymi, pełnymi brutalności ilustracjami Waltera Venturi, w których nie brakuje szczegółów, komiks wywołuję całą gamę emocji, wstrząsa i zaskakuje. Wszystko po to, by pokazać jaką krzywdę wyrządza agresja i przemoc, a co niesie za sobą szacunek i przyjaźń.

Ponadczasowa pozycja skierowana jest do dzieci starszych i dorosłych fanów Jacka Londona. Z uwagi na widoczną na ilustracjach agresję, krzywdę zwierząt, używki, nie jest to publikacja dla dzieci młodszych.

Publikacja to ciekawa lektura na początek komiksowej przygody, bądź też przygody ze słynnymi dziełami XX wieku, mogąca zachęcić do sięgnięcia po oryginał. Osobiście zabrakło mi wielu znanych z powieści wydarzeń, nadających dynamiki i „smaczku”. Nie wpływa to jednak na wierność oryginału i nie będzie przeszkadzało tym, którzy treści książki dotąd nie poznali.

Komiks Biały Kieł wydawnictwa Egmont to dobra opcja dla tych, którzy szukają rozrywki i chcą poznać ogólny zamysł książki Jacka Londona. Dostępniejsza, napisana łatwiejszym językiem niż oryginał, przekazuje najważniejsze wartości znanej powieści i wywołuje refleksję. Może nawet wzbudzi miłość do książek…

Eliza Idczak

Adaptacje literatury. Biały Kieł
Scenarzysta: Caterina Mognato
Ilustrator: Walter Venturi
Tłumacz: Nika Sztorc
Typ oprawy: miękka
Liczba stron: 48
Wymiary: 21.5×29.0cm
Data premiery: 25.01.2023
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Egmont

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent