• Podróże
  • Zabytki architektury – duże i w...

Zabytki architektury – duże i w miniaturze na Śląsku

Parki miniatur na Śląsku atrakcje dla dzieci

W ostatnich latach bardzo popularne stały się parki miniatur. W tej chwili jest ich kilkanaście w całej Polsce. Można w nich zobaczyć słynne budowle świata, pomniki architektury sakralnej, dawne zamki lub ich ruiny. Zobaczmy, gdzie w województwie śląskim natkniemy się na park miniatur. Niektóre parki nie są czynne cały rok, dlatego warto sprawdzić na stronie parku od kiedy można go zwiedzać.

Park Zamków Jurajskich

Podzamcze k. Ogrodzieńca, ul. Zamkowa 33, www.park-ogrodzieniec.pl
Bilety: normalny/ulgowy 12 zł, rodzinny 45 zł.

Park Zamków Jurajskich jest częścią większego Parku Rozrywki, o którym piszemy TUTAJ.

W parku miniatur zobaczyć można odtworzony zgodnie z prawdą historyczną Szlak Orlich Gniazd. Makiety zamków i warowni zbudowano w skali 1:25 w odtworzonym ukształtowaniu Jury z dolinami, kanionami i ścianami skalnymi. W parku zobaczymy również odtworzone w skali 1:1 repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza.

Park Miniatur Sakralnych Złota Góra

Częstochowa, ul. Złota, zlotagora.com
Bilety: normalny 17,50 zł, ulgowy 13,50 zł, rodzinny 40 zł (2+1), 50 zł (2+2), 62,50 zł (2+3)

Zobaczymy tu najbardziej znane i najpiękniejsze bazyliki, katedry, sanktuaria i świątynie świata. Odtworzono np. Świątynię Grobu Pańskiego w Jerozolimie, dom Marii Panny w Efezie czy Bazylikę Niepokalanego Poczęcia w Lourdes. Znajduje się tu też mierzący czternaście metrów pomnik Jana Pawła II.

Dream Park Ochaby

Ochaby Wielkie, ul. Hodowlana 2, www.dream-park.pl
Bilety: normalny 46 zł, ulgowy do 16 lat 41 zł, senior od 60 lat 36 zł. Park Miniatur jest częścią większego Parku Rozrywki Dream Park Ochaby. Bilet obowiązuje na wszystkie atrakcje.

Park Miniatur w Dream Park Ochaby to prawdziwa podróż dookoła świata. Są tu najbardziej spektakularne i najbardziej znane perły architektury z każdego kontynentu. Znajdziemy to więc Sfinksa, budynek opery w Sydney czy Taj Mahal.

Muzeum Miejskie w Żywcu – Park Miniatur

Żywiec, ul. Zamkowa 2, www.muzeum-zywiec.pl/park-miniatur,32.html
Bilety: 5 zł

Park tematyczny w Żywcu pod nazwą „Od Komorowskich do Habsburgów.” Park Miniatur zlokalizowany jest w salach na parterze pałacu Habsburgów, a także w otaczającym go żywieckim parku. Ekspozycje wewnątrz zamku prezentują tradycje, zwyczaje i życie codzienne kolejnych rodów właścicieli Żywca, natomiast wokół pałacu znajdują się 23 miniatury obiektów sakralnych, dworów, leśniczówek.

Na terenie województwa śląskiego można również zobaczyć wiele oryginalnych zabytków architektury – zarówno częściowo lub w całości zachowanych, jak i pozostałości dawnych świetnych zamków. Nie tylko warte są zwiedzenia ze względu na urok czy piękne położenie, ale też przy niektórych organizowane są w sezonie wiosenno-letnim liczne atrakcje dla odwiedzających.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

Pławniowice, ul. Gliwicka 46, palac.plawniowice.pl
Park: bilet normalny 3 zł, ulgowy 1,50 zł, Pałac: bilet normalny 8 zł, ulgowy 5 zł

Piękny pałac w Pławniowicach na zachód od Gliwic, otoczony przez wspaniały park ze starymi drzewami, kwitnącymi magnoliami, stawem, pomnikami, to idealne miejsce na wiosenny spacer. Najlepiej wybrać się w niedzielę, ponieważ tylko wtedy można zwiedzić wnętrze pałacu. Godziny zwiedzania podane są na stronie internetowej.

Zameczek myśliwski w Promnicach

Jezioro Paprocańskie, 43-210 Kobiór, www.promnice.pl
Zameczek w Promnicach to uroczy XIX-wieczny domek myśliwski, który należał do rodziny książąt pszczyńskich. Obecnie w zameczku znajduje się hotel. Położony w przepięknym miejscu w lesie nad Jeziorem Paprocańskim. Można tu spacerować bądź urządzić wycieczkę rowerową leśnymi ścieżkami biegnącymi wokół całego jeziora, zatrzymać się na plaży z pięknym placem zabaw (również wodnym) po tyskiej stronie jeziora, wypożyczyć łódkę bądź rower wodny i zobaczyć zameczek od strony jeziora.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Pszczyna, ul. Brama Wybrańców 1, www.zamek-pszczyna.pl
Ceny biletów są zróżnicowane w zależności od opcji zwiedzania – szczegóły TUTAJ

Duży przepiękny zamek, powstał prawdopodobnie w XI lub XII wieku. Obecnie po wielu przebudowach na przestrzeni lat ma kształt architektoniczny w stylu neobarokowym. Przy zamku znajduje się ogromny zabytkowy park krajobrazowy. W Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, jest on więc jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. W reprezentacyjnej sali lustrzanej organizowane są koncerty muzyki klasycznej. W zamku mieści się Zbrojownia, Gabinet Miniatur i sale wystaw czasowych.

Zamek w Chudowie

Chudów, Podzamcze 6, www.zamekchudow.pl

Zrekonstruowany zamek renesansowy z XVI wieku. Od maja do września organizowane są tutaj liczne atrakcje dla zwiedzających. Są to inscenizacje historyczne, zloty, koncerty, projekcje filmowe, występy kabaretowe. Co roku w sierpniu odbywa się tu słynny Jarmark Średniowieczny, warto też wybrać się na festiwal błota!

Zamek w Będzinie

Będzin, ul. Gzichowska 15, muzeumzaglebia.pl/zwiedzanie/
Ceny biletów są zróżnicowane w zależności od opcji zwiedzania – TUTAJ SZCZEGÓŁY

Średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego. W chwili obecnej zamek jest siedzibą Muzeum Zagłębia w Będzinie. Co roku odbywają się tu Strzelania Zamkowe z Broni Czarnoprochowej i Pneumatycznej przy współudziale Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego, oraz konkursy i spotkania plenerowe, jak np. turniej rycerski. Zamek czynny jest codziennie oprócz poniedziałków.

Zamek w Bobolicach

42-320 Niegowa, Jura Krakowsko-Częstochowska, www.zamekbobolice.pl
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 30 zł.

Zamek Bobolice to jeden z elementów systemu obronnego jurajskich warowni. Zamek zaczął popadać w ruinę po „potopie szwedzkim”, dziś jednak powrócił do stanu z lat swojej największej świetności po trwającej wiele lat rekonstrukcji. Znajduje się w nim hotel i restauracja.

Zamek Ogrodzieniec

Ogrodzieniec Podzamcze, ul. Zamkowa, www.zamek-ogrodzieniec.pl
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł

Ruiny Zamku Ogrodzieniec można zwiedzać od kwietnia do listopada. W tym czasie organizowane są liczne atrakcje dla zwiedzających, jak pokazy rycerskie, akademia małego rycerza, wieczory i wakacje z duchami, festiwal średniowiecza oraz mnóstwo innych niespodzianek dla dzieci i dorosłych.Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]

6/6

Akwarium Gdyńskie

akwarium-gdynskie

Akwarium Gdyńskie

zobacz

Dla wielbicieli cudów przyrody chciałam polecić Akwarium Gdyńskie. Natknęłam się na nie przypadkiem, zwiedzając Port ze swoją rodziną. Kupiliśmy bilety (dość drogie, ale warto!) i zatopiliśmy się w tym fantastycznym miejscu, na prawie dwie godziny.