Anna Perlińska-Supeł

Najlepsza kucharka i mama rezolutnego kilkulatka oraz kilkumiesięcznego urwisa. Kocha książki dla dzieci i uważa, że MiastoDzieci.pl powinno pisać głównie o nich. Pracuje też w liceum i trochę ukrywa przed uczniami swoją słabość do koncertów heavymetalowych. Szalona fanka grzybobrania – uważa, że jesień powinna trwać cały rok.

ania@miastodzieci.pl

Recenzje

Pora-do-przedszkola

Pora do przedszkola. Recenzja

Przedszkole. Emocje, strach, niepewność, ciekawość, całe mnóstwo wątpliwości. Te i wiele innych uczuć towarzyszy zarówno maluchom, jak ich rodzicom przed przekroczeniem progu przedszkola. W pełnej obaw analizie czy dziecko poradzi sobie bez nas w obcym otoczeniu, czy zaklimatyzuje się w gronie rówieśników, czy pani będzie miała z nim dobry kontakt, zapominamy czasem o uczuciach i wielkich problemach głównego zainteresowanego – naszego przyszłego przedszkolaka.

Recenzje

Maleńkie-Królestwo-królewny-Aurelki

Maleńkie Królestwo królewny Aurelki. Recenzja

Czyżby kolejna różowa królewna na mieniącej się wszelkimi odcieniami różu mapie literatury dziecięcej? – pomyślałam biorąc do ręki „Maleńkie Królestwo królewny Aurelki”. Po chwili lektury zaśmiewałam się już w najlepsze gratulując sobie w duchu, że nie odłożyłam książki na półkę zatytułowaną „Do przeczytania… kiedyś”.

Recenzje

Wesoły-Ryjek

Wesoły Ryjek. Recenzja

Większość rodziców zna ten problem. Dwu-, trzy-, czteroletni domowy budzik nastawiony na zabawę w niedzielę o 6tej rano. Zabawne, śmieszne, rozbrajające? Tak, ale dopiero we wspomnieniach.

Recenzje

Czy-wojna-jest-dla-dziewczyn-Recenzja

Czy wojna jest dla dziewczyn? Recenzja

Czy rozmawiacie z dziećmi o wojnie? Czy macie jeszcze dziadków i pradziadków, którzy przeżyli koszmar wojennych czasów? Dorosłe pokolenie poznało okupację z opowieści jej świadków i uczestników. Nie wszystkie dzieci będą już miały taką możliwość.

Rekomendacje

Patronat
Miasto-Dzieci-uhonorowane-medalem

Miasto Dzieci uhonorowane medalem

Podczas VIII finału kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” redaktor naczelna Miasta Dzieci odebrała medal z rąk prezes Fundacji Ireny Koźmińskiej. Wyróżnienie to przyznano mediom, które najefektywniej przyczyniają się do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych i najaktywniej wspierają działania Fundacji.

Tradycje i święta w rodzinie

Światowy Dzień Pluszowego Misia, ciekawostki o misiach

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Wychowanie i edukacja

Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dziecka?

Mają swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi argumentują, że zabierają dzieciom czas przeznaczony na rozrywkę i zabawę z rodzicami. Niektórzy twierdzą też, że zajęcia dodatkowe zbyt ukierunkowują, pozbawiając wolnego wyboru pasji w dorosłym życiu. Być może coś w tym jest, ale nie zmienia to faktu, że zajęcia pozalekcyjne stały się już integralną częścią życia naszych maluchów.

Archiwum

Brzechwałki

Brzechwałki

„Brzechwałki” – pierwszy krok w drodze po Oscara.

Wyobraźmy sobie profesjonalną scenę, a na niej…czterolatka, który z przejęciem odgrywa przygotowaną wcześniej rolę. Widać, że trema jest paraliżująca, ale maluch znosi to dzielnie zachowując się przy tym jak profesjonalny aktor. Wyobraźmy sobie nie mniej przejętych rodziców i dziadków, którzy na widowni z całych sił trzymają kciuki, albo wspólnie z dzieckiem odgrywają spektakl…

Wychowanie i edukacja

Jak skompletować wyprawkę dla dziecka do szkoły, przedszkola

Szkolna wyprawka. 4 kroki do sukcesu

Wchodząc do najbliższego marketu nie sposób nie zauważyć , że rok szkolny, a tym samym i przedszkolny zbliża się dużymi krokami. Z każdej strony regałów wołają do nas kolorowe zeszyty, a pisaki, kredki i długopisy w równych rządkach zgodnie wołają „kup mnie”. W tym zagubieniu warto się zastanowić co naprawdę będzie potrzebne, co pomoże naszemu dziecku w poprawnym rozwoju, a co będzie tylko niepotrzebnym wydatkiem, do którego przekonują centra handlowe.

Archiwum

Patronat
Krówki-i-mrówki-z-Cafe-Szafe

Krówki i mrówki z Cafe Szafe

Prawdziwy człowiek z pasją. Autor bajek („Krówki i mrówki i inne bajki wierszem”, „Wiórki wiewiórki i inne bajki wierszem”), znany w Krakowie krzewiciel kultury dla najmłodszych i nie tylko, mąż i tata dwojga dzieci.

Zdrowie

moje dziecko jest nieśmiałe jak pomóc

Nieśmiałość utrudnia dziecku życie. Jak mu pomóc?

Zjawisko nieśmiałości w porównaniu z kwestiami agresji czy nadpobudliwości dziecka wydaje się niegroźne. Jednak dla rodziców wstydliwego dziecka jest to tak samo istotny i ważny problem. Oni najwyraźniej widzą, że ich dziecko nie jest szczęśliwe, brak mu typowej dla dzieci radości i spontaniczności, a w jego życiu dominują emocje negatywne takie jak lęk, poczucie niższości, niechęć i zazdrość.

Archiwum

Zwiedzamy-w-kapciach

Zwiedzamy w kapciach… Japonię?

Kraków słynie w kraju i poza jego granicami z zamiłowania do kultury oraz wszelkich jej przejawów. To znak rozpoznawczy i chluba mieszkańców miasta. Oprócz spotkań z bogatym folklorem i obyczajami krakowskimi, można tutaj poznać tradycje różnych regionów i państw.

Rodzina na co dzień

Dziecko nadpobudliwe

Czy moje dziecko ma ADHD…?

Jeżeli kilkuletnie dziecko ma trudności z pozostaniem przez chwilę w jednym miejscu, jest wybuchowe, ma problemy ze skupieniem uwagi i łatwo się rozprasza istnieje prawdopodobieństwo, że cierpi na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytami uwagi (ADHD). Problem ten dotyczy ok. 10% dzieci. Zdecydowanie częściej chłopców niż dziewczynek.