Ojcowski Park Narodowy i Pieskowa Skała
Delfinek
Chcąc dotrzeć do Ojcowskiego Parku Narodowego należy skręcić w prawo w okolicach miejscowości Jerzmanowice. Na miejsce zaprowadzi nas kręta droga biegnąca przez wsie, pola i pastwiska, na których bystre oczy małych podróżników bez trudu wypatrzą konia czy krasulę.

Naszą wędrówkę przez piękną i malowniczą Dolinę Ojcowa rozpoczynamy na parkingu u podnóża skały, na której znajdują się ruiny zamku obronnego. Już z samochodu można dostrzec dostojną wieżę bramną. Zachowała się też głęboka (pierwotna głębokość 48 metrów!), wykuta w skale studnia.
Niedaleko stąd znajduje się najsłynniejsza Polska grota – Grota Łokietka. Tutaj według legendy ukrywał się, przed pościgiem króla czeskiego Wacława II, przyszły Król Polski, Władysław Łokietek. Miał przebywać w grocie sześć tygodni, żywiąc się podawanym przez okolicznych mieszkańców jedzeniem, a życie uratował mu… pająk, zasłaniając otwór pajęczyną i myląc w ten sposób pościg. W jaskini można obejrzeć kuchnię, sypialnię oraz salę rycerską. Zwiedzanie jest możliwe codziennie od 19 kwietnia do 30 października. Szczegóły na stronie .

Pieskowa Skała
Samochodem udajemy się do kolejnej turystycznej atrakcji w Ojcowskim Parku Narodowym. Przez całą drogę towarzyszą nam skały wapienne o fantazyjnych kształtach. Są na wyciągnięcie ręki i sprawiają wrażenie, jakby za chwilę miały zatarasować przejazd. Godna uwagi jest także nietypowa budowla ze strzelistą wieżą. To kaplica św. Józefa tzw. kościół na wodzie. Jego wnętrze nawiązuje do stylu zakopiańskiego, a lokalizacja związana jest prawdopodobnie z omijaniem carskiego zakazu budowania „na ziemi ojcowskiej”.
Dojeżdżając do Zamku na Pieskowej Skale zobaczymy najbardziej charakterystyczną dla Ojcowskiego Parku Narodowego skałę. Maczuga Herkulesa ma wysokość 25 metrów, a jej szczyt zdobi krzyż umieszczony przez pierwszego zdobywcę w 1933 roku.
Średniowieczny zamek gotycki na Pieskowej Skale urzeka przybyłych turystów swym pięknem. Według legendy, w jego baszcie była więziona nieszczęśliwa Dorotka, zakochana w giermku, a wydana za mąż za starego Szafrańca. Ukochany chciał ją uwolnić, ale oboje zostali schwytani i skazani na śmierć. Dorotka umarła z głodu na wieży, a jeszcze długo potem widywano jej psa wdrapującego się na skałę i niosącego dla swej pani resztki jedzenia. Od tej pory skałę nazywa się Pieskową, a miejsce legendarnego więzienia nieszczęśliwej panny nazwano Skałą Dorotki.
Za wejście na dziedziniec zamkowy nie pobierane są opłaty. Wewnątrz Zamku mieści się Muzeum w Pieskowej Skale otwarte przez cały rok (w poniedziałki nieczynne). W piątki można je zwiedzać bezpłatnie. Informacje o opłatach i godzinach otwarcia są dostępne na stronie Zamku: http://www.pieskowaskala.pl.

 

 

 

 

469 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent