Mierzeja Wiślana

mierzeja-wislana
Wśród atrakcyjnych miejsc wypoczynku są tutaj: 

Park krajobrazowy na Mierzei Wiślanej został utworzony w 1985 roku i obejmuje część Mierzei od Sztutowa do granicy państwowej z Federacją Rosyjską. Jego powierzchnia wynosząca 4.410 ha w 75% zajęta jest przez lasy. Na atrakcyjność Parku wpłynęło występowanie wzniesień wydmowych o nieregularnych kształtach. Najwyższa wydma – Wielbłądzi Grzbiet – położona na wschód od Krynicy Morskiej wznosi się na wysokość 49 m. Do niewątpliwych atrakcji turystycznych należy czynny klif w okolicy Piasków.

Kąty Rybackie to nie tylko znana osada rybacka, ale także atrakcyjne miejsce wypoczynku. Znajduje się tu kilka ośrodków wczasowych, także pensjonatów i kwater prywatnych. Baza gastronomiczna jest w stanie zadowolić wszystkich przebywających w Kątach Rybackich turystów. Natomiast dogodne położenie pomiędzy Sztutowem, a Krynicą Morską sprzyja szerszemu poznaniu uroków Mierzei Wiślanej. Jeżeli szukają Państwo niedużej, nadmorskiej miejscowości, gdzie moglibyście w ciszy i spokoju odpocząć to właśnie tu – w Kątach Rybackich.

Sztutowo jest to miejscowość leżąca u nasady Mierzei Wiślanej, na północno-wschodnim krańcu Żuław Wiślanych. Mieszkańcy Sztutowa obok rolnictwa i rybołówstwa, zajmują się obsługą letników. Przyjeżdżający tu turyści mają do dyspozycji kilka ośrodków wczasowych, pensjonatów i kilkadziesiąt kwater prywatnych. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby pośród malowniczego zalesionego terenu odpocząć w ciszy i spokoju, z dala od miejskiego gwaru.

Jantar – w sezonie letnim wieś ta staje się turystycznym kurortem. Wspaniałe, czyste, szerokie i bezpieczne plaże są idealnym miejscem kąpieli morskich i słonecznych. Jest tu bogata baza gastronomiczna i noclegowa. Dobrze zagospodarowany teren w pasie nadmorskim oraz wiele atrakcji na samej plaży sprawia, że pobyt w Jantarze jest cudownym relaksem. Odbywa się tu także wiele atrakcyjnych imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym. Od 1999 r. Jantar stał się miejscem corocznych Mistrzostw Świata w poławianiu bursztynu, które przyciągają turystów nie tylko z całego kraju, ale i ze świata.

Mikoszewo położone jest u samego ujścia Wisły na prawym jej brzegu. Ze Świbnem, leżącym po lewej stronie Wisły, posiada połączenie promowe. Jest miejscowością rolniczą o wzrastającej funkcji turystycznej. Przy ujściu Wisły do morza na powierzchni 131 ha został utworzony w 1991 roku Rezerwat Mewia Łacha. Celem tego rezerwatu jest ochrona miejsc gniazdowania ptactwa wodnego oraz ochrona rzadkich gatunków ptactwa w czasie ich wiosennych i jesiennych przelotów. W sezonie letnim Mikoszewo staje się kurortem turystycznym, którego położenie w niewielkiej odległości od Gdańska jest wspaniałą bazą wypadową.

W pobliskiej Rybinie warto zobaczyć dwa zwodzone mosty pochodzące z początku XX wieku. Natomiast w Drewnicy i Żuławkach – dawnych wsiach mennickich – znajdują się unikalne zabytki architektoniczne z XVIII i XIX wieku. Są to: domy podcieniowe, domy gburskie, żuławskie zagrody, wiatrak „koźak” z 1718 roku oraz kościół neogotycki pw. Najświętszej Marii Panny z 1841 r.

„Bieg maratoński nie uzdrowi Cię bardziej niż trzykilometrowy spacer odbywany trzykrotnie w ciągu tygodnia”

Charlotte Tate

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent