Dzień Dziecka w Multikinie
UD

O 1 czerwca Europejskie Centrum Solidarności otwarte przez 7 dni w tygodniu

Europejskie Centrum Solidarności
🗺 mapa
📅 wtorek 01.06.2021 do niedziela 06.06.2021
O 1 czerwca Europejskie Centrum Solidarności otwarte przez 7 dni w tygodniu
Od 1 czerwca zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności 7 dni w tygodniu, w weekendy do godz. 20. Każdy gość wystawy stałej, również dzieci, zostaje wyposażony w audioprzewodnik, którego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu. Z powodu pandemii zwiedzać można jedynie indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych.

Wracamy do stałego harmonogramu otwarcia budynku i dostępności wystaw. To, co kiedyś było normalnością, dziś napawa ogromną radością i nadzieją na to, że przez całe wakacje będziemy mogli pokazywać naszym gościom wystawę stałą – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – Niech dodatkową zachętą będzie fakt, że nasza wystawa stała właśnie została uhonorowana Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego / EUROPA NOSTRA 2021, najważniejszą europejską nagrodą w dziedzinie dziedzictwa kulturowego. Zapraszamy!

Codziennie dostępne są dla zwiedzających: wystawa stała, wystawa czasowa SIERPIEŃ ’80. BEZ STRACHU, ALE Z ROZWAGĄ (wstęp wolny), biblioteka, taras widokowy na 6 piętrze, sklep muzealny, restauracja ze stolikami wewnątrz i na zewnątrz.

Wyłączone z użytkowania pozostają: Wydział Zabaw, czytelnia archiwum, mediateka, przestrzeń społeczna Solidarność codziennie.

WYSTAWA STAŁA ECS
Zajmuje ponad 3 tys. metrów kwadratowych, na dwóch kondygnacjach ECS. Podzielona jest na siedem sal. Wystawa w atrakcyjny sposób – przy użyciu archiwalnych przedmiotów, dokumentów, rękopisów, zdjęć, projekcji wideo i interaktywnych instalacji – opowiada nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o zmaganiach innych narodów mierzących się z siłą reżimów komunistycznych. Prawdziwą atrakcją są Tablice 21 Postulatów Gdańskich; suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz; milicyjny star, jakim transportowano opozycjonistów czy jeden z najnowszych eksponatów – replika sukni ślubnej, przemyconej przez granicę, aby posłużyć podziemnym drukarzom.

WYSTAWA CZASOWA | SIERPIEŃ ’80. BEZ STRACHU, ALE Z ROZWAGĄ
Pokazujemy mniej znane fotografie ok. 60 różnych autorów. Zdjęcia pochodzą z archiwum ECS i innych kolekcji, m.in. dwóch francuskich fotoreporterów: Jeana-Louisa Atlana i Alaina Dejeana. Doskonale skadrowane, a dotąd rzadko publikowane, wielowymiarowo ukazują strajk i strajkujących. A co ciekawe, eksponowane są przy użyciu sklejki, takiej, na jakiej w Sierpniu ’80 w Stoczni Gdańskiej spisano postulaty protestujących.

TARAS WIDOKOWY
Widokowego z wysokości 6 piętra rozpościera się na dawną stocznię i miasto.

SKLEP MUZEALNY
Szczególnie książki dotyczące historii.

BIBLIOTEKA
poniedziałek – piątek / 11–16
Skorzystać można nie tylko z bogatego księgozbioru, zapraszamy też do lektury czasopism i prasy, a jest to zbiór liczący ponad sto tytułów w bieżącej prenumeracie.

PARKING PODZIEMNY
Kupując bilet wstępu na wystawę stałą zyskuje się 4 godziny parkowania gratis. Wjazd od ul. Nowomiejskiej.

406 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent