UD

Książki na Dzień Ojca o więzi taty z dziećmi

Tata i córka czytają książkę
📖 Czyta się średnio w 11 min. 🕑
Tatusiowie są różni, ale wszyscy przez swoje dzieci kochani i dla nich wyjątkowi! Jeśli zastanawiacie się nad upominkiem na Dzień Ojca, z którego mógłby się cieszyć razem z dziećmi, warto wziąć pod uwagę książki, które w ujmujący sposób pokazują uczucia ojca i niepowtarzalną więź dziecka z tatą. To tytuły idealne do wspólnego czytania – takie, które wzruszą tatę i pomogą dziecku zrozumieć siłę ojcowskiej miłości. 

Przygotowaliśmy zestawienie najpiękniejszych książek dla dzieci, w których tata jest najważniejszym bohaterem. 

Tato(wie), autor Leszek Talko – zabawny picturebook dla tych, którzy chcą pokazać swoim dzieciom, że każda sytuacja jest okazją do wspólnego spędzania czasu z tatą. Opowieść o tym, że tatowie mogą wszystko… inaczej, co nie znaczy gorzej, ale z pewnością zabawniej! Dla dzieci w wieku 4-5 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zielona Sowa.

Najmocniej na świecie, autor Trish Cooke – pełna ciepła i pozytywnej energii książka o rodzinnej bliskości, radości z bycia razem i o tym, jak dobrze jest być dzieckiem. Autorka mistrzowsko oddaje atmosferę rodzinnej bliskości i wspólnej zabawy. Wiek dzieci 2+. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Dwie Siostry.

Kuku i super tata, autorka Monika Kamińska – Kuku chce zostać superbohaterem. Biega po domu w pelerynie i wydaje z siebie groźne okrzyki. Nie wszystko idzie zgodnie z planem, ale Kuku przekonuje się, że ma w domu prawdziwego superbohatera. To jego tata! Ciekawe, jak wygląda jego peleryna? Książka dla dzieci w wieku 2-4 lata. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Mamania.

Skąd jestem?, autorka Agnieszka Kacprzyk – to właściwie książka dla dzieci i obojga rodziców – piękna, intymna historia, która pomaga w odpowiedzi na dziecięce pytania dotyczące procesu przyjścia na świat. Tata jest jednym z bohaterów opowieści, a jego obraz jest tutaj naszkicowany w sposób ciepły i pełen rodzicielskiej miłości.

okładki książek o relacjach z tatą

Kochany tatuś, autorka Agnieszka Frączek –  bohaterem wierszowanej opowieści  jest najważniejszy w życiu dziecka mężczyzna – tatuś. Wzruszający pomysł na prezent dla taty i sympatyczna lektura dla dzieci w każdym wieku. Wydawnictwo Debit.

Kocham swojego tatusia – książka z twardymi stronami dla maluszków i ich tatusiów. Dzięki ciepłym ilustracjom i uczuciowym tekstom uzmysłowia malutkim czytelnikom, na czym polegają relacje dziecka z tatą. Wiek dziecka: 1+, Wydawnictwo Olesiejuk.

Tatusiowie z dziećmi, autor  Guido Van Genechten – pomysł na pierwszą książeczkę od niemowlaka dla tatusia. Czarno-białe ilustracje i solidna tektura sprawią, że książka będzie się długo „czytać”. Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Tatax i inne historie o tatusiach, autorka Stenka Barbara – Opowiadania o tatusiach – czasami zabawnych, czasami nieporadnych albo roztargnionych i trochę innych niż wszyscy, ale zawsze kochanych. Bo tatusiowie są różni, ale wszyscy wspaniali! Książka dla dzieci od 4 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa BIS.

książki o ojcostwie

Tato zdobądź dla mnie księżyc, autor Eric Carle – kartonowa książeczka o miłości. I o tym, że kochający Tata zrobi wszystko dla swojego dziecka. Mała Monika prosi swojego Tatę, żeby ten zdobył dla niej Księżyc, bo bardzo chciałaby się z nim pobawić. Czy Tacie uda się to zadanie? Dla dzieci od 2 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Tatarak.

Jeszcze pięć minut, autorka Marta Altes – uroczą, pełna delikatnego humoru historia o tym, jak ważny jest czas spędzany razem z tatą. Opowieść w równym stopniu zachwyci dzieci, jak i ich zabieganych rodziców. Wiek dzieci 3+. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Tako.

Tata małej białej rybki, autor Guido van Genechten – przyjaciele małej białej rybki mają niesamowitych tatusiów: jeden jest bardzo silny, drugi największy ze wszystkich, trzeci bardzo mądry, a kolejny naprawdę zabawny! Kolejna pogodna historia dla małych dzieci i ich tatusiów. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Mamania.

Tata na miarę, autor Davide Cali – zabawna książka o poszukiwaniu  „taty na miarę” czyli opowieść o marzeniach małego chłopca o idealnym ojczymie. I o jego miłości do tego wybranego „przyszywanego taty”. Dla dzieci od 4 lat. Wydawnictwo Egmont.

Razem z moim tatą, autorki Sandrine Beau, Marie Leghima – książeczka pomaga zrozumieć (zarówno dużym jak i małym), jak wiele znaczą każde drobne chwile spędzone razem. W perspektywie całego życia są one bezcenne! Nic nie jest w stanie zastąpić dziecku czasu spędzonego z kochającym rodzicem. Nawet najzwyklejsza czynność, najprostsza aktywność wykonywana wspólnie urasta do rangi czegoś wyjątkowego. Książeczka dla dzieci w wieku 3-6 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Olesiejuk.

Dla mnie, autor Zack Bush – opowieść o wszystkich wzruszających chwilach, które łączą ojca i dziecko – od narodzin i wypowiedzianego po raz pierwszy słowa „tata”, poprzez nieporadne pierwsze kroki, aż po wspólne zabawy. Dla dzieci w wieku 3-6 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Dwukropek.

Razem, autorka Joanna Świercz – to ilustrowana, napisana wierszem laurka dla ojcowskiej miłości. Zapis kilkunastu wspólnie spędzonych chwil. Na zabawie, nauce, domowych obowiązkach. Bo razem wszystko staje się prostsze. Dla dzieci w wieku 3-5 lat. Więcej informacji na zegnamymleko.pl.

Ja wielkolud ty kruszynka, autorka Lilli L’Arronge – książka pełna  zabawnych scenek z życia codziennego dużej i małej łasicy. Zawsze razem – tak samo lub zupełnie inaczej. I przy wszystkich różnicach – pełna wzajemna akceptacja. Kolejny świetny pomysł na prezent dla taty! Dla dzieci od 2 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Wytwórnia.

 

książki o ojcostwie
Co mi powiedział tata, autorka Astrid Desbordes – nieco filozoficzna opowieść z charakterystycznymi obrazami o niepokoju związanym z dorastaniem i wkraczaniem w dorosłe życie. Ojciec tłumaczy dziecku, że jeśli wykaże się odwagą, zawojuje świat, a także poradzi sobie z każdą przeszkodą, jaka pojawi się na jego drodze. Dobry materiał wyjściowy do rozmów o tym,  że coś złego może się co prawda wydarzyć, ale z każdej sytuacji można wynieść coś dobrego. Dla dzieci w wieku 4-7 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Entliczek.

Mój tato tańczy – dzikie wygibasy, autorzy Marek Wierzbicki, Agnieszka Malarczyk –  Lula jest energiczną i ciekawą świata dziewczynką. W jej ciele mieszają się przeróżne emocje. Tata pomaga dziewczynce poradzić sobie ze zdenerwowaniem zapraszając do wspólnego dzikiego tańca. Tylko czy uda im się wytańczyć złość? Książka dla dzieci w wieku 3-6 lat. Więcej informacji na stronie mojtatotanczy.pl.

Tatusiu, czy dziesięć to dużo? autorka Sabine Bohlmann – Mały wilczek zmaga się z trudnościami świata. Ale niezależnie od tego, czy Wilczek jest szybki, głośny czy silny, tata kocha go równie mocno! Piękna opowieść o relacji dziecka i rodzica zilustrowana mistrzowsko przez Emilię Dziubak. Książka dla dzieci 3-6 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Jak tata pokazał mi wszechświat, autor Ulf Stark –  książka o rzeczach małych i wielkich, o rzeczach przyziemnych i niemal mistycznych. W prosty sposób pokazuje przedszkolakowi otaczający go mikro- i makrokosmos, a rodzicom podpowiada, że dzieci rozumieją więcej, niż dorosłym mogłoby się wydawać. Dla dzieci od 3 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zakamarki.
Seria Tata Oli, autor Thomas Brunstrom – kilka tytułów opowiadających o perypetiach zgranego duetu – taty i córki. Tata Oli potrafi znaleźć sposób na wszystkie troski świata – bo w końcu nie jest ważne, gdzie się przebywa, ale z kim, aby dobrze się bawić. Książki dla dzieci w wieku 5-9 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Dwukropek.
Kołysanka maluszka, autorka Dawn Casey – rymowana, dźwiękonaśladowcza historyjka dla najmłodszych, której bohaterem jest mały Zajączek. Kojący rytm, niczym w kołysance, sprawia, że to idealna książka do czytania (i oglądania) przed snem razem z tatą. Książeczka dla najmłodszych dzieci. Wydawnictwo Zielona Sowa.
Tata umie prawie wszystko, autor Gunther Jacobs –  historia o najlepszym tacie świata, który umie wszystko. No, prawie wszystko… Dziecko z dumą i miłością opowiada o tym, co sprawia, że tata jest dla niego absolutnym bohaterem. A może jednak jest coś, czego tata nie umie?  Dla dzieci w wieku 3-6 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Święty Wojciech.
Po prostu tata, autorka Renata Piątkowska – zbiór zapadających w pamięć opowiadań o tatusiach, będących dla swoich dzieci całym światem. Ojcowie nie kochają wcale mniej niż mamy, oni są jak mama, tyle że wąsata… Książka dla dzieci od 6 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Literatura.
Tata Tosi jest feministą, autorka Rhonda Leet  – tata Tosi wie, że dziewczynki mogą robić to samo, co chłopcy, mają takie same prawa i możliwości, i w ten sposób wychowuje swoją córkę. Ta prosta opowieść ukazuje związek córki i taty, który nie boi się łamać zasad społecznych, aby jego córka wyrosła na mądrą, pewną siebie i niezależną osobę. Dla dzieci od 4 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa All Kids Publishing.
Rodzina. Tata, autorka Barbara Supeł – krótka opowieść o wyjątkowej relacji taty z córką. Sentymentalną podróż przez najważniejsze wydarzenia z życia każdego taty. Dla dzieci w wieku 3-5 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zielona Sowa.
Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham, autor Sam McBratney – prosta w przekazie książeczka o miłości. Bohaterowie – Mały Brązowy Zajączek i Duży Brązowy Zając za pomocą gestów i prostych słów starają się pokazać, jak bardzo siebie kochają. W ten sposób chcą wyrazić sobie wzajemnie niezmierzoną moc miłości. Książka dla dzieci w wieku 3-5 lat, lecz może ją czytać niezależnie od wieku.  Wydawnictwo HarperKids.
Niech żyje tata Alberta, autorka Gunilla Bergström – charakterystyczna i zabawna seria o Albercie ma swoich wielbicieli. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach. Dla dzieci w wieku od 3 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zakamarki.
Tato, popłyńmy na wyspę!, Tato, pojedźmy na grzyby!, Tato, zbudujmy domek!, autor Marcus Majaluom – Dwóch urwisów i mała spryciula namawiają tatę na najdziksze przygody. I wszyscy świetnie się bawią! Seria o inspirujących i zabawnych przygodach dzieci i ich taty to idealna lektura dla niemogących usiedzieć w miejscu kilkulatków oraz ich zabieganych, ale zawsze skorych do zabawy z pociechami rodziców. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Bona.
Tata już biegnie, autorka Nadine Brun-Cosme – Mateusz martwi się, że stare auto, którym razem z tatą codziennie podróżuje do przedszkola, w końcu się zepsuje. Czym wtedy przyjedzie po niego tata i czy w ogóle dotrze na miejsce? Książka ukazuje że dla taty nie ma rzeczy niemożliwych i że naprawdę każdy tata jest super bohaterem. Dla dzieci od 5 lat. Wydawnictwo Adamada.
Proszę mnie przytulić, autor Przemysław Wechterowicz – Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie małemu Niedźwiadkowi, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze. Książka pełna miłości dla dzieci w wieku 3-7 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Ezop.
Magiczny księżyc niedźwiadka – mały polarny niedźwiadek tak bardzo, boi się ciemności, że nie chce wyjść z tatą na dwór, żeby popatrzeć na księżyc. Mądry niedźwiedź tłumaczy, że noc może być bardzo piękna. Ale czy mały niedźwiadek mu uwierzy? Książka dla dzieci 2-4 lata. Wydawnictwo Olesiejuk.
Mój tata jest super – mały króliczek i szczeniaczek kochają swoich rodziców tak bardzo, jak wszystkie małe dzieci. Wzruszające opowieści o tym, ile radości i czułości niesie każdy dzień spędzony z mama i tatą. Książka dla dzieci w wieku 2-4 lata. Wydawnictwo Wilga.
Tato, kocham cię, autorka Ślepowrońska Dagna – z tatą nigdy nie jest nudno. Tata ma zawsze najlepsze pomysły. Tata jest najlepszy do przytulania.  Bajki do poduszki i do głośnego czytania dziecku. Pełne ciepła opowieści o zwierzętach. Utulą do snu każdego malucha. Książka dla dzieci w wieku 2-5 lat. Wydawnictwo Wilga.
Tato!, autor Svein Nyhus – opowieść o chłopcu, który tęskni za ukochanym tatą i poprzez różne sytuacje odmalowuje go jako idealnego ojca, prawdziwego bohatera z bajki. Historia o najgłębszych marzeniach, tęsknotach i pragnieniach dziecka. Dla dzieci w wieku 3-7 lat.  Wydawnictwo EneDueRabe.
Tata. Człowiek, mit, legenda, autor Mifflin Lowe – wzruszająca opowieść o miłości, która jest w stanie zmienić zwykłego rodzica w wielkiego bohatera. Na końcu książki niespodzianka – specjalne miejsce na opowieść o naszym wyjątkowym tacie. Książka dla dzieci w wieku 3-6 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Znak.
Super Tata, autor Hervé Tullet- Supertata wie, jak sprawić przyjemność swojej rodzinie i co każdemu z jej członków sprawi radość. Ofiarowuje im fantastyczne rzeczy: zamek, kosmiczny pojazd, dwa słonie… Jest supersilny i potrafi czarować. Jak każdy tata! Harmonijna kartonowa książeczka już dla rocznych dzieci, ale i trzylatek znajdzie coś dla siebie. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Babaryba.
Jeszcze pięć minut, autorka Marta Altes – picturebook o losie lisiej rodzinki i nie zawsze nadążającym ze wszystkim tatusiu, który zajmuje się małymi urwisami cały dzień. Zabawna, ciepła historia o tacierzyństwie z perspektywy dziecka. Pełna miłości i pięknych ilustracji. Książka dla dzieci w wieku od 3 lat. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Tako.

 

563 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
Anna Perlińska-Supeł

Anna Perlińska-Supeł

Najlepsza kucharka i mama rezolutnego kilkulatka oraz kilkumiesięcznego urwisa. Kocha książki dla dzieci i uważa, że MiastoDzieci.pl powinno pisać głównie o nich. Pracuje też w liceum i trochę ukrywa przed uczniami swoją słabość do koncertów heavymetalowych. Szalona fanka grzybobrania – uważa, że jesień powinna trwać cały rok.

ania@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent